Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Pilt: Unsplash

Euroopa Meistrivõistlused jalgpallis algavad 14. juunil 2024 ning tänaseks on selgunud kõik kvalifitseerunud meeskonnad. Ikka ja jälle räägitakse suurfavoriitidest nagu Saksamaa, Prantsusmaa, Inglismaa, Hispaania ja Portugal ning loomulikult on tegemist väga lubavate meeskondadega. Küll aga edulugu on see, mis inimestele korda läheb. Tõelise eduloo toob inimesteni enamasti underdog mõistet kandvad meeskonnad.

Underdog on selline meeskond, kelle poolt ei oodata, et nad võidaks. Enamasti ei oodata jalgpalli suurvõistlustelt neilt isegi seda, et nad alagrupist edasi saaksid. Küll aga teame ajaloost tõelisi üllatajaid ning edulugusid. Underdog võidud on üks jalgpalli võlusid, mis annavad aga märku sellest, et jalgpallis võib juhtuda igasuguseid asju ning ühtegi meeskonda ei tohiks alahinnata. Kõigil on võimalik võita. Näiteks on ajaloost tuntud underdog võidud nagu Taani 1992. aastal ning Kreeka 2004. aastal.

Underdog nimeline nähtus on aga mõnevõrra laiem ning ei tähenda alati turniiri võitu. Märkimisväärsetel põhjusel peetakse üheks parimaks rahvusvaheliseks underdog looks 2016. aasta Euroopa meistrivõistlustel osalenud Islandit, kes ilma mingisuguste ootusteta sai alagrupist teisena edasi. Sellega nende lugu aga ei piirdunud. Edasi läksid nad vastamisi Inglismaaga ning võitsid mängu 2:1, mis viis neid veerandfinaali Prantsusmaaga. Veerandfinaalis jäi Island Prantsusmaale alla, kuid inimeste südame olid nad võitnud ning tõelise eduloo said ajalukku kirjutada. Veelgi enam, Island on esimene nii väikese rahvaarvuga riik, kes on kvalifitseerunud FIFA World Cup-le, tehes seda 2018. aastal. 

Jalgpall pakub põnevust, üllatusi ning üllatajaid, minnes taaskord millegagi ajalukku. See on aga üks suuremaid jalgpalli võlusid. Kes aga sel aastal võivad olla üllatajad ning minna tõelise eduloona underdogi-na ajalukku?

Slovakkia 

Üks viis, kuidas leida selle aasta Euro 2024 underdog meeskondi, on vaadata koefitsiente, mida kihlveokontorid pakuvad meeskondade võidu puhul. Näiteks, Slovakkia on üks neist meeskondadest, kellele Euro 2024 võidu puhul on äärmiselt suur panustamise koefitsient. See tähedab aga, et tõenäosus Slovakkia meistriks saamiseks, on äärmiselt väike. 

Vaatamata sellele peetakse Slovakkiat siiski üheks kõige lootustandvamaks underdog meeskonnaks. Slovakkial on mitmeid väga häid mängijaid nagu Milan Škriniar ja Stanislav Lobotka ning loodame, et nad mängivad ka algkoosseisus. Koosseisu üle otsustab aga Slovakkia rahvuskoondise treener Francesco Calzona, kes on meeskonda juhtinud alates 2022. aasta novembrist. 

Slovakkia näitas küllaltki tugevat taset kvalifikatsioonimängudes. Selleks, et jõuda Euro 2024 võistlusele mängisid nad Liechtensteiniga, Luksemburgiga, Islandiga, Portugaliga ning Bosnia ja Hertsegoviinaga, jäädes ühe korra viiki ja kaotades vaid Portugalile. Slovakkia mängib Euro 2024 võistlusel Grupis E, kus on ka Rumeenia, Belgia ja Ukraina. 

Kuigi grupivõitu oodatakse Belgialt, siis on jätkuvalt ennustused laialivalguvad selles osas, kes saab teisena grupist edasi. Võib-olla on selleks Slovakkia, kes võib teha sel aastal imesid ja üllatada jalgpallifänne. Samas alagrupis olevat Ukrainat ei tasu samuti alahinnata, kuna neil on tugev ühtehoidev meeskond ning tulenevalt maailmas toimuvale, nende rahvustunnetus ning soov omadele naeratus suule tuua, on tõeliselt suur. 

Türgi

Kuigi Türgi meeskonnalt ei oodatud erilisi tulemusi ega ka kvalifitseerumist, suutsid nad üllatada ning minna edasi Euro 2024 võistlusele. Türgi on Grupis F koos Portugali, Tšehhi ja Gruusiaga. Kvalifitseerumiseks mängis Türgi vastamisi Läti, Armeenia, Horvaatia ja Walesiga. Kuigi nende teekonnal oli nii võite, kaotusi kui ka viike, mitmeid raskusi, suutsid nad kindlustada koha Euro 2024 võistlusel. Türgi meeskond suutis näidata tõelist vastupidavust ja sihikindlust.

Üheks põhjuseks, miks meeskonna mänguhimu ja õnn kvalifitseeruvates mängudes pöördusid, peetakse peamiselt Vincenzo Montella taktikalisi ja strateegilisi lükkeid ning Hakan Calhanoglu imelisi mänguoskusi, tuues meeskonda ühtekuuluvustunnet ja sihikindlust. Montella liitus meeskonnaga 2023. aasta septembris, kui tollane treener Stefan Kuntz vahetati tema vastu välja. 

Türgi meeskonda peetakse nii-öelda mustaks hobuseks, kes võib sel aastal tõeliselt üllatada. Kas nad pääsevad alagrupist edasi, seda näitavad juba järgmised mängud. Samuti on ka siin eriarvamusi selles osas, kes grupist üldse edasi pääsevad. Suure tõenäosusega esimesena pääseb edasi Portugal, kuna neil on pikaajaline kogemus suurvõistlustel, imeline meeskonnatunnetus ning mitmeid noori talente. 

Kes aga teisena edasi pääseb, see jääb suuresti üllatuseks. Siinkohal tasub mainida, et Gruusia on esimest korda kvalifitseerunud ning ka nemad võivad üllatusi tuua. Arvestades et, Türgi ja Tšehhi mängud on olnud pigem ühest äärmusest teise ja Gruusia on juba omaette underdog sellega, et üldse edasi pääses, on tegemist äärmiselt põneva grupiga. 

Taani

Taanit on kunagi ammu juba peetud underdogiks. Seda aastal 1992, kui nad ei kvalifitseerunud Euroopa Meistrivõistlustele. Küll aga nad võitsid selle võistluse. Kuidas on see võimalik? Taani märkimisväärne lugu sai alguse sellest, et neile anti viimase hetke pilet Euroopa Meistrivõistlustele, kuna varem kvalifitseerunud Jugoslaavia eemaldati võistlustelt mitmete konfliktide tõttu.

Taani tuli, nägi ja võitis Euroopa Meistrivõistlused 1992. aastal, kirjutades end suurelt Euroopa jalgpalli ajalukku. Tänaseks on tekkinud aga mitmetel fännidel küsimus, kas Taani suudab oma 1992. aasta muinasjuttu korrata. Euro 2024 kvalifikatsioonimängudes näitas Taani omaette tugevust, lüües mitmeid väravaid Soome, Põhja-Iirimaa ja Sloveenia vastu. 

Taani mängib Euro 2024 võistlusel alagrupis C koos Serbia, Inglismaa ja Sloveeniaga. Tõenäoliseks on hinnatud, et alagrupist pääseb esimesena edasi Inglismaa, kuid ülejäänud on ettearvamatud. Mõni usub, et Taani pääseb edasi, kuid jalgpallis tuleb ikka ja jälle ette üllatusi. Alahinnata ei tasuks ja Sloveeniat või Serbiat. Taaskord on tegemist äärmiselt põneva alagrupiga ning vaid aeg näitab, kas Taani suudab hoida taset ning tuua tagasi oma muinasjutt. 

Šotimaa

Paljud ei pea Šotimaad sel aastal underdogiks, kuid mitmed fännid ja meediakanalid siiski toovad ka selle riigi välja. Tegemist ei ole ka kõige parema meeskonnaga, kuid ka neid ei tasuks alahinnata. Meeskond on teinud suurt tööd ning näidanud vastupidavust, kvalifitseerudes taas Euroopa Meistrivõistlustele. Varasemalt osalesid nad ka Euro 2020, kuid seal alagrupist nad edasi ei pääsenud. 

Siiski leitakse, et tänaseks on meeskond oluliselt paremaks saanud ning mingeid võimalusi neil siiski on. Šotimaa mängib sel Euro 2024 võistlusel alagrupis A, kus on ka Saksamaa, Ungari ja Šveits. Tõenäoliseks peetakse, et alagrupist esimesena pääseb edasi Saksamaa, kuigi ka neil on olnud viimasel aastal mõningaid probleeme. Küll aga kogu alagrupp pakub põnevust, kuna ei ole päris kindel, kes sealt võiks edasi pääseda. 

Kuigi Šotimaa näitas tõeliselt head taset kvalifitseeruvates mängudes, siis pärast seda tekkis ka neil mõningad probleemid ja tagasilöögid. See on üheks põhjuseks, miks neil enam suuri tulemusi ei oodata. Kas nad suudavad siiski taas taset näidata ja alagrupist edasi saada, seda näeb juba tuleval Euro 2024 võistlusel. 

Juba mõne aja pärast, 14. juunil saab alguse kauaoodatud Euro 2024, mille esimene mäng on Saksamaa ja Šotimaa vahel. Eks ikka on võimalik erinevate teooriate, ajaloo ja kihlveokontorite poolt pandud koefitsientide järgi hinnata, kes võiks sel aastal tulla Euro 2024 meistriks. Küll aga jalgpall on üllatusi täis ning kunagi ei ole päris kindel, kes võiks võita ning kellest saab underdog.

Viimased uudised