Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

värska sadam

Värska alevikus taastatakse väikelaevade sadam, millest kujuneb Peipsi ja Lämmijärve Eesti-poolse veetee lõppjaam, kus on võimalik teenindada kuni paarikümne meetri pikkusi aluseid.

Umbes pool miljonit eurot maksva sadama rajamisel saab Värska vald toetust Euroopa Liidu Eesti-Vene koostööprojektist, kuhu on kaasatud omavalitsusi Peipsi mõlemalt kaldalt.

Projekti ideeks on, et Peipsi saaks meil rohkem korda,” lausus Värska vallavanem Raul Kudre Lõunaeestlasele.

Kui projekti Eesti-poolsed investeeringud on seotud eelkõige sadamate ja turismiga, siis Pihkva partnerid panustavad Kudre andmeil eelkõige kanalisatsiooni rajamisse. Kokku on 4,3 miljoni euro suuruse Eesti-Vene projektiga haaratud kuus Eesti omavalitsust ning neli organisatsiooni Pihkvast.

Veetee Värskani

Värska alevikus taastatavast sadamast saab Kudre sõnul Peipsi- ja Lämmijärve-äärsete sadamate keti kõige lõunapoolsem lüli. „Ma arvan, et see on turismi võtmes Värskale väga tähtis, et me saame kuurortpiirkonda väärtustada,” lausus ta.

Uue sadama lisandumisega pikeneb Peipsi veetee Värskani, kus saavad edaspidi maabuda lisaks paatidele ka paarikümne meetri pikkused väikelaevad. Samuti tuleb Kudre kinnitusel sadamasse paatide hoiukoht.

Kas lisaks Eesti alustele on Värskasse oodata veesõidukeid ka Pihkvast, kellega koostöös sadam rajatakse?

No esialgu kindlasti „ei”,” lausus Kudre. „Piir on see, mis on takistanud ka Tartu-Pihkva laevaliikluse käivitamist.” Üle kontrolljoone laevaliiklus on võimatu, kuna kummalgi pool järve pole selleks vajalikke piiripunkte, ega ole ka lepingut, mille alusel võiks need rajada.

Sellele vaatamata usub Kudre, et Värska sadam saab ka Eesti paadituristide seas küllalt populaarseks sihtkohaks, sest laevaliiklus Peipsil on kasvamas.

Kui vaadata Peipsi ja Lämmijärve olemasolevaid sadamaid, siis on statistiliselt ja ka silmaga näha, et need sadamad on oluliselt täitunud paatidega,” ütles Kudre. „On nii väikesed kalapüügialused, inimese lõbusõidualused – neid igal juhul tuleb juurde.”

Sadamast kirikuni mööda promenaadi

Koos sadama ehitusega plaanib Värska vald rajada ka sadamast lähtuva promenaadi, mida mööda oleks võimalik kõndida kuni Värska kiriku juures asuva allikani.

Nii sadama kui promenaadi rajamine on planeeritud aastatesse 2018-2019.

Vaata videolugu Värska sadamast.

ARVED BREIDAKS

Viimased uudised