Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Värske Helsingi ülikoolis läbi viidud uuring näitab, et kui sööta keisrilõikega sündinud beebidele nende ema kakat, siis saavad nad vajalikud bakterid, mille tavasünnituse läbi teinud beebid saavad sünnituse käigus.

Tegemist on fekaalidoonorlusega, kus ühelt isikult kantakse teisele üle nende soolebakterid. Keisrilõikega sündinud beebid ei saa sünnituse käigus kaasa kõiki vajalikke baktereid, kuna nad ei puutu kokku ema tupega, vahendab Daily Mail.

Teadlasid lahustasid väikse koguse ema väljaheidet rinnapiimas ja andsid seda beebidele vahetult peale sündi. Kolme kuu pärast oli beebide mikrofloora sarnane neile, kes olid sündinud loomulikult ja erinev neist keisri-beebidest, kes ei saanud peale sündi ema kakat.

Vajalike bakterite puudumise tõttu esineb keisri-beebidel peale sündi rohkem allergiaid ja astmat. Uuring viidi läbi Helsingi ülikooli lastehaiguste teaduskeskuses.

Üks uuringu autoritest, Helsingi ülikooli professor Sture Andersson ütles, et bakterid on kingitus, mille ema annab loomuliku sünnituse käigus beebidele edasi. Inimese väljaheites on ligi 1000 eri liiki baktereid. Bakteridoonorluseks lahustatakse väljaheide soolalahuses ja filtreeritakse läbi kohvifiltri, et tükid eemaldada. Selline soolebakterite ülekanne ühelt inimeselt teisele on muutunud viimasel ajal üha levinumaks.

Pärast sündi hakkab beebi immuunsüsteem kujunema reaktsioonina bakteritele, mille laps emalt kaasa saab. Kui neid baktereid kaasa ei tule, võivad lapsel välja kujuneda allergiad ja astma.

Helsingi teadlaste uuring avaldati ajakirjas Cell ja selles on võetud vaatluse alla 7 keisrilõikega sünnitanud naist. Teadlased võtsid keisrilõikega sünnitanud emadelt fekaaliproovid 3 nädalat enne sünnitust ja manustasid seda beebidele vahetult peale sünnitust. Andmeid võrreldi varasemate sarnaste uuringutega, mis olid tehtud loomulikul teel sündinud beebidel ja neil keisrilõikega sündinud beebidel, kes ei saanud ema väljaheidet.

Uuringu kaasautor dr Willem de Vos ütles, et oma kaka andmist beebidele ei tohiks emad ise kodus katsetama hakata. Uuringus kakaproove testiti, et need oleksid turvalised. Tulevikus tahetakse sama uuringut jätkata ja luua kaks kontrollgruppi: üks, kus beebidele on antud ema kakat ja teine, kus seda pole tehtud.

Viimased uudised