Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Pilt: Pexels

Rasedus on rõõmu, ootuse ja oluliste muutuste aeg. Ühe mitte just kõige meeldivama muudatusena avastavad paljud lapseootel emad, et nende unerežiim on häiritud ning rahulikud ööd on jäänud minevikku. Ometi on puhkus ja uni nende kuude jooksul nii ema kui lapse seisukohast olulisem kui eales varem. Sellest artiklist leiad seitse näpunäidet une kvaliteedi parandamiseks.

  1. Sea sisse lõõgastav magamamineku rutiin

Rahustav magamamineku rutiin annab kehale märku, et on aeg rahuneda. Põhimõtteliselt sobivad kõik tegevused, mis on sinu jaoks lõõgastavad. Näiteks võib see olla raamatu lugemine, soe vann enne voodisseminekut või meditatsioon. Peamine on valida tegevused, mis sind rahustavad ning seejärel oma rutiinist igapäevaselt kinni pidada.

  1. Muuda oma unekeskkond vastupandamatult mõnusaks

Mida mugavam ning kutsuvam on voodi, seda parem on uni.  Veendu, et sinu madrats oleks õige pehmusega, et su padi või padjad oleksid mugavad ning et voodipesu oleks kvaliteetne. Täiendavalt võiksid kaaluda raseduspadja soetamist, mis toetaks sinu muutuvat keha.

Une kvaliteedi paranemisele aitavad kaasa ka jahe temperatuur (ligikaudu 18 kraadi), pimedus ja vaikus.

  1. Jälgi oma dieeti

See, mida sa sööd ja millal, võib unekvaliteeti oluliselt mõjutada. Und võivad häirida näiteks liiga hiline söömine, ebaregulaarne ja ebatervislik toitumine, toitainetevaene menüü ning liiga suured portsjonid. Raskesti seeditavaid toiduained nagu näiteks punane liha, muna ja juust on soovitatav süüa päeva esimeses pooles. Õhtusöögi ajal on mõistlik keskenduda kergetele ja toitvatele valikutele, nagu näiteks tera-, kaun- või aedviljad.

  1. Värske õhk ja füüsiline aktiivsus

Regulaarne füüsiline aktiivsus aitab kaasa nii paremale enesetundele kui ka paremale unele. Isegi 30-minutiline igapäevane rahulikus tempos jalutuskäik võib aidata kiiremini uinuda ning sügavamalt magada. Vältida tuleks aga hiliseid intensiivseid treeninguid, sest neil on hoopis vastupidine mõju. Ideid ettevõtmisteks üheksa raseduskuu vältel leiab Elumuse veebilehelt.

  1. Ära päevaste uinakutega liialda

Kuigi uinak võib tunduda suurepärane viis unevõla kompenseerimiseks, võivad pikad või hilised uinakud päeval häirida öist unetsüklit. See ei tähenda, et uinakuid ei peaks tegema, küll aga tasub kontrollida nende kestust (mitte üle 20-30 minuti) ja teha neid pigem päeva esimeses pooles.

  1. Väldi enne uinumist nutiseadmeid

Nutiseadmete ere ekraanivalgus ajab segadusse bioloogilise kella, mis seostab pimedust magamajäämisega ning valgust ärkvelolekuga. Mobiiltelefonil ning tahvelarvutil pole magamaminekurutiinis kohta ning nende kasutamine tuleks lõpetada enne rutiiniga alustamist. Probleem pole ainuüksi valguses – ka infotulv hoiab aju ärksana ning takistab rahulikku uinumist.

  1. Konsulteeri uneeksperdiga

Kui kõikidest pingutustest hoolimata ei taha uni õhtul ikkagi tulla, tasub konsulteerida unearstiga. Lisaks täpsematele juhtnööridele oskab arst ka tuvastada, kas tegemist võib olla mõne terviseprobleemiga.

Viimased uudised