Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Geiparaad. Kuvatõmmis

Kinnitamisel on Tartu 2024 programm, kust tuleb välja, et selle hulka kuulub geiparaad. Mitmed omavalitsused on tundnud huvi, kas nad rahastavad geiparaadi.

Asi selgub Tartu 2024 juhi Kuldar Leisi kirjast omavalitsusjuhtidele:

Tartu 2024 programm ja LGBT+ pride’i rongkäik järgmisel aastal Tartus

Hea Lõuna-Eesti omavalitsusjuht ja volikogu liige!

Elva ja Kambja volikogus tõstatus sel nädalal küsimus Tartu 2024 programmis LGBT+ pride’i rongkäigu rahastusest Lõuna-Eesti kohalike omavalitsuste kontekstis.

Saadangi täna selle kirja, et öelda, et Lõuna-Eesti omavalitsuste raha 2024. aastal Tartus toimuva pride’i rongkäigu läbiviimiseks ei kasutata. Iga Tartu 2024 omavalitsuse raha kasutatakse ainult vastavas omavalitsuses toimuvate ürituste ettevalmistamiseks ja läbiviimiseks.

Kui rääkida LGBT+ rongkäigust Tartus, siis pole tegu ka millegi uue või erakordsega, tegu on varasemaltki toimunud sündmusega, see on toimunud Tartus, Tallinnas kui ka mujal Euroopas ja on järgmisel aastal Tartu 2024 programmis.

Kuidas sündis Tartu 2024 programm?

Kultuuripealinna programmis saab olema üle 300 sündmuse, mis kõnetavad publikut terve elukaare ulatuses – eri vanuse ja huvidega inimesi, nii noori kui ka vanu. SA Tartu 2024 kuulutas projektide kogumiseks välja kolm taotlusvooru (lisaks kandidatuuriraamatu projektidele ehk nendele ideedele, millega tiitel Tartusse ja Lõuna-Eestisse toodi):

● Regionaalne projektide taotlusvoor (lõppes 31. jaanuar 2022 – laekus 45 taotlust).

● Rahvusvaheliste projektide taotlusvoor (lõppes 3. aprill 2022 – laekus 90 taotlust).

● Väikeprojektide taotlusvoor (lõppes 31. märts 2023 – laekus 243 taotlust).

Lisaks oli võimalus olemasolevate sündmustega, mis haakuvad Ellujäämise Kunstide loovkontseptsiooniga, taotleda lisaprogrammiga liitumist. Samuti lisanduvad programmi täiendamiseks kuraatori valiku projektid ehk erinevad rahvusvahelised koostööd, suurartistid, temaatilised kajastused jms.

Tänaseks on kandideerimine programmi läbi ja igas omavalitsuses teada, millised sündmused Euroopa kultuuripealinna tiitliaastal seal toimuvad. Kokku laekus projektide taotlusvoorudesse 378 taotlust. Kandideerijate seas oli väga palju erinevate kogukondade ja elu valdkonna inimeste ning organisatsioonide esindajaid. Projekte hindasid eri taotlusvoorudes Tartu 2024 hindamiskomisjon, regionaalne ekspertkomisjon, omavalitsuste poolt nimetatud komisjoniliikmed ja loomenõukogu.

Suudame nii mahukat Euroopa kultuuripealinna programmi ellu viia ka tulenevalt 2021. aasta alguses sõlmitud Tartu 2024 koostöölepingus paika pandud Euroopa kultuuripealinna rahastusmudelist. See näeb ette, et summale, millega iga omavalitsus panustab vastavalt oma rahvaarvule, lisab SA Tartu 2024 veel juurde täpselt sama suure lisarahastuse, mis tuleb Eesti riigilt. Ehk et iga omavalitsus saab kultuuripealinnaks sama palju juurde kui ta ise panustab.

Avalikustame Tartu 2024 koguprogrammi 19. oktoobril 2023 Aparaaditehases Tartus.

Euroopa kultuuripealinn 2024 tiitliaasta avatseremoonia toimub 26. jaanuaril 2024.

Oled väga oodatud!

Tervitades

Kuldar Leis
SA Tartu 2024 juhatuse liige

Viimased uudised