Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Teadlaste väidet, et ka mehena sündinud võivad last rinnaga toita tabas tagasilöök, kui transnaine ei suutnud last rinnaga toita.

Rinnaga toitmist proovinud transnaine pidi kahe nädala pärast loobuma, selgub juhtumi aruandest, mis vaidlustab väiteid, et bioloogilised mehed suudavad edukalt rinnaga toita, vahendab Daily Mail.

37-aastane Hollandi naine ei suutnud toota piisavalt vedelikku, et oma vastsündinut toita. Ta sai ainult 7 ml päevas, mida on 100 korda vähem, kui Briti terviseamet ütleb, et selleks on vaja.

Naist ravinud Amsterdami meedikud dokumenteerisid, kuidas ta tahtis rinnaga toita koos oma partneriga, et aidata luua sidet ja jagada töökoormust.

Transnaine, kes külmutas oma sperma enne soovahetust, rasestas oma lapse oma partneriga, bioloogilise naisega 2020. aastal kunstliku viljastamise teel, kasutades tema enda spermat.

Hoolimata kuudepikkusest ettevalmistusest pidi ta toodetud piima vähese koguse tõttu kaks nädalat pärast lapse sündi kurnava protsessi peatama.

Kuid teadlased ütlesid siiski, et rinnakuga toitmine – vastuoluline sooneutraalne termin rinnaga toitmise kohta – on nende patsiendi jaoks endiselt väärtuslik. Transnaise juhtumit jagades ütlesid nad ka, et rinnaga toitmine on oma traditsioonilistest naisjuurtest välja kasvanud.

Transnaiste rinnaga toitmine on vastuoluline teema.

Eelmisel kuul oli Briti terviseameti usaldusühing sunnitud end kaitsma, kuna teatas, et transnaiste piim on imikutele sama hea kui bioloogiliste naiste piim.

Ja eelmisel aastal tekitas Briti transnaine pahameelt, kui jagas fotot oma lapse rinnaga toitmisest bussis.

Esile kutsutud laktatsioon transnaistel ei ole mitte ainult iseenesest vastuoluline.

Eksperdid on mures ka selle pärast, kui vähe me teame protsessi pikaajalistest mõjudest lastele, arvestades, kuidas mõned ravimid ja hormoonid, mida transnaised võtavad imetamise esilekutsumiseks, võivad lekkida toodetud piima.

Ajakirjas International Breastfeeding Journal kirjutasid Hollandi teadlased, et transnaiste seas on „kasvav nõudlus” rinnaga toitmise järele.

Nad kirjeldasid üksikasjalikult oma 37-aastase patsiendi juhtumit, keda raviti Amsterdamis soolise düsfooria tõttu.

Kõnealune transnaine olid saanud hormoonravi 13 aastat ning talle tehti vaginoplastika, eemaldati meeste suguelundid ja tehti kunstlik neo-vagiina.

Arstid määrasid talle kuueks kuuks hormoonid ja galaktagoogi – aine, mis kutsub esile laktatsiooni, et aidata rinnapiimal vabaneda.

Samuti kasutas ta rinnapumpa oma keha füüsiliseks ettevalmistamiseks piima eraldamiseks.

Seda protsessi tuntakse Newman-Goldfarbi protokollina ja selle eesmärk on jäljendada muutusi, mida naise keha raseduse ajal läbib, et valmistada teda ette rinnaga toitmiseks.

Kui laps oli sündinud, teatasid meedikud, et transnaisel oli rinnaga toitmisel esialgne edu, mis andis talle „positiivse kogemuse”.

„Meie patsient hakkas imetama ja kuigi piimatoodang oli madal, piisas sellest täiendavaks toitmiseks ja positiivseks kogemuseks meie patsiendile,” kirjutasid nad.

Kuid ta oli sunnitud vaid kahe nädala pärast lõpetama, kirjeldades piima pumpamist kui „kurnavat”.

Samuti ütlesid meedikud, et imikul olid arenguprobleemide tõttu probleemid imetamisega ja transnaisel oli liiga väike piimakogus.

Tippajal tootis ta vaid 7 ml piima päevas, mis on umbes 1% sellest, mida bioloogiline naine ideaalis peaks tootma kaks nädalat pärast sündi.

Terviseamet ütleb, et kahe nädala pärast peaksid vastsed emad tootma 24-tunnise perioodi jooksul 500–700 ml piima.

Kuigi meedikud ütlesid, et rinnaga toitmine võib aidata transnaisi, kellel on soolise düsfooria tunne, ütlesid nad, et nende patsiendi puhul see nii ei olnud.

„Meie patsient teatas, et laktatsiooni esilekutsumine ei avaldanud tema soolisele identiteedile olulist mõju ega muutnud kogetud soolise düsfooria ulatust,” kirjutasid nad.

Nad lisasid, et transnaine ütles, et on õnnelik, et on jõudnud laktatsiooniperioodi ja et ta laps rinda haaras ja „rahunes”.

Ta ütles, et otsus rinnaga toitmine lõpetada oli „karm” ja oli „kahju”, et ei saanud pikemas perspektiivis jätkata.

Meedikud kirjutasid, et transnaine alustas rinnaga toitmist planeeritust varem, kui laps sündis 38-nädalasena 40 nädala asemel, mis võis mõjutada tema edu.

Sarnaste tagajärgedega on olnud ka varem meditsiinikirjanduses registreeritud juhtumid, kus toodetud piima kogus on toitmiseks ebapiisav.

Kuid autorid ütlesid, et protsess oli vanema jaoks endiselt väärtuslik.

„Kuid esile kutsutud imetamise edu seostatakse sageli vanemate ja imiku sidemega, mitte ainult rinnaga toitmise võimalusega, on see kogemus väärtuslik,” kirjutasid nad.

Kuid sõltumatud eksperdid on varem selle praktika pärast muret väljendanud.

Üks neist muredest on see, kuidas imetamise esilekutsumiseks kasutatavad galaktagoogid võivad olla lastele ohtlikud.

Domperidoon, mida kasutatakse peamiselt iiveldusevastase ravimina, on selles protsessis üks kõige sagedamini kasutatavaid, kuna sellel on väiksem kõrvaltoimete oht.

Kuigi ravim nimega Motilium ei ole otseselt loodud laktatsiooni esilekutsumiseks, tõstab see prolaktiini taset, see on hormoon, mis soodustab piima tootmist, meelitades keha tõhusalt piima tootma.

Sellega kaasneb siiski potentsiaalne oht põhjustada probleeme lapse südame löögisagedusele, kuna seda võtvate naiste seas on seda rinnapiimast leitud väike kogus, mida hiljutise juhtumiuuringu meedikud tunnistasid.

Motiliumi patsiendi infoleht hoiatab rinnaga toitvaid emasid, et võimalike ohutusriskide tõttu on parem seda lapse imetamise ajal mitte võtta. „Rinnapiimas on tuvastatud väikeseid koguseid,” seisab infolehel.

„Motilium võib põhjustada soovimatuid kõrvaltoimeid, mis mõjutavad rinnaga toidetava lapse südant,” on kirjas infolehel. „Motiliumi tohib rinnaga toitmise ajal kasutada ainult siis, kui teie arst peab seda ilmselgelt vajalikuks.”

Kui palju domperidooni täpselt rinnapiima eritub, alles hinnatakse.

Kuid terviseamet märgib, et see on üldiselt vaid „väike kogus” ja naised on seda kasutanud juba aastaid, põhjustamata imikutele kõrvaltoimeid.

Siiski hoiatab amet, et rinnaga toitvatel naistel on parem võtta seda vaid lühikest aega ja jälgida hoolikalt oma last käitumise muutuste suhtes, mis võivad viidata võimalikule probleemile.

See ravim on USA-s täielikult keelatud, kuna see põhjustab lastel südameprobleeme.

Domperidoon ei ole Ühendkuningriigis ametlikult heaks kiidetud kasutamiseks transnaistel, kes soovivad imetada.

Kuid meedikutel on siiski lubatud seda välja kirjutada piimatoodangu suurendamiseks „mittemärgistuseta” (off-label) – tehniline tähistus, kui ravimit kasutatakse väljaspool selle ettenähtud kasutust.

Teine teadaolev praktikaga seotud oht on see, et ravimid, mida transnaistele määratakse osana nende sugu kinnitavast ravist, võivad samuti lekkida nende toodetavasse rinnapiima.

Üks neist on spironolaktoon, ravim, mis on loodud meessuguhormooni testosterooni töö peatamiseks.

Hollandi meedikud ütlesid, et on potentsiaalne oht, et ravim eritub inimese rinnapiima ja võib selle tulemusena mõjutada vastsündinud poiste suguelundite arengut.

Nad ütlesid, et sellest võimalikust ohust tuleks patsientidele teada anda.

Teine probleem on seotud rinnaga toitva transnaise toodetud piima toiteväärtusega.

Meedikud ütlesid, et nad ei analüüsinud oma patsiendi toodetud piima toiteväärtust ja see on valdkond, mis vajab üldiselt täiendavaid uuringuid.

Varasemad uuringud, milles analüüsiti transnaiste toodetud piima, piirduvad selle praktika harulduse tõttu üksikute juhtumitega, mis tähendab, et üldiselt pole palju teada.

Seni tehtud piiratud töö viitab sellele, et transnaised toodavad piima, mis sarnaneb „küpse” rinnapiimaga, mis tekib imetamise hilisemates etappides, kui laps on vanem.

„Küpses” rinnapiimas puudub ternespiim, mida nimetatakse ka „vedelaks kullaks”, mis on rinnapiima komponent, mida toodetakse raseduse lõpus ja vahetult pärast sündi, mis on vastsündinu jaoks väga toitev.

See on saanud oma nime kollase tooni ja asjaolu tõttu, et see on täis valku, vitamiine ja antikehi, mis kaitsevad last nakkuste eest.

Newman-Goldfarbi protokoll, mida transnaised imetamiseks kasutasid, töötati algselt välja 2000. aastal naistele, kes olid lapse adopteerinud või asendusemaduse kaudu lapse saanud ja soovisid endiselt rinnaga toita.

Viimased uudised