Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

USA Florida osariigi eestlased valmistuvad seoses läheneva orkaaniga Dorian suuremaks katastroofiks.

Florida eestlane Jüri Toomepuu kirjutab sotsiaalmeedias järgmist:

Florida on päris suur, peaaegu neli Eestit (rahvaarv on umbes 16 korda suurem), aga orkaan Dorian, mis liigub Florida — näib, et otse minu kodu suunas, on küllalt laialdane, et teha pahandust kogu osariigile. Kui ta tõuseb neljanda kategooria orkaaniks, nagu on ennustatud, oleks ta tuulte kiirus 70 miili raadiuses orkaani keskpunktist üle 250 km tunnis, mõned tuuleiilid veel hullemad.

Lisaks hoonete ja sõidukite purustamisele kuhjab tuul ka merevett, mis koos kõrgete lainete ja vihmaveega uputavad suure osa rannaäärsest ja isegi sisemaisest madalamast maast. Eelmise aasta orkaan Harvey muutis suure osa Teksase osariigi Houstoni linnast tohutu suureks järveks. Florida kõige kõrgem punkt on ainult 105 meetrit ja kogu Florida keskmine kõrgus merepinnast on 30 meetrit. Võib karta, et paljud Florida elanikud peavad kannatama lisaks purustatud kodudele ka veeuputust.

Florida kuberner on välja kuulutanud hädaolukorra. Elanikel soovitatakse aegsalt evakueeruda. Praegu on siiski veel liiga vara, parem on oodata kuni on täpsemalt teada, kuhu tormi keskpunkt suundub ja mis on tuulte kiirus, kui ta meieni jõuab. Niipea, kui orkaan maismaale jõuab hakkab ta jõud raugema. Aga isegi esimese kategooria orkaan annab Eesti sügisemarudele silmad ette.

Miami on minu elukohast Temple Terrace linnast 280 miili (450 km) kaugusel. Võib loota, et selleks ajaks kui Dorian minuni jõuab, ta enam eriti ohtlik pole. Kui elektriliinid on katkenud, saame vähemalt valgustust ja külmkappe kasutada bensiiniga töötava dünamo abil.

Orkaanid märatsevad küll vahetevahel USAs, aga ega eriti palju elanikke nende ohvriks ei lange. Tänapäeva infoajastul näib looduskatastroofe, mässusid, õnnetusi ja kuritegusid väga palju olevat, sest nendest meeldib meediaväljaannetel uudiseid teha, mis ilmselt pakuvad huvi publikule. Tänapäeval levivad uudised kiiresti ja laialdaselt. Võib arvata, et looduskatastroofide arv on enam-vähem konstantne, aga sõdade, mässude, kuritegude ja õnnetuste arv on kindlalt kahanemisteel.

Mu vend kolonel Tõnu Toomepuu on elanud Floridas juba üle kolmekümne aasta ja senini pole ükski orkaan ta majale mingit kahju teinud. Ükskord pidas ta orkaanipidu koos sõpradega ühe hästi kõrge kontorihoone ülemisel korrusel, teine kord oli tänav ta maja ees üle ujutatud ja ükskord otsustas ta sõita orkaani ajaks põhja poole, Jacksonville linna sõpra külastama. Aga just tol korral jäi torm tema majast kaugele ja puistas hoopis Jacksonville linna.

Viimased uudised