Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Sisuliselt soovitakse Euroopa Liidus kõrge hinna fikseerimisega õigustada teist mittetoimivat „turgu”, milleks on heitmekaubanduse süsteemis kujunenud CO2 hind. Kui tunnistame, et elektriturg ei toimi, siis on õige tunnistada ka heitmekaubanduse „turu” mittetoimimist, kirjutab ERR-i veebis Viru Keemia Grupi juhatuse liige Ahti Asmann.

Euroopa Komisjonis on asutud reformima mittetoimivat elektriturgu, milles elektrihind on tõusnud talumatult kõrgeks. Selleks on Euroopa Komisjoni lekkinud dokumendi põhjal kavandatud seada elektritootmisele tululagi 200 eurot megavatt-tunni eest. See viiakse esialgse kava kohaselt ellu tootjatelt piirmäära ületava tulu ärakorjamise ja toetuste ümberjagamise teel. Sisuliselt on aga tegemist Euroopa Liidu ülese maksuga.

Esiteks tuleb aru saada, et 200 eur/MWh ei saa pidada normaalseks elektrihinnaks. Viimastel taastuvenergia tootmise vähempakkumistel on hinnad kõikunud 55-60 eur/MWh. Tegemist on päikeseparkidega. Tuuleenergia võib turule tulla isegi odavamalt. 200 eur/MWh on umbes viis korda kõrgem kui viimase kolme aasta keskmine Eesti turuhind ning meie majandusele liigselt koormav ja ebamõistlikult kõrge.

Viimased uudised