Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Valitsus otsustas täna rahandusministri ettepanekul eraldada reservist regionaal- ja põllumajandusministeeriumile 1,2 miljonit eurot sigade Aafrika katku tõrjeabinõude ja taudikollete likvideerimise kulude katteks, et taudi tõttu kahju kannatanud loomapidajatele saaksid kulud esimesel võimalusel kompenseeritud. Reservivahendite tasakaalu säilimiseks panustab ka regionaalministeerium, tehes mööndusi oma valitsemisala vahendites.

Rahandusministri Mart Võrklaeva sõnul tuleb riigil ettevõtlust ja põllumajandussektorit erakorraliste raskuste puhul toetada. „Kahtlemata on Aafrika katk loomapidajate jaoks tagasilöök ning on selge, et riigil tuleb hüvitada sellega kaasnenud kulud,” rääkis ta.

Tema sõnul näeb seadus ette, et loomataudi kahju hüvitatakse valitsuse reservist, ent pingelises riigieelarve seisus on igasugune lisakulu komplitseeritud. „On positiivne, et leidsime siin regionaalministriga lahenduse, mille kohaselt tuleb osa raha regionaalministeeriumi ülekantavatest vahenditest riigieelarvesse tagasi. Lisaks on taudiga võitlemisel riikidele abiks Euroopa Liit – kolmandik hüvitisest on võimalik tagasi taotleda,” selgitas Võrklaev.

„Mul on hea meel, et oleme jõudnud lahenduseni, mida Eesti seakasvatajad on pikalt oodanud ning riik täidab oma ülesandeid,” ütles regionaalminister Madis Kallas. „Tänan rahandusministrit, kellega koos me lõpuks vajaliku otsuseni jõudsime. Katku kahjude hüvitamine on meie toidutootjatele ülioluline.”

Kokku eraldatakse riigieelarvelisest reservi vahenditest sigade Aafrika katku ennetus- ja tõrjeabinõude kulude ning loomaomanikele taudi tõttu likvideeritud loomade, sööda, seadmete ja pakkematerjalide hüvitamise kulude katteks 1 231 000 eurot. Kulude katmise valitsuse reservist näeb ette veterinaarseadus.

2023. aasta juulis kinnitas põllumajandus- ja toiduamet sigade Aafrika katku puhangud Põlvamaal asuvas Rakvere Farmid AS-is ja Võrumaal Rõuge vallas asuvas Siberi talus. Loomapidajatele hüvitatakse katku tõttu hukkunud ja hukatud sigade väärtus ning taudipunkti likvideerimisel hävitatud saastunud sööda ja muu materjali väärtus.

Viimased uudised