Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Raigo Pajula

Texase peaprokurör Ken Paxton kaebas kohtusse farmaatsiaettevõtte Pfizer, süüdistades ettevõtet laialdaselt kasutatava COVID-19 vaktsiini efektiivsuse kohta valeandmete esitamises.

Lubbocki maakonna kohtusse esitatud kaebuses märkis Paxton, et Pfizeri väitel, et tema vaktsiin on 95 protsenti efektiivne on eksitav, kuna see pakub vaktsiini võtnutele vaid „suhtelise riski vähendamist”.

Paxton märkis, et väide põhines vaid kahe kuu kliiniliste uuringute andmetel ja vaktsiini saajate „absoluutne riski vähendamine” näitas, et vaktsiini efektiivsus oli vaid 0,85 protsenti.

Kaebuses on märgitud: „Farmaatsiaettevõtte laialt levinud väide, et tema vaktsiinil oli 95% tõhusus nakatumise vastu, oli väga eksitav. See mõõdik kujutas Pfizeri esialgsete kahekuuliste kliiniliste uuringute tulemustes vaktsineeritud isikute nn suhtelise riski vähendamise arvutust. FDA (USA ravimiamet – toim.) väljaanded näitavad, et „suhtelise riski vähendamine” on eksitav statistika, mis „mõjutab ülemääraselt” tarbija valikut. Pfizerile anti sel ajal ka teada, et vaktsiini kaitset ei saa täpselt ennustada pärast kahe kuu möödumist. Sellegipoolest lõi Pfizer eksitava mulje, et vaktsiinikaitse on püsiv, ja jättis avaldamata info, mis õõnestas tema väiteid kaitse kestuse kohta. Ja hoolimata asjaolust, et kliinilises uuringus ei õnnestunud mõõta, kas vaktsiin kaitseb leviku eest, alustas Pfizer kampaaniat, et hirmutada avalikkust vaktsiini võtmiseks, mis on vajalik meede oma lähedaste kaitsmiseks.

Tegelikult ei vastanud Pfizeri toode lubatule. COVID-19 juhtude arv suurenes pärast laialdast vaktsiini manustamist ja mõnes piirkonnas oli COVID-19 põhjustatud surmajuhtumite protsent vaktsineeritud elanikkonna hulgas suurem kui vaktsineerimata inimestel. Kui selle toote viga ilmnes, otsustas Pfizer seejärel tõerääkijad vaigistada.”

Kaebuses märgitakse: „Kuidas Pfizer reageeris, kui selgus, et tema vaktsiin ebaõnnestus ja tema rahalehma elujõulisus on ohus? Tõe levitajate hirmutamise ja kriitikute tsenseerimise vandenõu kaudu. Pfizer nimetas kurjategijateks neid, kes levitasid fakte vaktsiini kohta. Süüdistas neid valeinformatsiooni levitamises. Ja see sundis sotsiaalmeedia platvorme tõerääkijaid vaigistama.”

„Me taotleme õiglust Texase elanike jaoks, kellest paljud olid sunnitud türanlike vaktsiininõuete tõttu võtma valede teel müüdavat defektset toodet,” märkis peaprokurör Paxton. „Faktid on selged. Pfizer ei rääkinud oma COVID-19 vaktsiinide kohta tõtt. Kui Bideni valitsus muutis pandeemia relvaks, et sundida avalikkusele peale ebaseaduslikke rahvatervise määrusi ja rikastada ravimifirmasid, siis ma kasutan Pfizeri tegevuse poolt eksitatud ja kahjustatud kodanike kaitsmiseks kõiki vahendeid, mis mul on.”

Prokurör märkis, et pandeemia süvenes pärast seda, kui inimesed hakkasid võtma vaktsiini, mille on välja töötanud Pfizer ja selle Saksamaa partner BioNTech.

„Pfizer esitas teadlikult valeandmeid oma COVID-19 vaktsiini efektiivsuse kohta ja tsenseeris isikuid, kes ähvardasid levitada tõde, et hõlbustada toote kiiret kasutuselevõttu ja laiendada oma ärivõimalusi,” seisab kaebuses.

Kohtuasja eesmärk on takistada New Yorgis tegutsevat Pfizerit valeväidete esitamisel ja „tõekõne” vaigistamisel oma vaktsiini kohta ning trahvida firmat rohkem kui 10 miljoni dollariga Texase seaduse rikkumise eest, mis kaitseb tarbijaid petliku turunduse eest.

Pfizeri väitel on selle vaktsiini saanud enam kui 1,5 miljardit inimest. Ravimitootja on 2021. ja 2022. aastal teatanud enam kui 74 miljardi dollari suurusest tulust, mis on seotud COVID-19 immuniseerimisega.

Pfizer märkis oma avalduses, et tema väited oma vaktsiini kohta on olnud „täpsed ja teaduspõhised” ning et ta usub, et Paxtoni hagil pole mingit alust.

Pfizer väitis ka, et selle vaktsiin on „demonstreerinud soodsat ohutusprofiili kõigis vanuserühmades ja aidanud kaitsta raskete COVID-19 tagajärgede, sealhulgas haiglaravi ja surma eest”.

Nakkushaiguste eksperdid on öelnud, et suhtelise riski vähendamine on mõttekam viis vaktsiini efektiivsuse hindamiseks kui absoluutse riski vähendamine. Suhteline risk näitab, kui hästi kaitseb vaktsiin selle saajaid võrreldes uuringu kontrollrühmaga.

Vabariiklane Paxton on kritiseerinud Bideni valitsuse jõupingutusi pandeemiaga võitlemisel. Selle aasta alguses hakkas ta uurima, kas Pfizer, Moderna ja Johnson & Johnson esitasid oma vaktsiinide tõhusust valesti, et uurida COVID-19 käsitlevate rahvatervise otsuste „teaduslikku ja eetilist alust”.

Hagi on Paxtoni poolt Pfizeri vastu novembris teine. Eelmise, 21. novembril esitatud juhtumi puhul süüdistas Paxton Pfizerit ja tarnijat kvaliteedikontrolli testidega manipuleerimises, mille tulemusena levitati ebatõhusaid ravimeid laste tähelepanupuudulikkuse hüperaktiivsuse häire raviks.

Farmaatsiafirmade Moderna ja Johnson & Johnsoni osas pole sammud veel teada, vahendab Reuters.

Viimased uudised