Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Kuumaõhufritüür on tervislik alternatiiv õli fritüürile. Selle tööpõhimõte on sarnane ahju omaga – toitu küpsetatakse kuuma õhu abil. Tänu õhu liikumisele on toit sarnaselt kuumas õlis praetud toidule krõbe, kuid seest pehme, mitte rasvane. Toit valmib kiiresti, kuna fritüür ei vaja soojenemiseks aega.

Kuna kuumaõhu fritüüri kasutades ei ole vaja toidu valmistamiseks õli, on toit igati tervislik. Siiski võib kasutada väheses koguses õli, et toitu valmistada. Võrreldes ahjuga saab fritüüris valmistada toitu vähemalt 30 kraadi madalamal temperatuuril ja ajaliselt palju kiiremini. Enamasti on pakenditel kirjas, kui kaua läheb selle valmistamiseks fritüüris aega. Toome teieni 5 tervislikku toitu, mida saab kuumaõhufritüüris teha.

Juustupallid

Juustupallid on levinud ja tuntud snäkid, mida saab valmistada mitut moodi. Üheks variandiks on juustupallid ricotta ja basiilikuga. Nende valmistamine võtab ühtekokku ligi pool tundi. Antud retsept ei sisalda pähkleid ja on sobilik ka taimetoitlastele.

Juustupallide jaoks läheb vaja jahu, ricotta juustu, värskelt jahvatatud pipart, saia, murulauku ja värsket basiilikut. Ricotta juust tuleb segada jahu, munakollase ja soola ja pipraga. Segule lisage hakitud basiilik, murulauk ja riivitud apelsinikoor. Segu tuleb jagada võrdseteks osadeks ja vormida pallideks. Jahvatage saiaviilud köögikombainis ja segage oliiviõliga. Saadu valage sügavasse nõusse. Teises kausis tuleks vahustada munavalge. Kuumuta fritüür 200 kraadini, kastke pallid ettevaatlikult munavalgesse ning seejärel saiapurusse.

Asetage pallid ettevaatlikut fritüüri ja seadistage taimer 8 minutite. Kui pallid on kuldpruunid, on nad valmis.

Friikartulid

Snäkkidest ja eelroogadest on kõige tuntum ilmselt friikartul, mida saab, nagu nimigi ütleb, valmistada ideaalselt kuumaõhufritüüris. Kuigi poes on müügil külmutatud friikartuleid, mida saab lihtsa vaevaga fritüüris valmistada, on võimalik neid ka ise teha. Selleks tuleb koorida kartulid ning lõigata need pikkadeks ja üsna peenikesteks (u 8 mm) ribadeks. Leotage friikartuleid vees vähemalt 30 minutit. Seejärel nõrutage neid põhjalikult ja kuivatage köögirätikuga.

Kuumutage fritüür 160 kraadini, seejärele pange kartulid kaussi. Lisage veidi õli ja segage. Pange kartulid 16 minutiks fritüüri. Seejärel raputage kartuleid ja seadistage taimer veel 12 minutiks. Kui pool aega on möödas, võtke fritüürist korv ja raputage kartuleid veelkord. Seejärel küpsetage kartuleid, kuni aeg on täis. Aega saab reguleerida taimeriga. Maitsestamiseks kasutage soola.

Liha

Fritüüris saab suurepäraselt valmistada ka liha. Selleks võivad olla nii kanatiivad, peekoniviilud, kotletid, linnuliha  kui ka sealiha. Samuti on võimalik teha kuumaõhufritüüris grill-liha, mis võimaldab saada sarnaseid elamusi mis grillitud liha puhul. Siiski tasub panna tähele valmistamistemperatuuri, kuna liigne kuumus kuivatab ja kõrvetab liha.

Selleks, et toit küpseks ühtlaselt, ei tohiks fritüüri üle koormata. Samuti ei ole fritüüriga võimalik küpsetada mõõdukalt praetud liha, kuna fritüür valmistab toitu liiga äkiliselt. Fritüüriga saab valmistada maitsvaid toite kiiresti – kanatiibade valmistamiseks läheb umbes 20 minutit ja peekoni saab valmis 15 minutiga. Seejuures ei pea kasutama  rohkelt õli.

Enne fritüüri panekut tasub hoida liha mõnda aega toatemperatuuril. Samuti tasub eelnevalt fritüüri kuumutada õige kuumuseni. Aeg-ajalt võib liha fritüüris ringi tõsta,et tagada selle sujuvam küpsemine.

Purukook

Enamasti kasutatakse erinevate pirukate, küpsiste ja kookide küpsetamiseks ahju. Võib kõlada üllatavalt, kuid samad toidud saavad valmis ka kuumaõhu fritüüri abil. Üheks huvitavaks magustoiduks võib olla aprikoosi-põldmarja purukook. Selle maitsva roa saab valmis kõigest poole tunniga.

Selle jaoks läheb vaja aprikoose, suhkrut, värskeid põldmarju, sidrunimahla, jahu, külma võid ja madalat koogivormi, mis on väikese läbimõõduga, et ta fritüüri mahuks. Kuumutage fritüür 200 kraadini. Lõigake aprikoosid pooleks ja eemaldage kivid. Lõigake aprikoosidest kuubikud ja segage sidrunimahla ja suhkruga. Seejärel määrige koogivorm ja laotage puuviljad koogivormi.

Kausis segage näpuotsatäis soola, suhkur, või ja külm vesi ühtlaseks ja muutke puruseks seguks, kasutades sõrmeotsi. Saadud segu asetage puuviljadele ja tasandage peamist kihti. Asetage koogivorm fritüüri ja seadistage taimer 20 minutile, kuniks kook on kuldpruun. Serveerige jäätise, vahukoore või vaniljekastmega. Purukooki võib panna ka teisi puuvilju- näiteks õunu, pirne, vaarikaid ja mustikaid.

Köögiviljad

Peale friikartulite on võimalik kuumaõhufritüüris valmistada ka muid köögivilju. Kombineerides erinevaid köögivilju saab neid süüa näiteks liha, tatra või riisiga. Fritüüris saab valmistada näiteks lillkapsast, rooskapsast, tomatit, paprikat, kõrvitsat, porgandit ja suvikõrvitsat.

Selleks, et valmistatud toit oleks eriti krõbe, tasub enne fritüüri panemist pihustada neile natukene õli. Köögiviljade valmistamiseks läheb aega 10-20 minutit, see oleneb maitse eelistustest.  Fritüür peaks olema temperatuuril 200 kraadi. Aeg-ajalt tuleks segu raputada või segada.

Fritüüris ei tasu küpsetada brokkolit, kuna ta kuivab ja kaotab oma maitse. Samuti ei tasu fritüüri abil valmistada erinevaid lehtköögivilju. Puuviljadele, nagu banaanile ja õunale, annab frittimine karamellise maitse, mistõttu on võimalik neid nautida näiteks jäätisega.

Suur valik kuumaõhufritüüre parima hinnaga leiate Kaup24.ee- kaubanduskeskus internetis.

Viimased uudised