Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

USA ametiasutuses algatasid Danske Banki Eesti haru kaudu käinud suure rahapesu osas laiaulatusliku uurimise.

Läbi Eesti käinud rahapesu hakkavad uurima USA Justiitsministeerium, Rahandusministeerium ja Finantsinspektsioon, vahendab USA majandusväljaanne Wall Street Journal.

Ametiasutused uurivad USA ametivõimudele paar aastat tagasi saabunud vihjet.

150 miljardit dollarini ulatunud ja Eesti ametivõimude silme all toimunud rahapesuafääri võtmetegijaks oli Danske Banki filiaal Eestis, mida juhtis endine Maksu- ja tolliameti juht Aivar Rehe. Rahapesuga olid seotud endise nõukogude liidu territooriumil tegutsevad kriminaalid ja oligarhid.

Praegu pole teada, kui kaua uurimine on kestnud, aga tegevus, mida uuritakse, toimus 2015. aastal. Saabunud vihje kohaselt olid asjasse segatud ka Deutsche Bank and Citigroup, kus Deutsche Bank oli tehingute puhul korrespondentpank ja ülekannete tegemiseks kasutati Citygroupi Moskva filiaali.

Uurimise tulemusel langes Danske Banki aktsia hind täna 5 protsenti, vahendab ugebrev.dk. Aktsiahinna languse taga on hirm, et pangale võidakse USA Rahandusministeeriumi poolt kehtestada nn death blow sanction ehk võetakse ära õigus dollarites arveldada.

Dandke teatas möödunud aastal, et on rahapesu osas algatanud sisekontrolli juurdluse. Raha, mis läbi Danske Eesti haru liikus oli mitu korda suurem kui terve Eesti pangasüsteemi aastakäive.

USA uurimine võib olla üks põhjusi, miks Eestit külastas maikuus USA rahandusministri asetäitja terrorismi rahastamise valdkonnas Marshall Billingslea. Surve suureneb, sest USA otsib põhjendusi Venemaale täiendavate sanktsioonide kehtestamiseks.

Billingslea ütles USA senatis toimunud istungil, et suured rahasummad on veel ootel, et Venemaalt Läände pääseda. Neid summasid kontrollivad Venemaa kuritegelikud grupeeringud ning Putini lähikondsed.

USA kehtestas viimati death blow sanction’i Läti ABLV panga (endine Aizkraukles Banka) suhtes, mis viis selle panga pankrotti.

Danske Banki Eesti haru on kandnud varem nimesid Sampo Pank, Optiva Pank ja Forekspank.

U.S. Probes Danske Bank Over Russian Money Laundering Allegations

U.S. law enforcement agencies are probing Denmark’s largest bank over allegations of massive money laundering flows from Russia and former Soviet states, according to a person familiar with the matter and documents reviewed by The Wall Street Journal.

Kommentaarid

Viimased uudised