Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Konkursi võidutöö „Kirivüs“. Foto: Vilve Oja

Kolmapäeval, 8. mail 2024 kuulutati välja käsitöötoodete konkursi „Minkastki midägi” tulemused.

MTÜ Vana-Võromaa Käsitüü poolt korraldatud konkursil sai peapreemia Ülle Hummal, kelle valmistatud prosside seeria „Kirivüs” sai nii idee kui teostuse poolest kõige kõrgemad hindepunktid. Pilkupüüdvad prossid on tehtud tekstiili, lapitöö ja paelajääkidest kujundatuna ümmargusele märgitoorikule. Iga pross on omanäoline, sümboliseerides meie kandi kultuurikirevust, samas on seeria läbivaks märgikeeleks kodukolle ja seda hoidvad kaitsemärgid. Prosside jaoks on meister loonud lihtsa, tagasihoidliku, aga samas väga nutika pakendilahenduse. Ideaalselt täiuslik toode tõi autorile eripreemia Kreutzwaldi muuseumi käsitöötoa poolt.

Teise preemia sai töö „Pääväpüüdjä”, autor Heli Viks. Heli oli seisma jäänud heegelniidi varudele uue elu andnud ja kudunud kangastelgedel õhulised kordumatu mustriga päevakardinad. Kolmanda preemia pälvis Helve Alla töö „Looduse loodud”, kus meister oli seeria ehteid valmistanud meie loodusest leitud materjalidest. Igal ehtel on erinev materjal ja ka oma looga seotud nimi. Kreutzwaldi muuseumi käsitöötuba tunnustas autorit eripreemiaga kiites nii ideed, materjale kui teostust.

Eripreemiaga tunnustas hindamiskogu tööd „Lilliline”. Lõngajääkidest heegeldatud motiividest rõõmsa lillelise lapiteki valmistajaks on Helle Laanpere. Kaua meistril selleks aega kulus, ta ise öelda ei oskagi – ikka aastaid. Suurt tööd tunnustas eripreemiaga ka Näputöö Selts.

Konkurss toimus 14. veebruarist kuni 30. aprillini, laekus 21 erinevat tööd, osales kaksteist meistrit.

Töid hindasid käsitöömeister ja -õpetaja Ragna Meeliste, kultuurikorraldaja Kristi Vals Võrumaa Arenduskeskusest, käsitöömeister Marika Sepp Kreutzwaldi muuseumist ning Vana-Võromaa Käsitüü ühingu esindajad Külli Eichenbaum ja Vilve Oja.

Hindajatel jagus üllatusi ja imestamist üsna mitmete ummamuudu taaskasutuslahenduste üle, mille olid välja mõelnud Maila Käos, Kairi Orav ja Eva Metsallik. Humoorika etnograafilise taustaga meene oli konkursile esitanud Jaanus Mark. Ideed ning oskused olid ühendanud Dagmar Rosenberg ning Sirja Säkk ja loonud unõkoti, kõtupauna ja lämmistaja.

Tänukirjad ning tunnustused kõigile konkursil osalenutele anti üle 8. mai pealelõunal Vana-Võromaa käsitüüesinduses Võru Ideekojas. Samas olid vaatamiseks välja pandud kõik konkursile esitatud esemed. Konkursil osalenud toodetega saab tutvuda fotode vahendusel Vana-Võromaa Käsitüü FB lehel: https://www.facebook.com/vanavoromaahandycraft/

Näitus-müüki konkursitöödest saab külastada alates 13. maist tööpäeviti kell 10-15 Võru Ideekoja I korruse käsitüüesinduses (Vabaduse tn 12/2, Võru). Valik uutest toodetest jõuab peatselt müüki ka Vana-Võromaa e-poe Uma Puut kaudu.

Konkursi auhinnafondile andis tuge Vana-Võromaa pärimuskultuuri toetusmeede.

Tänavune konkurss „Minkastki midägi” oli järjekorras kuues, varem on Vana-Võromaa Käsitüü MTÜ korraldanud tootekonkursi teemadel „Savvusann”, „Aigu om!”, „Mõtsa poolõ”, „Kirjun om väke”, „Latsõlik ja lustiline”.

Viimased uudised