Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

antsla vald

Antsla ja Urvaste vallas läbi viidud rahvaküsitlusel toetasid elanikud kahe valla ühinemist ning enamuse soovil saab ühendomavalitsuse nimeks Antsla vald.

Pühapäeval lõppenud rahvaküsitlusel osales kahes vallas kokku 621 inimest, neist 525 oli kahe valla ühinemise poolt ning 93 selle vastu.

„Üllatavalt palju rahvast vastas – keskmiselt 15 protsenti hääleõiguslikest inimestest,” ütles Antsla vallavolikogu esimees Kurmet Müürsepp Lõunaeestlasele. „Meil tõesti rahvas tundis huvi.”

Küllap küttis inimeste huvi rahvaküsitluste vastu ka õigus teha valik ühendvalla nime osas – Antsla või Urvaste.

Ühinemise juhtkomisjon oli varasemalt otsustanud, et küsitlustulemus on volikogudele siduv ning see, milline nimevariant rohkem hääli saab, selline nimi loodavale vallale ka pannakse.

„Tavaliselt on inimestel valida kahe ebameeldiva vastuse vahel. Seekord oli kaks head vastust: kas uueks omavalitsuse nimeks saab Antsla või Urvaste?” rääkis Müürsepp.

Küsitlusel sai nimevariant Antsla kokku 397 häält ning Urvaste 222 häält. „Nii nagu oli eelnevalt arvata, siis Antsla vallas eelistati Antsla nime ja Urvastes eelistati Urvaste nime,” lisas Müürsepp.

Ta möönis, et kuna Antsla on elanike arvult suurem vald kui Urvaste, oli nime üle hääletamisel Antslal eelis. Samas paremat viisi vallale nime valikuks ei leitud, kui rahvaküsitlus.

Elanike arv jääb alla 5000

Kuigi nii Antsla kui Urvaste vallas tehakse kihutustööd suurendamaks registreeritud elanike arvu, jääb tulevase ühendvalla elanike arv allapoole haldusreformi seaduses nõutud 5000 elaniku piiri.

„Jääb puudu, natuke alla 5000,” nentis Müürsepp. Aasta alguse seisuga elas Antsla vallas 3398 ja Urvaste vallas 1292 inimest ehk 310 elanikku alla nõutavat miinimumi.

See tähendab, et valitsusel tuleb järgmise aasta alguses teha otsus, kas uus Antsla vald sundliidetakse mõne naabervallaga või tehakse sellele erand ning Antsla saab jätkata väikevallana.

Peaminister Jüri Ratas on varem Lõunaeestlasele kinnitanud, et valitsusel on õigus teha sellisel puhul oma kaalutletud otsus ning pole välistatud, et mõnele vallale tehakse elanike arvu osas mööndusi.

„Ma olen öelnud, et kui 50 või 60 inimest on näiteks puudu [5000-st], siis see ei saa olla põhjus, et me teeme geograafiliselt absurdseid omavalitsusi,” kinnitas Ratas.

Arved Breidaks

Viimased uudised