Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Ukraina kaitseministeerium

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 01. veebruar 2023:

vaatamata karmidele vene poole rünnakutele eile rindejoones muutusi ei tuvastanud. Hiina, Türgi ja AÜE suuremad pangad ühinesid vene vastaste sanktsioonidega ning venemaa lõunaküljel asuvad endised liiduvabariigid otsivad järjest aktiivsemalt uusi sõpru ning nõrgeneb vene mõju nende üle… 150 km…

Rindejoonest kaugemal asuvad Ukraina linnad eile pommisadu ei saanud, küll jätkati piiriäärsete külade pommitamist. Harkivi oblastis mitu küla ja üks linn said päevas mitu rünnakut. vene pool kurtis jälle, et mitmes kohas Ukraina neid pommitas. vene uudisevoos oli, et Belgorodi suunal lennanud Ukraina laengud alla lasti, aga tegelikult seal mitmed plahvatused nii linnas kui selle ümbruses toimusid. Mida tabati, on hetkel teadmata.

Kupiansk-Kreminna: põhiliselt kaudtuleduell, mis oli pisu võrdsem Kreminna kandis. Kuna ilm lume/lörtsi sajune, siis piirduti kummaltki poolt luurekatega mis rindejoones muutusi ei toonud.

Siversk: Bilohorivka ja Spirne küla poole vene rünnakud jätkusid, aga siingi need edu ei toonud. Kaudtuld tavapäraselt.

Bahmut: rinde põhjalõigus üritab vene pool jätkata Soledarist põhja suunas Siverski poole edeneda ning keeraski ühe rünnakusuuna Bahmutke jõe põhjakaldal Krasna Hora küla poole. Neile suundadele on järjest lisandunud vene üksusi, kes vahetavad välja osaliselt wagneri omasid. Karta on, et Krasna Hora kaitsmisega läheb keerulisemaks ja ümberpiiramise ohu vältimiseks tuleb mõne päeva jooksul küla maha jätta (kui just põhjas seda teisel pool Bahmutke jõe olevat vene väge vasturünnakuga ei üllatata). Kui kogu Ukraina nii kallilt vallutamist jätkatakse, siis enne lõpuni jõudmist saaks kogu vene rahvas otsa (kaasarvatud lapsed ja vanurid).

Ukraina sõjaväeluure peadirektoraadi (GUR) juht Kyrylo Budanov ütles 31. jaanuaril Washington Postile antud intervjuus, et praegu võitleb Ukrainas 326 000 vene väge, välja arvatud umbes 150 000 mobiliseeritud isikkoosseisu, kes on endiselt harjutusväljadel ja keda vene väed pole väidetavalt veel sõjategevusele rindel kaasanud. Palju on arutletud teemadel, miks uusi mobbituid teiste üksustega koosseisu ei segata. Kipub arvama, et dedovšina lükkaks sisekliima päris hulluks ning vähendaks pigem võitlusvõimet, sestap kipub arvama, et neid väga segada ei üritata. Bahmuti servadel eile lahingud jätkusid ja no ei saada sellest lihakombinaadi kandist kuidagi edasi. Klišiivka juures jätkuvalt kõige ohtlikum pealetungi suund ja siiagi toodi vene tavavägesid juurde. Eile küll edeneda ei suudetud, aga karta on, et nädala jooksul võivad vene üksused jõuda Bahmuti ühe peamise ühendussooneni. Võib olla avaldab pisu mõju, et Kurdjumivka külas sai eile tabamuse seal asuv vene komandopunkt. Õnneks siin suunal rünnakud veel ei katkesta Bahmuti logistikat täielikult, lihtsalt marsruut tuleb pisu keerulisem ja teede läbilaskevõime väheneb. Küll kulub siin vene poole isikkoosseis kuratlikult kiiresti. Kindlasti pole võimalik vene võimaliku kavandatavat suurt pealetungi üles ehitada enamuses vaid mobbitutele, sestap nende elukutseliste kiire kulumine nii siin kui mitmes muus rindelõigus annab pigem edu Ukrainale. Kaudtuld mõlemalt poolelt palju ja Ukraina ulatus jälle poole Luganskini. vene kaitseministeerium jätkab wagneri sõna kasutamise vältimist ja lisab uudisele, et osalesid ka vabatahtlike üksused, mis päris mitmeti mõistetav.

Donetsk: Vodyane juures vene pool jätkab nii soomukite kui tankide toel rünnakuid põhja suunas aga seni eduta. Eks enamus neid juba peale kaudtuletöötlus rünnaku lõpetab. Nii siin kui mitmes muus rindelõigus on videotelt näha, et rünnaku alla sattudes jätavad ka dessantnikud oma haavatud maha. Eks üheks põhjuseks võib olla, et kui neile haavatutele järgi tullakse, siis needki pommisajust ei pääse. Seni pole vene poole meditsiinimasinaid eriti rindejoone läheduses näinud. Küll näeb tihedalt „200” kolonne suundumas rindest kaugemale. Pervomaisk, Nevelsk ja Marinka lahingud ka rindejoones muutusi ei toonud. Põllud viimaselt videolt kandsid soomukeid päris hästi, aga eks siingi lume ja lörtsi sadu pisu õhuvaatlust segab. Vuhledari rünnakud jätkusid kolmelt suunalt ja ikka neid soomukeid ja tanke sinna katkisena maha jääb. Eile edeneda siingi ei suudetud ning vene merejalaväe hiilguse hägustumine jätkub. Eks neid juba pisu isegi vene milblogijate poolt siunatakse, kuigi enamus auru läheb veel kõrgema juhtkonna suunas, et ei osata merejalaväge sihtotstarbeliselt kasutada. Kaudtule „tavapäev” mõlemalt poolelt.

***

Lõunarinne: kaudtuleduell ja luurekad, mille eesmärk pigem avastada vastase eesmisi possasid ning panustamist uute possade hõivamisele ei teha. Krimmi sild pole veel korras, aga lubavad seni, et märtsiks saab korda (pigem maantee osa). Kõlakad, et siia olla toodud enamuses aafrikast ja aasiast pärit võõrtöölisi, kellele olla lubatud ehitustöid hea palga eest ja tegelik olukord olevat, et kaevavad kaitsekraave ja poole väiksema tasu eest mis lubati.

Herson: mõlemapoolselt palju kaudtuld. Üle pika aja pommitas Ukraina Kinpurni poolsaart. Ukraina pool tegi jälle ühe õnnestunud dessandi üle Dnepri ja kohe ka tagasi tõmbus. vene pool küll kiitles, et kaudtulega nad purustati nagu eelmisel korral, aga eelmise korral nad küll Ukraina omadele pihta ei saanud. Selliste dessantide õnnestumine näitab, et vene poolel pole piisavalt tihedalt üksusi Dnepri kaldal ja hädaga peavad nad siia üksusi juurde tooma. Hetkel vaid kõlakas, et osa välja vahetatavaid wagneri üksusi olla siia toodud. Ukraina väed olla eelmisel nädalal tabanud ja hävitanud enam kui 5 paati, mis üritasid Dnepri jõge ületada.

Riigid, mida venemaa peab „sõbralikeks”, ühinesid vastupidiselt ootustele täielikult Lääne sanktsioonidega venemaa pankade vastu. Järjest keelduvad pangad Hiinast, Türgist, Araabia Ühendemiraatidest ja isegi endistel NL vabariikidest, sealhulgas Kasahstanist, Usbekistanist, Kõrgõzstanist ja Türkmenistanist koostööst piirangute alla sattunud venemaa pankadega. Samuti ei ole alati võimalik jüaanides kauplemise kaudu piirangutest mööda hiilida. Hiina maksete infrastruktuur on seni rajatud SWIFT-ile. Kui venemaa pank on sanktsioneeritud või sanktsioneerimata põhjustel SWIFT-ist lahti ühendatud, siis vastavalt kaob tal juurdepääs piiriülestele maksetele Hiinas.

Ka Türgi pangad järgivad sanktsioone rangelt: nad keelduvad avamast musta nimekirja kantud venemaa pankadele liirides korrespondentkontosid. Arvestades, et sanktsioonid mõjutavad ühel või teisel viisil olulist osa venemaa pangandussektorist, hetkel on võimalus Türgi pankadega koostööd teha ainult teise järgu vene pankadel.

Probleemid kerkivad esile ka AÜE-s, kuhu venemaa ettevõtted viivad massiliselt äri üle, püüdes end sanktsioonide piirangute eest varjata. Kohalikud aga ei luba venemaaga kaubavahetuses täielikult asendada näiteks USA dollareid dirhamitega. Sarnased probleemid on ka kasahhi tenge, usbeki summa, kirgiisi somi ja tadžiki somaaniga. Ukraina sissetungi järgne sanktsioonide laine on muutnud venemaa mustades nimekirjades olevate juriidiliste ja eraisikute arvu poolest maailmameistriks ning riiklikust pangandussüsteemist globaalse paaria. Lääne sanktsioonide alla langes üle 20 venemaa panga ja 9 neist, sealhulgas Sberbank, VTB, BEB, Otkritie ja Rosselkhozbank, olid SWIFT-ist lahti ühendatud. Suurtest riigipankadest säilitas kuni viimase ajani ligipääsu dollarites ja eurodes arveldustele vaid Gazprombank, millest sai gaasimaksete selgroog. Jaanuaris kaotas ta aga juurdepääsu ka Ameerika korrespondentkontodele, ilma milleta pole dollaritehinguid võimalik teha.

putini soov kehtestada venemaa jõuga regionaalseks liidriks on saanud tugeva tagasilöögi. Traditsiooniliselt venemaaga majanduslikult ja poliitiliselt kindlalt seotud Kesk-Aasia ja Taga-Kaukaasia riigid väldivad seda üha enam ja loovad suhteid teiste riikidega – Türgi, Pärsia lahe riikide, Euroopa Liidu ja isegi USAga. See protsess ei ole lihtne – vähemalt geograafiliste põhjuste tõttu. venemaa endiste ja praeguste ametnike sõnul reageerib moskva SRÜ naabrite iseseisvuse suurenemisele närviliselt, isegi teravalt, tundes, et nad on järk-järgult kaotamas mõju nende üle. „venemaal oli vetoõigus, see oli valvur Põhja-Euraasias, kus ilma kremli loata ei saanud midagi juhtuda. Nüüd on olukord muutumas,” ütleb poliitikaanalüütik Jekaterina Shulman. venemaa väljub sõjast Ukrainaga suure tõenäosusega nõrgenenult ja „naabritele oma tahet dikteerida on pehmelt öeldes problemaatiline”. Vahetult enne sissetungi Ukrainasse, 2022. aasta alguses, aitas venemaa oma sõdurite abiga Kasahstani võimudel rahutuste puhkemist maha suruda. Vaatamata sellele ei kavatse nad nüüd aidata tal lääne sanktsioone vältida. Kasahstan nendega ei ühinenud, kuid „mitmesugused ettevõtted ei kasuta seda sanktsioonidest kõrvalehoidmiseks”, ütles välisminister Mukhtar Tleuberdi detsembris. Ta ütles, et Kasahstan jätkab sidemete arendamist Hiina, Kesk-Aasia naabritega, aga ka USA, Jaapani, ELi ja Ühendkuningriigiga, et meelitada ligi investeeringuid kõikidest riikidest.

President Kassym-Jomart Tokajev on viimase aasta jooksul tugevdanud sidemeid Türgiga, külastades Saudi Araabiat, Katari ja Araabia Ühendemiraate, et luua kaubateid ja meelitada investeeringuid. Kasahstan üritab venemaad asendada ka Euroopa naftaturul, sealhulgas läheb mööda venemaa infrastruktuurist. Novembris teatas ta, et suurendab naftaeksporti Kaspia mere kaudu 1,5 miljoni tonni võrra, tarnides seda Bakuu-Ceyhani torujuhtme kaudu. Tokajevi sõnul võivad tarned selle kaudu lõpuks kasvada 20 miljoni tonnini. Novorossiiskisse saabuva Kaspia torujuhtme konsortsiumi kaudu eksporditi 2021. aastal enam kui 50 miljonit tonni. Samuti ei blokeerinud Kasahstan Roskomnadzori palvel uudiseid sõja kohta.

150 km…hetkel vaid kõlakas, et USA uus sel nädalal avalikustatav sõjalise abi pakett võib sisaldada nii kaugele lendavaid rakette ning nende mõju ulatus ja täpsus võib pisu muuta olukorda rindel. Ootab siis täpsemat uudist. Küll aga nii Austria kui Ungari jätkavad keeldumist anda sõjalist abi Ukrainale.

Miskipärast kuklas kiheleb kuupäev 24. veebruar 2023… loodan, et positiivses võtmes.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised