Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Intiimpiirkonna eest õigesti hoolitsemisega väldime võimalikke põletikke ja ebamugavustunnet nii paarisuhtes kui arsti juures. Kuidas hoolitseda oma intiimpiirkonna tervise eest ja millist abi leiab murede korral, selgitab lähemalt Südameapteegi proviisor Monika Tamm.

Intiimpiirkonna eest hoolitsemine peaks kuuluma igapäevase puhastusrutiini juurde, kuid erilise tähelepanelikkusega peaksid intiimtervise eest hoolitsema naised menstruatsiooni ajal. „Siis väheneb piimhappebakterite arv, mis soodustab kahjulike haigusetekitajate paljunemist,“ selgitab Tamm. Loomulikku tasakaalu võivad rikkuda ka nõrgenenud immuunsüsteem või teised hormonaalsed muutused. „Tihti on infektsioonirisk suurem näiteks rasedatel või naistel menopausi ajal ja -järgsel perioodil.”

Kasuta õigeid pesuvahendeid

Proviisori sõnul kasutatakse intiimhügieeni puhul enamasti tavalisi kehapesuvahendeid, kuigi need võivad tegelikult nahka kuivatada ja ärritada. Nii võib halveneda ka naha loomulik kaitsevõime bakterite suhtes. „Intiimpiirkonda tuleb puhastada õrnalt leige vee ja selleks ettenähtud vahenditega 1-2 korda päevas ning enne ja pärast seksuaalvahekorda,“ räägib Tamm. Kõige paremini sobivad looduslikud ja kaitsvate toimeainetega intiimpesuvahendid, mis on leelisevabad ja sisaldavad piimhapet.

„Kui loomulik happeline keskkond kahjustub, muutub nahk tundlikuks ja haigustekitajatel on lihtne organismi tungida. Piimhappebakterid tagavad tupe kaitse- ja puhastusvõime, hoiavad happelist keskkonda ja loovad sellega loomuliku kaitse põletike vastu,“ selgitab proviisor õigete pesuvahendite kasutamise vajalikkust.

Proviisor rõhutab, et intiimpesuvahendid on mõeldud vaid välispidiseks, mitte vaginaalseks kasutamiseks. „Tupp on isepuhastuv, mispärast ei tohiks seda kunagi seestpoolt pesta. Seespidine pesu toob pigem kahju kui kasu.“

Vaata üle oma igapäevaharjumused

Oluline on vähemalt üle päeva aluspesu vahetada. Aluspesu võiks olla puuvillane, sest kunstmaterjalist pesu ei hinga ja haudumine soodustab omakorda bakterite paljunemist. Niisamuti on oluline tualettpaberi õige kasutamine. „Pühkida tuleb alati vaid eest taha liigutustega. Vastasel juhul võivad soolestiku bakterid, eriti naiste puhul, sattuda kuseteede lähedusse ja põhjustada põletikke.“

Toitu tervislikult ja mitmekülgselt

Monika Tamme sõnul on naha, sealhulgas intiimpiirkonna seisund seotud igapäevase toidulauaga. Igapäevane menüü peaks sisaldama rohkelt puu- ja köögivilju, niisamuti oomega-rasvhappeid, mida saab näiteks kalast ja pähklitest. „Kui toiduga piisavalt õigeid rasvasid kätte ei saa, tasub juurde võtta oomega-rasvahappeid sisaldavad kalaõlikapsleid või taimsed õlisid sisaldavaid tooteid, nagu  kuningakepi-, lina-, rapsi- või astelpajuõli. Neil on kõrge DHA- ja EPA-rasvade sisaldus, mispärast on neil positiivne mõju ka kogu naha ainevahetusele, muutes selle pehmeks, elastseks ja jumekaks,“ ütleb ta.

„Kui nahk on kuiv ja tundlik on see märk, et tasuks läbi teha üks toidulisandikuur vitamiinide või just nimelt oomega-3 rasvhapetega. Aegajalt võiks teha ka organismi tugevdavat ja immuunsüsteemi turgutavat piimhappebakterite kuuri,“ soovitab spetsialist.

Kui mure juba vaevab

Vaatamata sellele, et saadaval on suur valik intiimpesuvahendeid, on intiimpiirkonna probleemid siiski sagedased. Naiste tihtiesinevad intiimkaebused on punetus, ärritus, kihelus, kipitus, väliste suguelundite turse, suurenenud tupevoolus ja ka ebameeldiva lõhnaga voolus. Tamme sõnul aitavad probleeme leevendada apteekidest saadavad tupeküünlad, salvid ja tampoonid, millest paljud sisaldavad ka tupe normaalset mikrofloorat taastada aitavat piimhapet. „Naised, kes kannatavad intiimpiirkonna probleemide käes sageli, võiksid piimhapet sisaldavaid tupeküünlaid kasutada juba profülaktiliselt.“

Vanuse suurenedes, teatud ravimite kasutamisel ja ka pideva stressi korral võib tekkida intiimpiirkonna kuivus, mis tekitab ebamugavustunnet, sügelust ja kipitust, niisamuti valulikkust seksuaalvahekorras. „Ka selle leevendamiseks on olemas spetsiaalsed, hormoone sisaldavad intiimpiirkonna kreemid ja geelid,“ lisab spetsialist.

Proviisor Monika Tamm lisab lõpetuseks, et intiimhügieen on väga oluline igapäeva osa ja sellesse tuleks suhtuda täie tõsidusega. „Iga naine ja mees peaksid oma intiimtervist aegajalt ka arsti juures kontrollima. Ka siis, kui otseselt muresid ei ole.“

Viimased uudised