Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Valju Aloel

1. aprillil 1936. aastal sai Otepää linnaõigused.  Otepää linna 87. aastapäeva tähistati Otepää kultuurimajas meeleoluga sünnipäevapeoga. Otepää medali pälvisid neli Otepää valla tublit kodanikku – Melanija Pullerits, Maire Niit, Svetlana Oper ja Argo Raid.

Meeleolukas sünnipäevapidu algas Pühajärve Puhkpilliorkestri etteastega. Kõik külalised leidsid oma pinkidelt kuldse ja hõbedase poolega tähekesed, mille abil hiljem lustakas viktoriin maha peeti. Viktoriin käis Otepää tundmise kohta. Küsiti ka nipiga küsimusi – näiteks, mitu akent ja mitu trepiastet on vallamajas. Viktoriini võitjad said suu magusaks Kalevi Mesikäpa šokolaadiga.

Põnevaks etteasteks oli ka Otepää vallakodanike seas läbi viidud tänavaküsitluse video, kus otse loomulikult tuli juttu Otepääst. Vastajate seas oli nii noori, kui ka vanemad ja mitmetelt elualadelt pärit inimesi.

Pidupäevakõne pidas vallavanem Jaanus Barkala. „Kui vaatan tagasi nendele probleemidele, millega 87 aastat tagasi vastne linn tegeles, siis ega palju muutunud ei olegi. Ikka on teemaks ühistransport, heakord, tänavavalgustus ja turism. Aga nagu tookord said linnakodanikud kõigega hakkama, saame ka meiegi. Soovin, et võiksime linna sünnipäeva ka edaspidi rõõmu ning lustiga tähistada. Ilusat Otepää linna sünnipäeva kõigile,” sõnas vallavanem peokõnes.

Otepääd olid tulnud tervitama head naabrid Valgast ja Elvast. Oma tervitused andsid üle Valga vallavolikogu esimees Lauri Drubinš ja Elva Vallavolikogu esimees Sulev Kuus.

Otepää valla medalid andsid üle Otepää vallavolikogu esimees Rein Pullerits ja vallavanem Jaanus Barkala. Sünnipäevalised said juttu vesta tordilauas ning hiljem saadi kokku tantsupõrandal ansambli Klubi rütmide saatel. Õhtut juhtis  Garrett Kuut.

Otepää linna sünnipäevapeo korraldasid Otepää Kultuurikeskused, Otepää kultuurimaja ja Otepää vald.

Otepää valla medali saajad 2023

Melanija Pullerits on endine Otepää Gümnaasiumi vene keele õpetaja. Ta on sündinud Kemerovo oblastis, Mariinski rajoonis, Koidula külas. Õppis Venemaal, Valgas, Tõrvas ja Õpetajate Instituudis. Lõpetamise järgselt õpetas 4. a Varstus, 1a Keenis ja ülejäänud aja Otepääl. Ta on kahe poja ema, seitsme lapse vanaema ja nelja lapse vanavanaema. Otepää Gümnaasiumi vene keele õpetaja 1961-1992.a. Ta oli ka klassijuhataja, Otepää Rahvateatri näitleja, Otepää Naisseltsi liige, laulnud „Lepalindude“ kooris, korraldanud luuleõhtuid, teinud giiditööd, arendanud ja houidnud Otepää sõprusvalla Vihti (Soome) suhteid. Naisselsti aegadel alustas abistamistööd Kuigatsi lastekodu kasvandikega. Ta on eeskujuks olnud paljudele noortele. Ta on alati rõõmsameelne, särasilmne, abivalmis, oma hea nõuga aitamas.  Ta on väga tegus inimene, kõigega jõuab tegeleda ja palju jõuab korda saata.

Maire Niit on Otepää Lihatööstuse tegevjuht. Ta alustas Otepää piirkonna ühes suurimas toidutootmisettevõttes tegevust juba 1993. aastal, asudes tegema raamatupidamist. Töö kõrvalt täiendas ta end mitmetel kursustel omandades oskused, mida on audiitorid aastast aastasse positiivselt tunnustanud. Olles alustanud tööd Otepää Lihatööstuses, alustas Maire magistrikraadi omandamist Eesti Maaülikoolis lihanduse erialal. Tema diplomitöö veiste hullulehmatõvest oli kursuse parim. Ettevõtte vajadused ergutasid teda tegema taotlusi PRIAst, KIKist, EASist, selle asemel, et tellida neid kulukatelt teenusepakkujatelt. Tänu temale oleme säästnud vahendeid palkadeks, investeeringuteks ja oleme jätkusuutlik Otepää piirkonnas tegutsev ettevõte.  Maire on tark, töökas ja sihikindel. Seda saime tunda, kui pääses lahti koroonakriis millele järgnes märkimisväärne inflatsioon (~20%), ühes millega tooraine hindade tõus ja kõige tipuks sõda Ukrainas. Maire on oskuslikult juhtinud Vana-Otepääl asuva tootmisettevõtte tööd, tagades raskes seisus stabiilsuse, palkade tõusu ja töötajate olemasolu igapäevatöös. Arvestades töötatuid aastaid, pingelist tööd ja kriise palun leida võimaluse tema tunnustamiseks Otepää valla tasandil. Mairel on perekond, milles koos abikaasaga üles kasvatanud kaks kõrgharitud last. Ta on lõpetanud Tartu Ülikooli 1991.a. ja Eesti Maaülikooli 2002.a.

Svetlana Oper töötab Keeni Põhikoolis vene keele õpetajana. Ta on Kuiksilla talu perenaine, mis on tuntud eesti kirjaniku August Gailiti sünnikodu. Õpetajaametit pidav Svetlana Oper on öelnud, et ta on erakordselt õnnelik inimene: elada oma lemmikkirjaniku sünnikodus on ju pea ennekuulmatu privileeg. Svetlana on pikki aastaid korraldanud August Gailiti sünnipäeval kirjaniku mälestuspäevi. Svetlana Oper on väsimatult hoolitsenud selle eest, et oskaksime uhkust tunda sellise suurmehe siit kandist pärinemise üle. Galiti loomingu austajad kogunevad kokku ja loevad katkendeid tema loomingust ja arutlevad kirjaniku rolli üle Eesti kirjanduses. Samuti on sellistel kohtumistel Gailit endale juurde saanud uusi fänne. 2022. aasta detsembris asutati MTÜ August Gailiti sünnikodu, mis koondabki Gailiti-huvilisi nii Otepää kui ka Valga vallast.

Argo Raid on 1990. aastal loodud Otepää Motoklubi asutajaliige. Otepää Motoklubi on toiminud Argo juhtimisel 33 aastat. Alates 1991. aastast on ta korraldanud rahvusvahelist motomatkajate kokkutulekut Otepaa Tour. Tegemist on vanima Eestis toimuvatest motokokkutulekutest, mis toob igal aastal Otepääle hulgaliselt erinevatest riikidest motohuvilisi. Aastast 1996 on toimunud Argo eestvedamisel ka Ameerika autode kokkutulek, Power Camp. Otepää valla poolt Motoklubi kasutusse antud vana katlamaja on jõudumööda kaasajastatud ja umberehitatud, võimaldamaks korraldada klubitööd.

Klubisse kuulub 17 liiget. Viimastel aastatel on klubi eesmärgipäraselt tegelenud noorte motospordiga. Noortele on loodud tehnikaring. Triali (takistusraja läbimine mootorrattal) treeningutel ja võistlustel käib 30 noort, kellest paljud on saavutanud märkimisväärseid tulemusi nii Eestis kui ka välismaal.  Tänu Argo aastatepikkusele motoklubi arendamisele on ta andnud piisava panuse, et väärida tunnustamist. Argo on koos motoklubi liikmetega alati väljas, et Eesti lipu päeval üks sõit rahvuslipu auks teha.

Viimased uudised