Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Isamaa pilt.

Kolmapäeval võttis Euroopa Parlament vastu ettevõtete kestlikkusalase hoolsuskohustuse direktiivi ja pakendimääruse, mis suurendavad ettevõtete halduskoormust ja aruandluskohustust. Euroopa Parlamendi liikme Riho Terrase (Isamaa) sõnul tehakse plaanitavate sammudega taaskord karuteene Euroopa ettevõtjatele.

Vaatamata 235-le vastuhäälele kiideti heaks ettevõtete kestlikkusalase hoolsuskohustuse direktiiv, millega tekib Euroopa Liidu firmadel kohustus kontrollida terve oma tarneahela ulatuses vastavust keskkonnanõuetele. Terrase sõnul ei ole seatud kohustused realistlikud. „Ettevõtetel ei ole samasugust haldussuutlikust nagu riikidel. Realistlikult võttes ei ole võimalik seada koguvastutust firmadele terve tarneahela ulatuses. Praktikas tähendab see seda, et suurfirmade aruandluskohustus delegeeritakse väikese- ja keskmise suurusega ettevõtetele, mis omakorda suurendab bürokraatiat ja halduskoormust ning toob tarbijatele kaasa täiendavad kulud,” rääkis Terras.

Direktiiv võeti vastu 374 poolt- ja 235 vastuhäälega. 19 parlamendiliiget jäid erapooletuks.

Lisaks võeti vastu pakendimäärus, millega seatakse täiendavad nõuded tootjatele kaupade pakendamisel ning keelustatakse ühekordsed plastpakendid 2030. aastaks. „See on järjekordne näide, mille lõppkannatajaks on tarbija ning mis kergitab toodete hinda. Keskkonnaeesmärkidega tuleb arvestada, kuid tootja ja tarbija vaatenurgast on ebamõistlik kehtestada ülidetailseid piiranguid pakenditele. Probleemi tuumküsimus peitub taaskasutuses, mitte üleliigsetes piirangutes,” rääkis Terras.

Pakendimäärus võeti vastu 476 poolthäälega, vastu olid 129 ja erapooletuks jäid 24 parlamendiliiget. Määrus jõustub pärast seda kui nõukogu on sellele heakskiidu andnud.

Riho Terrase sõnul on järgmise Euroopa Parlamendi koosseisu üheks põhiküsimuseks see, kas esiplaanile seatakse liikmesriikide majanduse konkurentsivõime või jätkatakse käskude-keeldude poliitikaga. „Sellisel viisil edasi liikumine ei ole jätkusuutlik. Peame vaatama laiemat pilti ja meie ettevõtete konkurentsivõimet maailmas,” ütles ta.

Viimased uudised