Eurostat: Eestis suur risk töötuna vaesusse langeda
Avaldatud: 27 veebruar, 2018Eestis on Euroopa Liidu keskmisest märksa kõrgem risk töötuna vaesusse langeda.
Kui Euroopa Liidus keskmiselt on oht vaesusse langeda ligi 49 protsendil töötutest, siis Eestis on vastav protsent 55, selgub Eurostati ülevaatest.
Kuivõrd Eestis on töötus kõige kõrgem Lõuna- ja Kirde-Eestis seletab see suhteliselt suuremat vaesust neis piirkondades. Suurem tööpuudus toob Eestis kaasa tervete piirkondade vaesumise.
Kõige väiksem on Euroopa Liidus risk töötuna vaesusse langeda Soomes – ainult 37 protsendil töötutest. Soomele järgnevad töötu-sõbralikkuse poolest Küpros, Prantsusmaa ja Taani.
Kõige kehvem on Euroopa Liidus töötu olla Saksamaa (71 protsendil töötutest oht vaesusse langeda), järgnevad Leedu, Läti, Bulgaaria ja Eesti, kus töötus toob kõige tõenäolisemalt kaasa vaesuse.
Asjaolu, et sa töötuna ära ei kuku aitab kaasa Soome kiirele arengule IT-riigina, kuna paljud alustavad start-up ettevõtjad, kes veel ei teeni, saavad hakkama riigi toega. Soome on ühtlasi Euroopas esimene, kus katsetatakse kodanikupalka, mis võimaldab inimestel ilma riskita nälga jääda end soovi korral täiendada või uut ametit õppida. See aitab kaasa ühiskonna kiirele arengule.
Eestis vastupidiselt on inimesed sunnitud kasvõi mingist töökohast kinni hoidma, et mitte langeda vaesuslõksu. See seletab asjaolu, miks on inimesed nõus tegema väikse palga eest tööd, mis neile tegelikult ei meeldi – seda sunnib tegema hirm vaesusse langemise ees. Asjaolu, et inimesed on sunnitud tegema tööd, mis neile ei meeldi, piirab tööviljakuse ja majanduse arengut ning hoiab palgataseme madalal.
Vaatamata suhteliselt suurele vaesusele on aga paljude kaupade ja teenuste hinnad Eestis tõusnud Soome tasemele, mis on muutnud paljud inimesed rahulolematuks.
Highest share of #unemployed persons at risk of #poverty is in Germany (71%) https://t.co/WZ1g8HuHH7 pic.twitter.com/1asN3kDwqJ
— EU_Eurostat (@EU_Eurostat) February 26, 2018