Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Ako Lehemets

Eile selgusid Viljandis juba 20. Lõikuspeo auhinnagala raames tänavused Etnokulp 2022 saajad. Enim auhindu pälvis pärimusmuusika kollektiiv Puuluup, kes viis koju nii parima albumi, parima uusfolk artisti, parima ansambli ja parima loo pärimusmuusika Oscari ehk Etnokulbi. Ingrid Rüütel, kes on rahvamuusika uurija ja üks eesti etnomusikoloogia rajajatest, sai Eesti Pärimusmuusika Keskuse erikulbi.

„Eesti pärimusmuusikal läheb paremini kui kunagi varem. Pärimusmuusika on olnud läbi ajaloo sotsiaalne liim, mis toob inimesed kokku ja annab põhjuse pidutsemiseks. Seekord on toimumas juba 20. lõikuspidu ehk tähistame olulist juubelit Eesti pärimusmuusikas,“ ütles Eesti Pärimusmuusika Keskuse juht Tarmo Noormaa. „Etnos tehakse suuri tegusid. Uus põlvkond ägedaid, karismaatilisi ja ägedaid noori, keda me nominentide hulgas nägime, tuleb peale, kes mängivad niivõrd hästi pilli,“ lisas Noormaa.

Tänavune Etnokulpide konkurss võttis kokku pärimusmuusika kahe aasta loomingu, kuna tavapärases koosseisus Etnokulpe pole erikorrast tingituna saanud vahepeal kätte jagada. „Võib öelda, et meil on koos kahe aasta lõikus. Eesti riigi suurust arvestades on see äärmiselt väljapaistev, et muusikud on nii aktiivsed,“ lisas Tarmo Noormaa, kelle sõnul oli mitmes kategoorias võit ülekaalukas. Rahvahääletusel osales üle 3000 inimese, kes oma lemmikute eest hääle andis.

„Ingrid Rüütel on kogu oma karjääri vältel olnud kogu folkloori uurimise ühiskondlikult mõjukas eestvedaja ja eestkõneleja. Läbi aastakümnete on talletanud Rüütel aktiivse väliuurijana tuhandeid rahvalaule ja osalenud mitme teadusfilmi tegemisel,“ selgitas Noormaa, miks tänavuse Eesti Pärimusmuusika Keskuse erikulbi pälvis just Ingrid Rüütel, lisades, et Rüütli viimane väljanne on arhiivisalvestiste kogumik “Viljandimaa laule ja lugusid,” mille juurde kuulub ka plaat “Viljandimaa laule ja pillilugusid.”

Etnokulp 2022

Parim uusfolk artist: Puuluup
Parim sooloartist: Mari Kalkun
Parim ansambel: Puuluup
Parim album: Puuluup „Viimane suusataja”
Parim ehe pärimusmuusika: Lüü-Türr, albumiga „Tule minu ildaja istumaie“
Parim uus tulija: Leik, albumiga „Las mind kasva“
Parim lugu: Puuluup „Paala järve Vaala baar“
R2 erikulp: Oopus „Folk on Acid“
Eesti Pärimusmuusika Keskuse erikulp: Ingrid Rüütel

Viimased uudised