Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Lõunaeestlase pilt.

Eurovalimisteni on Eestis jäänud veel kuu aega, aga juba on ette teada, et Reform ja sotsid saavad Europarlamendis kaks kohta ja Isamaa saab vaid ühe, kuigi Reformi toetus on ajalooliselt rekordmadalal ja Isamaa oma kõigi aegade tipus.

See meenutab vägisi olukorda Venemaal enne presidendivalimisi, kus võitja oli juba ette teada ja valimiskampaania ning valimised ise kujutasid endast näitemängu. Erinevus on vaid selles, et kui Venemaal tunnistavad näitemängu olemust võimud ise, siis Eestis peetakse valimisi ausateks ja demokraatlikeks.

Eestil ja Venemaal on palju ühist. Mõlemad hoiavad kramplikult kinni e-valimistest, mis näivad mingil seletamatul põhjusel eelistavat võimul olevat erakonda. Putin saab valimistel alati rohkem hääli kui lubavad küsitlused. Sama käib Reformi kohta. Enne viimaseid riigikogu valimistel oli küsitluste järgi Reformi ja EKRE toetus enam-vähem võrdne, valimistel aga edestas Reform EKRE-t mäekõrguselt. Eriti suur paistis Reformi e-valijate aktiivsus olevat öösiti, kui mitmele kandidaadile lisandus öötundidel tuhandete kaupa hääli. Kes need öised valijad olid, on senini suur mõistatus. Hääletuse andmed laekusid väidetavalt statistikasse reaalajas.

Kuigi e-valimised on liberaalses ja demokraatlikus läänemaailmas maha tehtud kui läbipaistmatud ja ebademokraatlikud, hoiab Eesti liberaalsuse lipulaev Reformierakond neist kramplikult kinni. Üks anekdoot rääkis sellest, et Soome loobus e-valimistest pärast seda, kui süsteemi katsetamisel sai kõige rohkem hääli ka Soomes just Reformierakond.

Asjatundjate väitel on e-valimiste süsteem väljastpoolt rünnatav, samuti on e-valimistel võimatu järgida valimiste üht põhiprintsiipi – ühetaolisust. Kui sedeliga valimistel sunnitakse inimesed minema valimiskabiini, et tagada kõigile võrdsed tingimused, vabadus ja väline mõjutamatus, siis virtuaalset valimiskabiini on võimatu luua. Seega on e-valimised põhiseadusega otseses vastuolus. Samuti pole e-hääli võimalik üle lugeda samamoodi nagu paberhääli ja millegipärast hävitatakse Eestis e-hääled kohe pärast valimisi, kuigi neid oleks lihtne talletada järeltulevatele põlvedele analüüsimiseks.

Eestis on avalik saladus, et Reformierakond on pannud käpa peale hooldekodudele just seetõttu, et seal on otsene juurdepääs häältele. Hooldekodu elanike ID-kaardid on juhtkonna käes ning neil on volitused nii digiretseptiga ravimeid osta kui valimistel hääletada. See võib olla üks seletus, miks laekuvad öösiti Reformile need tuhanded e-hääled.

Eestis on juba pooled valimistel antud hääled e-hääled ehk siis Lääne mõistes manipuleeritud ja mõjutatud hääled. Seetõttu pole ime, miks valimistulemus on juba ette teada – Eesti valimised on muutunud vormistamise küsimuseks. Võitja on ette teada – nii nagu Venemaal.

Et see nii ei läheks, tuleks kõigil valima minna. Ja anda hääl eelistatult jaoskonnas, nii nagu see toimub demokraatlikus läänemaailmas.

TARMO PIIRMANN,

Isamaa liige, ettevõtja, Võru linnavolikogu liige

Viimased uudised