Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Stenbocki maja
Peaminister Kaja Kallas ütles Äripäeva iga-aastasel majanduskonverentsil, et majanduslik olukord soosib struktuursete reformide elluviimist. Ta tutvustas värsket riigieelarve kokkulepet ja toonitas, et korras riigirahandus on ettevõtjatele hästi oluline.

Peaminister nentis oma sõnavõtus, et kui tavaliselt näeb majanduslik olukord välja selge buumi või selge langusena, siis praegu see nii ei ole. „Olukord on ebatavaliselt kirju. Kui SKP, tööstustoodang või ekspordikasv valmistavad selgesti pettumust ja ka kindlustunne on madal, siis ettevõtlussektori kõrge üldine kasumlikkus, vähene tööpuudus ja märksa kindlam energia varustuskindlus, millega oleme sellel aastal sisenemas talve, on ülimalt positiivsed. Sellises olukorras on kerge liigselt üldistada või maalida kas liiga sünget või liiga roosa pilti. Tõde on kusagil vahepeal,” lausus Kallas. Ta avaldas siinjuures tunnustust Eesti ettevõtjatele, kes on viimase aasta jooksul loonud kümneid tuhandeid uusi töökohti.

Kallase sõnul on Eesti nüüdseks seljatanud nii inflatsiooni- kui energiakriisi. „Usun, et lisaks järsule energiahindade langusele ja paranenud energia kättesaadavusele aitasid vähendada inflatsioonisurvet ka senised sammud riigirahanduse kordategemiseks,” ütles peaminister. „Korras rahandus tähendab kõrget riigireitingut, mis tagab ettevõtjatele madalamaid intresse, madalat inflatsiooni, välisinvesteeringuid ja ka võimalust oma äritegevust pikaajaliselt planeerida. Praegused rasked otsused pole populaarsed, aga me maksame nendega kunagiste populaarsete otsuste hinda,” rõhutas ta.

Peaminister kutsus ettevõtjaid üles mõtlema kaasa, milline võiks olla riigi uus tuluallikas, mis aitab leida puudujäävat raha laiapindse julgeoleku tagamiseks. „Juuni lõpuks peame lahendusega välja tulema,“ lisas Kallas.

Majanduslikest raskustest rääkides tõi Kallas esile Põhja-Euroopas jätkuvat majanduslangust, eriti kinnisvara ja ehitussektorites, mis moodustavad olulise turu Eesti ettevõtetele, kelle sidemed Rootsi ja Soomega on märksa tihedamad kui meie Balti naabritel. Jätkub ka julgeolekukriis, mille tagajärjel katkesid ka kaubandussidemed agressiooni Ukraina vastu alustanud Venemaaga. „Venemaa testib koguaeg, kui kaugele nad võivad minna, mistõttu oleme suurendanud meie kaitsekulusid 3%le SKPst. Oleme täna paremini kaitstud kui kunagi varem ja see on Eesti ärikeskkonna kõige olulisem alustala,” ütles Kallas.

Peaminister innustas ettevõtjaid teostama struktuurseid reforme ja tagama, et innovatsioon liiguks kiiremas tempos laborist tootmisesse. Valitsuse otsused mitte hoida kokku kõrgharidusel, väärtustada teadus- ja arendustegevust, turgutada rohereforme ja langetada tööjõu maksukoormust peaksid sellele kaasa aitama.

Viimased uudised