Kallas ütles riigikogus tehtud poliitilises avalduses, et kogu Euroopa ja arvestatav osa maailmast on sügisest saati jälginud šoki ja uskumatusega, mida teevad energiahinnad. „See šokk ja ehmatus on saanud ka paljude Eestimaa inimeste ja ettevõtjate arvetel jahmatavaks reaalsuseks. Seda jahmatavamaks, et vaid vähesed oskasid sellist hinnatõusu pikalt ette näha,” ütles ta.
Peaminister kinnitas, et valitsus ei jäta Eesti inimesi selle vapustusega üksi. „Riik tuleb oma inimestele appi. Nii praegu kui ka pikemas plaanis. Meie inimeste ja ettevõtjate mure on riigi mure,” sõnas ta.
Kallas tõi esile, et juba oktoobrist on valitsus inimeste ja äritarbijate aitamiseks välja töötanud meetmed, mille kogumaksumus on 245 miljonit eurot. Ära on jäetud eelmise valitsuse seadustatud aktsiisitõusud, alandatud kõigile tarbijatele 50 protsenti elektri ja 100 protsenti gaasi võrgutasu ning tehtud sihitud meede, millega hüvitatakse 80 protsenti elektri, kaugkütte ja gaasi hinnatõusust kuni mediaansissetulekuga leibkondadele. „Praeguse seisuga on Eesti programm kodutarbijate ja ettevõtjate toetamiseks üks mahukamaid, pikaajalisemaid ja ulatuslikumaid toetusprogramme kogu Euroopas,” lausus ta.
Kallase sõnul on valitsus soovinud, et energiahinna tõusu leevendusmeede aitaks väga paljusid Eestimaa inimesi ning seetõttu jätkatakse tööd, et pakkuda leevendust ka neile, kes on seniste meetmete alt välja jäänud.
Samal ajal seisab valitsus tema sõnul pikaajaliste lahenduste eest, et vähendada hinnašokke, tagada kõikide Eesti tootmisvõimsuste töökorras olek ning hoogustada uute tootmisvõimsuste turule tulekut. „Minu jaoks on oluline, et me ei jätaks seda kriisi kasutamata, vaid viiksime kiiresti ellu lahendused, mis aasta, kahe ja 10 pärast ei lase samal asjal korduda. Jah, väga kiireid lahendusi energeetikas ei ole, aga kui me jätame suure pildi otsused tegemata, oleme varsti tagasi samas kohas,” lausus Kallas.
Peaminister lisas, et 30 iseseisvuse taastamise järgse aasta jooksul on Eesti tulnud välja ka raskematest olukordadest, olgu nendeks Vene vägede väljaviimine, ELi ja NATOga liitumine piiratud ajaaknas või kahekohaline majanduslangus ülemaailmses finantskriisis. „Praeguse olukorra unikaalsus seisneb selles, et meil on omavahel põimunud nii energia- kui ka julgeolekukriis, mis kulmineeruvad kaheaastase kurnava tervisekriisi ajal. Aga me tuleme ka sellest kitsikusest välja. Nagu varemgi, üheskoos, lõppeesmärki silmas pidades,” ütles ta. „Olen veendunud, et aastate pärast tänasele tagasi vaadates saame öelda, et ka sellest kriisist väljus Eesti tugevamana, iseseisvamana ja jätkusuutlikumana.”
Peaministri poliitilise avalduse täistekst: https://valitsus.ee/uudised/peaminister-kaja-kallase-poliitiline-avaldus-elektrituru-olukorrast-18012022