Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Nädalal, mil noored eestlased tõotavad laulu- ja tantsupeol, et nemad jäävad, teatasid Isamaa ja Res Publica Liidu endised võtmetegelased Margus Tsahkna ja Marko Mihkelson, et nemad siiski lahkuvad. Parteist mõistagi.

Kui endine parteiliider koos ministrikohtade jagamisel alalõpmata joone alla jääva tegevpoliitikuga oma koduerakonnast lahkuvad, on see kahtlemata oluline lugu. Seda enam, et ajad on keerulised nii neist maha jäävas parteis kui ka valitsuskoalitsioonis, kus IRLile asendajat pole esialgu võtta.

Ühe päevaga kahanes IRLi fraktsioon riigikogus 12-liikmeliseks ning valitsuskoalitsioon paberi pealt vaadates 54-liikmeliseks.

Tandem Tsahkna-Mihkelson on lubanud toetada valitsust „mõistlike otsuste” tegemisel, mistõttu ei pruugi nende lahkumine Jüri Ratase valitsust tagavast koalitsioonist olla peaministri peamine mure. Hoopis ohtlikum miiniväli varitseb teda koduparteis Keskerakonnas.

Pole ju saladus, et keskpartei saadikurühmas valitsevad pinged võivad lõppeda samasuguse tulemusega, nagu nüüd IRLis juhtus ning sellisel juhul kahaneks valitsuse seljatagune parlamendis juba tõenäoliselt allapoole 51 saadiku piiri.

Lõppev nädal veenis, et Keskerakonna vene tiib suudab sellele kaardile mängides olla vägagi edukas.

Parteiliider Ratas väitis kolmapäeval end uskuvat, et Keskerakond suudab Tallinnas välja tulla ühtse valimisnimekirjaga ning Yana Toomi ja kompanii separatistlikku valimisliitu selle kõrvale ei teki. Lõplikku kinnitust sellele väitele oodatakse järgmisel nädalal, mis tähendab, et läbirääkimised veel käivad.

Küsimus on selles, mille üle Keskerakonna eesti ja vene tiib läbi räägivad. See, mida tahab eesti tiib, on ju teada – venelaste hääli. Ent mida Toom & Co-le selle eest vastu pakutakse, jääb avalikkuse eest varjule.

Juhul kui keskerakondlased suudavad kohalikel valimistel Tallinnas end ühte nimekirja ära mahutada, jääb avalikkusele teadmata, millise hinnaga Ratas seda saavutas.

Mida Ratas Toomile lubab, et need oma nimekirjaga väljatulekust loobuks? Mida on valitsusjuhil pakkuda erakondlastele, kellest üks arvab, et eestlased on väljasurev rahvas ning teine on seisukohal, et Sputnik on telekanal nagu iga teine?

Sellised tulevikuväljavaated peaksid muutma erakonnad, kellel pole koostöölepingut Ühtse Venemaaga, mõnevõrra murelikuks. Ootamatult, või siis ka mitte nii väga ootamatult, on Tallinna volikogu pärast peetav äge võimuvõitlus raputamas kogu riiki.

Lõppeval nädalal muutus tõenäosus, et Eesti lõpetab oma Euroopa Liidu eesistumise poolaasta vähemusvalitsusega, oluliselt suuremaks.

ARVED BREIDAKS

Viimased uudised