Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Kujutis: Twitter

Hiina võimud on tunnistanud, et riigipea Xi Jinping teadis Wuhani ohtlikust viirusepuhangust juba kaks nädalat enne seda, kui sellest ametlikult teatati ja seda ajal, kui kohalikud juhid rääkisid rahvale, et mingit ohtu pole.

Hiinas räägiti algul sama juttu nagu praegu mitmel pool mujal maailmas, et see viirus on nagu tavaline gripp, mille vastu aitab lihtsalt käte pesemine. Lisaks kinnitati, et haigus ei levi inimeste vahel. Samas on nüüdseks selgunud, et tegemist on ohtliku haigusega, mis levib kergesti õhu kaudu, nakkab inimeselt inimesele ja seda isegi silma limaskesta kaudu. Nakatunute arv on mitu korda suurem kui tavaliselt gripil ja paljude inimeste haigusnähud on väga rasked.

Kõigest sellest oli Hiina kõrgem juhtkond teadlik, aga infot hoiti kinni. Neid, kes inimesi haiguse eest hoiatasid, tembeldati paanika õhutajateks ja nad sunniti vaikima. Nüüd kahtlustatakse Hiina juhtkonda selles, et nad aitasid info kinni hoidmisega kaasa haiguse levikule, vahendab New York Times.

Hiina ametnikud on tunnistanud, et riigipea Xi tegeles varakult ja kiiresti haiguse tõrjumisega, aga sellega rääkisid nad välja, et Xi teadis asjast juba mitu nädalat enne seda, kui ohtlikust haigusest ametlikult teada anti.

Ühe lekkinud Hiina Kommunistliku partei poliitbüroo sisedokumendi järgi oli viiruse teema tõsiselt arutusel juba 7. jaanuaril. Sisedokumendis on kirjas, kuidas Xi andis siis korralduse sulgeda Wuhan ja mitmed teised linnad 23. jaanuaril.

See, et koroonaviiruse teema oli poliitbüroos arutusel nii vara jaanuaris tähendab, et seda peeti väga oluliseks. See muudab Hiina juhtkonna vaikimise ja info kinnihoidmise veel kahtlasemaks. Hiina ametlikud infokanalid ei edastanud sõnagi, et poliitbüroos oli 7. jaanuaril tähtsal kohal koroonaviiruse teema.

Nüüd arvatakse, et see poliitbüroo sisedokument lekitati põhjusel, et näidata, et riigipea Xi ei maganud ja hoidis kätt nö pulsil. Enne seda oli teda süüdistatud liigses passiivsuses ja aeglases reageerimises. Samas aga tekitab nüüd küsimusi see, et kui Xi juba nii varakult asjast teadis, miks ta infot kinni hoidis ja lasi haigusest rääkinud arste represseerida.

Oma käesoleval kuul peetud kõnes kritiseeris Xi madalama astme parteijuhte, kes polnud õigeaegselt reageerinud ja riigi kõrgema juhtkonna korraldusi täitnud. Huljuti vahetati välja nii Wuhani linna kui Hubei maakonna juhid.

Hiina kohalikud juhid kinnitasid jaanuari algul haiguse kohta, et mingit ohtu pole. Wuhani terviseamet aga suisa vassis, kui teatas, et uusi nakatumisi pole, et haigus ei levi inimeselt inimesele ja et meedikud pole nakatunud. Seda valeinfot levitati üle terve maailma ja seda hakati uskuma. Sel ajal aga suri haiglas juba esimene haiguse ohver ning arstid hakkasid muretsema ja omavahel infot vahetama.

Hiina riigipea Xi rääkis esimest korda haigusest avalikult alles 20. jaanuaril, aga sedagi tähelepandamatult muude asjade hulgas. Samal ajal kiitis ta ennast ja parteid seoses Hiina uue aasta saabumisega. Samal ajal tehti ettevalmistusi haigusest haaratud 11 miljoni elanikuga Wuhani sulgemiseks. Wuhan suleti 23. jaanuaril ja Xi pidas võiduka kõne, et lahing haigusega võidetakse. Pärast seda aga kadus Xi pikaks ajaks avalikkuse silme alt. Ta lasi avalikkuse ees esineda riigi teisel mehel Li Keqiang’il. Arvati, et Xi tahtis sellega vastutust enda pealt ära veeretada.

Siis aga ilmus Xi taas välja ja vabastas Wuhani ning Hubei kohalikud juhid, andes mõista, et süü lasub kohalikul juhtkonnal. Praegu on Xi taas avalikkuse ees ning kiidab oma edusamme haigusega võitlemisel, kasutades samal ajal kommunistide vana tava, süüdistades kõigis hädades oma seltsimehi. Oma hiljutises kõnes kirjeldas Xi haigusega võitlust kui uut rahvasõda ja tatõi välja kaks peamist sõnatandrit: Hubei provintsi, kust haigus alguse sai ning pealinna Pekingi. Xi tunnistas, et haigus mõjutab riigi majandust ja inimeste heaolu, mis näitab, et kõik Hiina probleemid saab nüüd haiguse kaela veeretada.

Xi andis rahvale teada, et kõigis haigusega seotud raskustes aitab inimesi ja ettevõtteid kompartei ning riigi juhtkond ulatab raskes olukorras abikäe. Xi rõhutas, et haigusega seotud tarbimise vähenemist saab kompenseerida uute valdkondade nagu 5G interneti arendamise, interneti meelelahutuse ja online haridusega. Ühtlasi rõhutas Xi vajadust haarata kontroll avaliku arvamuse üle ning teha seda nii kodu- kui välismaal. Xi sõnul tuleb hoolsamalt kontrollida avalikku arvamust ning kujundada positiivset narratiivi. „Tuleb haarata initsiatiiv ja kujundada efektiivselt rahvusvahelist avalikku arvamust,” rõhutas Xi.

Viimased uudised