Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: kpr Robert Markus Liiv/ Kaitsevägi
Valitsus toetas peaminister Kaja Kallase ettepanekut luua kaitsetööstuse fond, mis investeeriks otse ja erafondide kaudu kaitsetööstuse või ka kahese kasutusega tehnoloogiaid arendavatesse ettevõtetesse. Fondi esialgne maht on 50 miljonit eurot, mida saaks edu korral suurendada. Fondi käivitamine on kavas 2024. aasta jooksul.

„Otsustasime valitsuses luua kaitsetööstuse fondi mahus 50 miljonit eurot, mis tugevdab Eesti julgeolekut ja aitab elavdada majandust,” ütles peaminister Kaja Kallas. „Eestis on väga kõrgelt arenenud tehnoloogiasektor, mille võimsuse kasutamiseks riikliku julgeoleku suurendamisel on turutõrge. Riigil on siin võimalik oma seemnerahaga appi tulla. Fondi toel saavad Eesti kaitsetööstusettevõtted võimaluse arendada ja turule tuua innovaatilisi tooteid. Lisaks Eesti julgeoleku tugevdamisele tähendab fondi loomine kõrge lisandväärtusega töökohtade loomist ja Eesti juba praegu silmapaistva tehnoloogiasektori jõudsamat arengut.”

Kaitsetööstuse fondi positiivset mõju Eesti tehnoloogiasektori arengule ja majanduse kasvatamisele tõstis esile ka majandus- ja infotehnoloogiaminister Tiit Riisalo. „Fond toetab märtsis avaldatud majandusplaani sihti kahekordistada 2035. aastaks Eesti majanduse mahtu. Uued investeeringud on kaitsetööstuse arenguks olulised, et valdkonna ettevõtetel oleks tuge arendada innovatiivset tehnoloogiat ja tuua turule uusi lahendusi. Rahastuse  operatiivseks käivitamiseks lõime võimaluse riikliku investeerimisfondi SmartCap, luues investeeringute juhtimiseks uue kaitsetööstuse fondi juba toimivate riskikapitali ja rohefondi kõrvale. Fondide kaudu on kaitsetööstuse idu- ja süvatehnoloogiate arendamiseks võimalik kaasata ka eraraha,” sõnas Riisalo.

„Kaitsetööstuse fondi loomine on kindlasti suur ja positiivne samm kohaliku kaitsetööstuse arenguks ja Eesti kaitsevõime tugevdamiseks,” märkis kaitseminister Hanno Pevkur. „Eesti kaitsetööstuse arengut on võimalik kiirendada Eesti sõjalise abiga Ukrainale. Eesti ettevõtetel on juba praegu koostöö Ukrainaga ning meie sõjaline abi neile võimaldab Eesti kaitsetööstuse ettevõtetele luua täiendavaid võimalusi. Meie jaoks on oluline oma toodetega jõuda Ukrainasse, kus neist on reaalselt täna kasu ja meie omakorda saame sealt väärtuslikku lahinguvälja kogemust,” ütles ta.

Kaitsetööstuse fond alustab otseinvesteeringute tegemist kaitsevaldkonna tehnoloogiaid või kahese kasutusega tehnoloogiaid arendavate ettevõtete omakapitali. Fond investeerib peamiselt Eestis tegutsevatesse ettevõtetesse ja teeb seda ulatuses, mis on vajalik liigsete riskide hajutamiseks, et olla atraktiivne erakapitalile. Fondi täpsemad tingimused töötab välja majandus- ja kommunikatsiooniministeerium ning valitsus plaanib neid arutada juuli kuus.

Viimased uudised