Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Teadlased hoiatavad uue koroonaviiruse geneetilise mutatsiooni eest, mis hakkas suvel Hispaania maapiirkondades levima koos turistidega.

Rahvusvaheline teadlaste tiim peab võimalikuks, et uus mutatsioon levis just turistide vahendusel. Mutatsioon on pärit Hispaania maapiirkondadest, vahendab Financial Times.

Mutatsioon levis suve jooksul üle terve Euroopa ja mitmetes riikides on see praegu peamine koroonahaiguse COVID-19 põhjustaja.

Näiteks Suurbritannia uutest nakatumistest 80 protsendi puhul on tegemist just uue mutatsiooniga 20A.EU1. Uuring avaldati täna neljapäeval, 29. oktoobril teadusväljaandes medrxiv.

Värske uuring tõstatab küsimuse, kas koroona uut lainet oleks saanud ära hoida, kui inimesi oleks lennujaamades suve jooksul rohkem testitud. Üks teadustiimi liige, Baseli ülikooli teadlane Emma Hodcroft märgib, et ettevaatusabinõud pole olnud piisavad.

Koroonaviiruse mutatsiooni 20A.EU1 lai levik näitab, et ettevaatusabinõud koroona leviku piiramiseks pole olnud piisavad, ütles Hodcroft.

Nüüd uurivad Šveitsi ja Hispaania teadlased, kas viiruse uus mutatsioon on tapvam kui varasemad variandid. Nad uurivad eriti seda, kas uuel mutatsioonil on olemas valk, mis hõlbustab viiruse sisenemist inimese rakkudesse.

Hodcroft ütles, et uus mutatsioon erineb viiruse varasematest variantidest. Ta lisas, et pole varem kohanud viirust, mis oleks nii efektiivne. Kõigil viirustel tekivad mutatsioonid, mis segunevad teiste variantidega. Juba varem levinud koroona mutatsioon oli väga kergesti nakkav.

Nüüd kavatsevad teadlased koroona mutatsioone edasi uurida. Uuringu järgi on Hispaaniast alguse saanud mutatsioon põhjustanud Hispaanias 80 protsenti uutest nakatumistest, Iirimaal 60 protsenti ning Šveitsis ja Prantsusmaal 40 protsenti uutest nakatumistest.

Viimased uudised