Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Keskerakonna majaostu ja büroo rendiga seotud Arto Autio on Soomes kuritegudes kahtlustatav. Allikas: Yle

ETV saade „Pealtnägija” uuris, kas Keskerakond võis saada oma Toompeal asunud kontori müügist suuremat tulu seoses sellega, et oli võimul samal ajal pealinnas.

42-aastane Arto Autio sai tuntuks, kui üks tema paljudest firmadest ostis 2017. aasta sügisel raharaskustesse sattunud Keskerakonnalt peakorteri Toompeal, vahendab ERR.

Põhjus oli – nagu ka omal ajal „Pealtnägijas” põhjalikult kajastatud – et erakond mängis end eelmise juhtkonna ajal segaste reklaamitehingute ja keelatud annetustega sisuliselt pankrotiseisu.

Esimene asi, mis küsimusi tekitab, on maja omandijaotus. Paberite järgi kuulus linnale 600 ruutmeetrit ja Keskerakonnale 880, millest omakorda 160 ruutmeetrit oli kelder.

Ehk siis Keskerakonnal oli odavat pinda palju, seevastu linnale kuulus tänavapoolse töötava poe ehk kalli kinnistu ruumid. On selge, et tervet maja koos müües kasvab ka osade väärtus. Aga selleks pidi ka linn otsustama, et müüb enda osa samal ajal. Ja tasub meeles pidada, et Tallinna linna juhib Keskerakond.

Kuidas sai Keskerakond nõusse linna, et nad müüvad enda osa Toom-Rüütli kinnistust täpselt samal ajal kui Keskerakond?

Peasekretär Mihhail Korb ütles, et Keskerakonna soov kontorit müüa oli avalikult teada ja sellest teadis ka linn, kes hindas seda õigustatuks.

Linnapea Taavi Aas ütles, et kuna ruumid olid ristkasutuses, siis tervikuna müües on alati kõik objektid kallimad.

„Ma arvan, et iga mõistlik linnavalitsus oleks langetanud sellel hetkel otsuse, et mõistlik on oma osa müüa, sest veel kord, kui oleks Keskerakond oma osa müünud ja naaber oleks olnud kas siis pahatahtlik või vaenulik, siis oleks linnal tulevikus olnud selle majaga midagi palju raskem ette võtta,” selgitas Aas.

Teine küsimus on hoone hind. Kokku maksis Autio firma BC31 Holding maja eest kahes osas kokku 2,9 miljonit, millest linnale läks 1,1 miljonit ja erakonnale 1,8.

Mihhail Korb ütles, et igal asjal on turuhind ja tema teada on tänaseks kinnistu edasi müüdud tervikuna.

Linna dokumendiregistrist leiab kinnisvarabüroo Uus Maa akti, kus hinnatakse hoone tervikhinnaks 2,6 miljonit ehk 300 000 vähem kui lõpuks saadi. Sealjuures on Keskerakonna osa hinnaks 1,4 miljonit, kuigi tegelikult saadi 1,8.

Korb ütles, et aegade jooksul tehti kokku kolm hindamisakti ning Keskerakond lähtus neist viimasest. „Meie hindamisakti järgi meie osa hind oli 2 miljonit ehk me müüsime odavamalt kui meie hindamisakt meile rääkis.”

Jääb arusaamatuks, kust pärines Korbi 2 miljoni euro jutt, sest Keskerakond saatis „Pealtnägijale” pärast intervjuud ekspertiisiakti, kus erakonna osa hinnaks üksinda müües on toodud üldsegi 935 000 ehk poole vähem kui lõpuks saadi. Samas aktis on kogu maja hinnaks arvutatud koos müües 2,9 miljonit eurot ehk summa, mis tegelikult maksti.

Läinud sügisel antud intervjuudes ütles Autio, et kasutas Toompea tehinguks pangalaenu ning tegu oli täiesti tavalise kinnisvarainvesteeringuga, mille tagant ei tasu luukeresid otsida. Ta keeldus kaamera ette tulekust, aga saatis kirjaliku kommentaari, et on ärimees, kes pole iial olnud huvitatud avalikust tähelepanust, seetõttu ei kommenteeri ta ühtegi tehingut, kuid nad on kõik kooskõlas kohalike seaduste ja äritavaga ning ka notarite ja audiitorite kontrollitud.

Siiski, samal ajal, kui Autio ostis keskerakonna peamaja, tegi sama erakonna kontrollitud linnavalitsus suurinvestorile kasuliku otsuse.

Arusaadavalt on suurarendajal linnaga lubade ja planeeringute asjus palju erinevaid kokkupuuteid, kuid registritest torkab silma, et eelmise aasta 18. oktoobril – täpselt samal päeval kui toimus Toompea tehing Keskerakond – annab linnavalitsus Taavi Aasa allkirjaga korralduse A. H. Tammsaare tee 89a detailplaneeringu kehtestamiseks, mis on seotud Autio ühe teise firmaga.

Pole teada, palju planeering krundi väärtust tõstis, aga fakt on, et kuu hiljem müüb Autio juhitud firma Tammsaare tee 89a YIT ehitusele, kes hakkab siia rajama kortermaja.

Taavi Aas väidab, et detailplaneeringu menetlus kestis üle kahe ja poole aasta ning kuupäevade kokkulangevus ei saa anda alust midagi kahtlustada.

Sellega aga juhused ei lõpe. Tuleb välja, et Autioga seotud firma Ravensholm rendib peaministriparteile ka nende uut kontorit Narva maanteel.

Korb ütles, et tehinguni jõuti väga lihtsalt, sest erakonnal oli seoses uue kontori asukohaga teatud soovid. „Meil oli teatud suurusega ruum vaja, meil oli vaja, et saab rahulikult parkida, et ta oleks kesklinnas, et oleks esimene korrus, oleks ilusad vitriinaknad. Üks õhtu vaadates kinnisvaraportaali, leidsin kuulutuse, helistasin, pärisin info ja saimegi siia. Et need kaks asja langesid kokku, noo mis teha.”

Oktoobri keskpaigas müüs Autio firma endise Keskerakonna kontori edasi ettevõttele, mille eesotsas on keegi prantslane Philippe Michel Bucheton.

“Pealtnägija” tungis Keskerakonna kontorimüügi telgitagustesse

ETV saade “Pealtnägija” uuris, kas Keskerakond võis saada oma Toompeal asunud kontori müügist suuremat tulu seoses sellega, et oli võimul samal ajal pealinnas.

Kommentaarid

Viimased uudised