Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Eelmisel aastal laiendas haigekassa tasuta hambaravi võimalusi füüsiliste ja vaimsete puuetega inimestele, kes ise ei suuda oma suuhügieeni eest hoolt kanda. Nende inimeste hambaravi eest tasub haigekassa kogu ulatuses ehk hambaid saab tasuta ravida kogu elu.

Tasuta  hambaravi ei saa kõik puuetega inimesed. Nimelt on seatud kindlad kriteeriumid, millele inimese terviseseisund peab vastama, et ta saaks tasuta hambaravi.

Mis tingimustel saab tasuta hambaravi?

Eriarsti või perearsti otsusega saavad tasuta hambaravi need puuetega inimesed, kes ei suuda ise oma suuhügieeni eest hoolt kanda ja seda ka mitte kõrvalisel juhendamisel. Nende hulka kuuluvad näiteks inimesed, kellel on sügav vaimupuue, intellektipuue, dementsus, autismi spektri häire või muud psüühilised kõrvalekalded. Samuti need, kes on halvatud, ilma käteta või haigustega, millega kaasnevad käte liigutushäired (nt parkinsoni tõbi, raskekujuline tantstõbi).

Vajadusel määrab raviarst (mitte hambaarst) inimesele õiguse tasuta hambaraviks, sh narkoosis tehtavaks hambaraviks, ja teeb tervise infosüsteemi vajaliku märkme. Sealt jõuab info ka riigiportaali eesti.ee. Kui patsiendil on riigiportaalis nähtav eluaegse hambaravi vajadus, võib vastuvõtuaja broneerimiseks pöörduda hambaarsti poole.

Tähele tuleb panna seda, et tasuta vastuvõtuaja saab broneerida vaid selle hambaarsti juurde, kellel on haigekassaga leping ja kes pakub hambaravi puuetega inimestele. Haigekassa lepinguga hambaarstide kontaktid leiab haigekassa kodulehelt.

Mida silmas pidada vastuvõtuaja broneerimisel?

Puuetega inimesele hambaarsti juurde aega broneerides tuleb silmas pidada mitmeid asjaolusid. Helistaja peab olema valmis jagama infot puudega inimese seisundi kohta. Näiteks tuleb hambaarstile teada anda, kas inimene on võimeline hambaarstitooli istuma, ise suud avama ja kas ta saab aru arsti jutust. Arsti tasub teavitada ka sellest, mis puudega inimest ärritab ja rahustab.

Kindlasti tuleb välja tuua, millal inimene viimati hambaarsti juures käis ja millised on olnud eelnevad kogemused. Näiteks ei saa lamavat inimest tavalises hambaravi kabinetis reeglina ravida ja seda tuleb teha hoopis haiglas.

Puuetega inimese abistajal tasuks hambaarsti vastuvõtule kaasa tulla, et ta saaks vajadusel arstiga suhelda ja oma inimest toetada ja aidata.

Puuetega inimeste hambaravi Võru maakonnas

Võru maakonnas asub neli kliinikut, kes pakuvad puuetega inimestele tasuta hambaravi. Kõik Võru maakonna kliinikud, kes osutavad puuetega inimestele haigekassa toel tasuta hambaravi, leiab haigekassa kaardilt.

Juhul kui puuetega inimese kliinikusse toimetamiseks on vaja kasutada invatransporti, siis tuleks ühendust võtta kohaliku vallavalitsuse sotsiaaltöötajaga, kes aitab seda organiseerida.

Puuetega inimeste hambaravi Võru maakonnas 

Hambakliinik Vasuvõtu kontaktid Märkused
Kesklinna Hambaarstid OÜ Jüri tn 19a, Võru linn

Tel: 7 824 005, 7 824 203

Ratastooliga ligipääs olemas.
Lõuna-Eesti Kliinik OÜ Jüri tn 19a, Võru linn

Tel: 7 821 287

Ratastooliga ligipääs olemas.
L. Kindsigo OÜ Liiva 11, Võru

Tel: 7 821 436

Ratastooliga ligipääsu pole.
Odentalia OÜ Pikk tn 30, Värska alevik

Tel: 7 114 400

 

Ratastooliga ligipääs olemas.

 

Invatransport Võru maakonnas

Vald

 

Aadress Kontakt
Antsla vald Antsla Vallavalitsus

 

F. R. Kreutzwaldi 1 Antsla

https://antsla.kovtp.ee/

 

Sotsiaaltöö spetsialistid

Tel: 785 5378; 5342 1577

E-post: sotsiaal@antsla.ee

Rõuge vald Rõuge Vallavalitsus

Ööbikuoru 4, Rõuge

https://rouge.kovtp.ee/

 

Sotsiaaltöö spetsialistid

Rõuge piirkonnas:

Tel: 785 9138, 533 00 153

E-post: raugesotsiaal@rauge.ee

Haanja piirkonnas:

Tel: 787 8834, 523 7065

E-post: haanjasotsiaal@rauge.ee

Misso piirkonnas:

Tel: 785 6144, 534 03 744

E-post: missosotsiaal@rauge.ee

Mõniste piirkonnas:

Tel: 789 1237, 530 73 260

E-post: monistesotsiaal@rauge.ee

Varstu piirkonnas:

Tel: 782 1355, 533 41 640

E-post: varstusotsiaal@rauge.ee

Setomaa vald

 

Setomaa Vallavalitsus

Pikk tn 12, Värska

https://setomaa.kovtp.ee/

Sotsiaaltöö spetsialistid

Värska piirkonnas:

Tel: 538 54 990

E-post:anneli.janesmagi@setomaa.ee

Mikitamäe piirkonnas:

Tel 795 4346, 566 00 390

E-post: kaja.rozikov@setomaa.ee

Meremäe, Luhamaa piirkond

Tel 785 6640, 508 6461

E-post: Katre.pinnar@setomaa.ee

Võru vald Võru Vallavalitsus

Võrumõisa tee 4a, Võru

Üldinfo – Võru Vallavalitsus

Võru Vallavalitsuses kodanike teenindamine toimub eelkõige e-posti ja telefoni teel. Kui see pole võimalik, siis toimub kohtumine ametnikuga eelneval kokkuleppel. Ametnike vastuvõtuks tuleb eelnevalt registreerida telefoni või e-posti teel. Kontaktid ” Sotsiaalosakonna klientidel palume kasutada sotsiaalosakonna eraldi sissepääsu (jälgida suunaviitasid).

 

Sotsiaaltööspetsialist

Tel: 532 68 535
E-post: aino.kaurson@voruvald.ee

Viimased uudised