Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Juba homme, 3. märtsil võõrustab Tehvandi Spordikeskus Hawaii Expressi noorte suusasarja neljandat etappi, kus ligi 350 noort võistleb vaatemängulises ja põnevas suusakrossis.

DELFI TV vahendusel saab vaadata otseülekannet algusega kell 10:50.

„Eesti suusatamise noortesarjades on suusakrossil oma koht olnud juba üle 10 aasta ja noorte suusatajate hulgas on põnev suusakross väga oodatud. Suusatajatelt nõuab ala veidi teistsuguseid oskusi ja ettevalmistust kui tavalised murdmaadistantsid. Suusakross on ettearvamatu – takistused ja kukkumised võivad paremusjärjestuse pea peale pöörata, mistõttu on võitja prognoosimine keeruline. Samal ajal toimub suusakross kompaktsena suhteliselt väikesel alal, tänu millele on võistlus pealtvaatajatele hästi jälgitav,“ ütles Eesti Suusaliidu murdmaasuusatamise ala juhataja Ave Nurk.

Etapi korraldamise enda peale võtnud Karupesa Teami juht Tanel Ojaste ja MTÜ Suusahullud eestvedaja Jaak Teppan on suusakrosse korraldanud varemgi, mistõttu on oodata põnevat tehnilist rada, kus on erinevad hüpped, takistused, osavuselemendid, mogulid ja üsna järsk tõus ehk kõik, mis paneb proovile sportlase tasakaalu ja suuskade juhtimise võimekuse.  

Mis on suusakross?

Suusakross on murdmaasuusa ala, mis koosneb tavaliselt 1-2 kilomeetrisest ringist, mille käigus peab suusataja läbima ja ületama erinevaid takistusi. Olenevalt rajast võib suusakross sisaldada näiteks tagurpidi või ühel jalal sõitmist, füüsiliste takistuste ületamist, slaalomit, küngaslaskumisi, järske kurve, hüppeid ja muud. Suusakross võib toimuda nii eraldi- kui ka ühisstardist. Murdmaasuuskadel suusakross pole veel olümpiamängude ega FISi MK-sarja osa. Tuntuim võistlusformaat on Red Bull Nordix, kus saavutas omal ajal rahvusvaheliselt kõrgeid kohti ka endine tippsuusataja Peeter Kümmel.

„Noortesarja suusakrossi etapil sõidetakse kõigepealt sarnaselt sprindile kvalifikatsioonisõidud, milles selguvad iga vanuseklassi 12 parimat, kes saavad vastavalt oma tulemusele edasi kas A või B finaali. Esimeses finaalis sõidetakse kohtadele 1-6 ja teises 7-12 ehk sisuliselt saavad iga sõidu 12 parimat raja läbida kaks korda,“ täpsustas Nurk.

Hawaii Expressi noorte suusasarja neljandal etapil võisteldakse kaheksas eri vanuseklassis. Kokku on oodata üle Eesti erinevatest klubidest ligi 350 võistlejat. Enim võistlejaid on MN11 ja M16 vanuseklassides. Vanuseklassis MN11 kuni MN14 on distantsi pikkuseks 1,2 kilomeetrit, vanemad sõidavad aga 1,8 kilomeetrise ringi.

Nii homse stardinimekirjaga kui ka kogu hooaja paremusjärjestusega saab tutvuda Eesti Suusaliidu kodulehel.

Hawaii Expressi noorte suusasari on tervet hooaega läbiv võistlussari, mille läbiviijaks on Eesti Suusaliit koostöös liitu kuuluvate klubide ja/või kohalike spordikeskustega. Auhinnakotti aitavad sel hooajal lisaks Hawaii Expressile täita veel Eesti Pagar, Nõo Lihatööstus, Farmi, Embach Ehitus, supiga kostitab Salvest, otseülekandele annab jõudu Aasta Auto Pluss.

Just noortele 1995. aastal loodud eraldi sarjast on välja kasvanud ka kõik täna Planica MM-il ja 21. märtsil Tallinnas MK-etapil osalevad sportlased, treenerid ja võistluse korraldajadki. Näiteks Aivar Rehemaa, Anti ja Asko Saarepuu, Vahur ja Jaak Teppan, aga ka praegused tegevsuusatajad Martin Himma, Alvar Johannes Alev, Marko Kilp, õed Kaasikud, Aveli Uustalu ja paljud teised.

Pärast Otepää suusakrossi on jäänud Hawaii Expressi noortesarjas sel hooajal veel üks etapp, mis toimub 18. märtsil Tallinna lauluväljakul, kus noored saavad võistelda mõni päev hiljem toimuva Tallinna MK etapi sprindirajal.  

„Sisuliselt on kõik sellest alustanud ning mõnes mõttes on seda enam sümboolne, et tänavu saab noortesarja viimast etappi pidada maailmakarikasarja jaoks ehitatud rajal,“ lisas Nurk.

Viimased uudised