4000 eurot krundi eest aastas: maaomanikke ähvardab jõhker maksutõus
Avaldatud: 15 mai, 2024Valitsus kiitis eelmisel nädalal heaks maamaksuseaduse muudatused. Plaan lubada igal aastal maamaksu kahekordistada võib maaomanikud raskete valikute ette seada.
Otsus toob endaga kaasa üsna suured muutused. 2022. aastal tehtud maa hindamise tulemusel kerkis maatükkide väärtus riigi silmis lausa mitu korda – kuigi maa-amet räägib keskmiselt väärtuse kaheksakordsest tõusust, siis näiteks põllumaa maksustamishind on mõnel pool kerkinud mitukümmend korda. Kuigi valitsus lubas toona, et maamaks ei käi maa hindamisega ühte jalga ja tõuseb vaid kuni kümme protsenti aastas, siis eelmise nädala otsusega astub valitsus ise vastassuunas, vahendab Postimees.
Esiteks kaob kodualuse maa maksuvabastus. Teiseks muudetakse maksustamise alust. Kui seni oli maksubaas 0,5 protsenti maa maksustamisväärtusest, siis uuest aastast tõuseb see ühe protsendi peale. Praktikas tähendab see näiteks 150 000 eurot väärt kinnistu puhul maamaksu kerkimist 750 eurolt 1500 eurole aastas. Tallinnas on Pirita ja Nõmme ajaloolised asumid suurte kruntidega, sel võib 2500-ruutmeetrise krundi maamaks tõusta ligi 4000 euroni aastas.
Maksutõus puudutab ligi 520 000 maaomanikku Eestis.









