Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Vastase kaotused. Allikas: https://armyinform.com.ua/

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 02. mai 2024:

121 vene poole rünnakut tõid kolmel suunal edenemisi ja sammu pikkused muret teevad.

1. 120 ja Odessa ning Harkiv tiheda töötluse all.

2. Päris laialt kurtmist Venemaalt ning täpne tabamus okupeeritud alal.

3. Kupiansk-Kreminna: rünnakuid jagus, muutusi mitte.

4. Siversk: pigem sidumine on rünnakute tulemus.

5. Bahmut: Tšassiv Jari suunal vist väike ümbergrupeerumine, mujal siiski rünnakuid jagus.

6. Donetsk: vene pool jätkab edenemist põhja suunal ning pikem samm edasi Pervomaiskest lõuna poole.

7. Lõunarinne: teist päeva järjest vene pool edenes ja osa Urožaine asulast enda kontrolli alla sai.

8. Herson: rünnakuid jagus kamaluga, edu mitte.

9. USA süüdistas Venemaad keemiarelva kasutamises Ukrainas.

10. USA, EL ja Ühendkuningriik nõudsid, et AÜE lõpetaks sanktsioonide alla kuuluvate kaupade tarned Venemaale.

11. IMF: Venemaa langeb kolme aastaga elatustaseme poolest alla Türkmenistani.

12. kremli poolt määratud ametnikud jätkavad lahkumist Ukraina okupeeritud piirkondadest.

13. Austria võimud kutsusid USA sanktsioonide hirmus Raiffeiseni panka üles loobuma Deripaskaga seotud tehingust.

14. šoigu nõudis pealetungi jätkamiseks Ukrainas rohkem relvi.

15. Lühiuudised

Zaporižja piirkonda kavatsevad Ukrainlased ehitada esimesed viis maa-alust kooli: kolm Zaporižjasse ja veel kaks Zaporižja oblastisse. Seni kasutatakse juba olemasolevaid maa-aluseid ruume.

Pole tuvastanud USA Sõjauuringute Instituudi väitele alust, et vene pealetung on uue pealetungi ootuses pisu pausil…

1. Eile õhtul u kümne ajal sai kahe ballistilise raketiga tabamuse Odessa linn. Pihta sai üks suurem posti sorteerimise keskus ning sama ettevõtte jaoskond. Paar tundi peale seda tuli sõnumeid sahedi rünnakust. Selle edukusest siiski infot pole.

Hersoni oblastist anti teada, et ööpäevas keskmiselt iga kahe minuti tagant kostub uus plahvatus.

Harkiv saab ikka ööpäevaselt pihta ning päris tihe on kogu linnast põhja pool asuva ala pommitamine. Hetkel veel siia suunale piisava väeüksuse koondumist pealetungiks ei näe.

Piiri- ja rindelähedaste asulate tihe pommisadu jätkus ning järjest tõuseb nende suunal droonide kasutamine.

2. Väidetavalt tabasid kolm ATACMS-i kobarraketti okupeeritud Luhanski oblastis Kubanis asuvat Venemaa harjutusvälja. Video järgi kipub arvama, et tabamuse võis saada kuni 100 soldatit. Miskit tabati ka Mariupolis, aga selle kohta täpsem infot veel polnud.

Vene poole info olukorrast Venemaa taevas viimase ööpäeva jooksul:

▪️Lipetski oblastis kehtestatakse õhuohu režiim
▪️UAV rünnaku oht on välja kuulutatud ka Voronežis.
▪️Kurski oblastis Obojanski rajooni kohal tulistati alla Ukraina lennukitüüpi droon
▪️Brjanski oblastis hävitati õhutõrjejõudude poolt Starodubi munitsipaalrajooni kohal lennukitüüpi droon.
▪️Belgorodi piirkonnas on teatatud droonirünnaku ohust.

3. Kupiansk-Kreminna: tervel rindel kokku 28 rünnakut, jagus neid igale poole ning rindejoone muutusi ei tuvastanud. Jätkuvalt on siin ootel paras ports vene väge, sestap vaid surve tõusu kasvu ootab. Samaegselt on ülitihe nii rinde eesmiste Ukraina possade töötlemine lennunduse, kaudtule ja droonidega kui logistikaahelate pihta nii kaugele kui ulatutakse. Sama seis kõigil rinnetel ja mures, et kahjuks ei suuda Ukraina nii edukalt moona puuduse tõttu vene logistikaahelaid lõhkuda ning piisavalt tihedalt maha suruda vastase kaudtuld (vene poole kaotused suurtükiväes on languskursil), rääkimata lennundusest. Eks lootus on, et mai kuu jooksul olukord oluliselt paraneb. Seni arvamisel, et NATO peaks oma üksused ametlikult Ukrainasse sisse viima…

4. Siversk: Bilohorivka küll eile rahule jäeti, aga mujal u 10 kanti rünnakuid jagus ja jätkuvalt arvamusel, et siinne surve vaid Ukraina üksuste sidumiseks.

5. Bahmut: eile rünnakuid Tšassiv Jari suunal ei tuvastanud, mujal rindel siiski kokku Ukraina 10 rünnakut loendas, muutusi rindejoones ei tuvastanud.

Suurtükiväe rünnakute ajal Tšassiv Jari lähedal kasutavad vene okupatsiooniväed Hiinas ja Põhja-Koreas valmistatud mürske. LIGA.net teavitas sellest OSGV „Khortitsa” spiiker Nazar Vološin. Tema sõnul on nende mürskude kaliiber vähemalt 120 mm. Lisaks andis teada, et vene pool saatvat rünnakule ka relvadeta soldateid, et need rünnaku käigus leiaks endale relvad. Ei oska seda väidet kommenteerida, sest pole seda varem kuulnud, küll näeb sagedasti, et mitte kõik soldatid rinde läheduses jooksvalt relva kaasas ei kanna, mis vist enamuses ikka lohakuse süü. Ainukese võimalusena arvab seda, et pigem karistus neile, kes keelduvad rünnakule minemast. Vist veel väga ei looda, et käsitulirelvad otsas.

6. Donetsk: kokku 61 vene poole rünnakut ehk siis pausi pealetungis pole ei siin ega mujal näha.

Kahjuks jätkab vene pool läbimurde kasvatamist Avdiivkast põhjas ja loodes. Eile suudeti üle põldude edeneda u 2,5 km ning saagiks langes pool Arhangelske külast. Siinse otse edenemise peaks küll ees seisev veekogude liin seisma panema, aga Ozeretõnest loodes asuv rünnakuala laieneb hõivates järgmisi põlde ning kahjuks põhjasuunas ei jää siin ette seda kaitsvat veekogude liini ja pikalt ees laiuvad põllud ilma küladeta annavad võimaluse suure soomuse kogusega edasi kulgeda. Njah, u 6 motolaskurbrigaadi siin toimetab ja tagumine ešelon veelgi lähemale toodi rünnaku edendamiseks. Juba mitmes päev näeb, et vene poole sammud päevas on liialt pikad. Hetkel puudub teadmine, kas Ukraina omad on teadlikult taandunud suuremate kaotuste ära hoidmiseks ning uuele kaitseliinile ümberpaiknemiseks või on tegu kasvava segadusega ning isikkoosseisu nappusega, moonapuudusest rääkimata.

Pervomaiskest tungis vene pool lõunasuunal üle põldude ja mööda lõunasse suunduvat maateed pidi edasi u 1,5 km 1 km laiuselt ja jõudis väiksema jõeni, mis risti ees on. Siinse ala suurim kants on Nevelske küla, mida juba kuid pole suutnud vene pool ära vallutada, kuigi see asub seal keset põlde ja sellele veel ohtu ei näe (kui moona ja mehi jagub).

Miks lõuna pool enam vene poole edusamme pole, isegi ei tea, rünnakuid nagu jagub…

7. Lõunarinne: muret teeb vene poole teist päeva edenemine Urožaine sektoris.

Berdjanski suund: kahjuks jätkas vene pool oma edenemist Urožaine juures ning saadi enda kontrolli alla tööstushooned (kolm eraldi seisvat hoonete kompleksi) asula lõunaserval.

Tokmaki suund: pisu head uudised Robotõne tapa-alast. Vene poole blogijad andsid teada, et kuna kohalikud komandörid andsid juhtkonnale teada, et nad on küla osaliselt vallutanud ja seda tegelikult juhtunud pole, siis lauprünnakule järjest kõike kättesaadavat surema saadetakse, et uudise saaks tõeks teha. Seni see õnnestunud pole.

Melitopoli suund: vaikne.

8. Herson: muutusi küll rindejoones ei tuvastanud aga muret teeb, et järjest suuremate liugpommidega pommitatakse ning kasvab droonide töö vene poolel. Ka rünnakukonveier eile töötas tihedalt, Ukraina lausa 9 vene poole rünnakust teada andis.

9. Venemaa armee Ukrainas rikub rahvusvahelist keemiarelva kasutamise keeldu, teatas USA välisministeerium kolmapäeval. Välisministeeriumi teatel kasutavad vene väed lahinguväljal Ukraina sõdurite vastu Keemiarelvade Keelustamise Organisatsiooni (OPCW) poolt keelatud lämmatavat ja pisaraid tekitavat ainet kloropikriini.

Kloropikriin, mida Saksamaal kasutas esmakordselt Esimese maailmasõja ajal, on vedelik, mille aurud mõjutavad nahka ja limaskesti ning suurtes kontsentratsioonides põhjustavad diafragma lihaste kontrollimatuid krampe. vene sõjaväe selliste kemikaalide kasutamine ei ole „üksik episood” ja tuleneb tõenäoliselt soovist „tõrjuda Ukraina väed kindlustatud positsioonidelt ja saavutada lahinguväljal taktikalisi edusamme”, öeldakse välisministeeriumi avalduses.

Sellega seoses kehtestavad USA sanktsioonid kolme Venemaa valitsusasutuse vastu, mida Ameerika andmetel seostatakse keemia- ja bioloogiliste relvade tootmise programmidega, teatas välisministeerium. Need on Vene Föderatsiooni kaitseministeeriumi kiirgus-, keemia- ja bioloogilise kaitse väed (RKhBZ), Federal State Unitary Enterprise Research Institute of Applied Acoustics (NIIPA) ja Kaitseministeeriumi 48. Keskuuringute Instituut.

Lisaks määrati sanktsioonid neljale ettevõttele, kes Ameerika andmetel tegelevad sõjalise keemiatööstusega: Moscow NPO Transcom, Biological Synthesis Systems LLC, LabService LLC, Technological Systems and Service LLC.

10. Pärast Türgit ja Hiinat, kellele USA ja Euroopa Liit esitasid nõuded Venemaale abistamise eest sanktsioonide alla kuuluva kauba ostmisel, oli kord Araabia Ühendemiraatidel (AÜE). Pealegi avaldasid AÜE-le survet üleskutsega lõpetada Venemaale lääneriikide poolt keelatud kaupu tarnivate ettevõtete tegevus üheaegselt USA, EL ja Suurbritannia, kirjutab Reuters kolme olukorraga kursis oleva inimesega.

Ameerika, Briti ja Euroopa ametnikud külastasid eelmisel nädalal AÜE-d osana kooskõlastatud jõupingutustest takistada sanktsioonidega kaupade Venemaale jõudmist, ütles Briti välisministeeriumi pressiesindaja agentuurile. Eelkõige palusid nad jagada üksikasjalikku teavet Emiraatidest pärit kahesuguse kasutusega kaupade ekspordi ja reekspordi kohta, mida saab kasutada relvade tootmiseks. USA välisministeeriumi pressiesindaja ütles, et Ameerika delegatsioon külastas AÜE-d osana käimasolevast dialoogist võitlusest Venemaa sõjatööstuskompleksis kasutatavate toodete reekspordi vastu.

AÜE võimude esindaja ei kinnitanud Reutersile läbirääkimiste fakti, kuid märkis, et kehtestati teatud kahesuguse kasutusega kaupade tarnekeeld, „mis näib olevat äärmiselt oluline Ukraina konflikti leevendamiseks”. Tema sõnul tänavu esialgsetel andmetel selliseid tooteid ei eksporditud ega reeksporditud.

AÜE-st on saanud üks peamisi sanktsioonide alla kuuluvate kaupade tarnimise keskusi Venemaale koos Türgi, Kesk-Aasia ja Kaukaasia riikide ning Hiinaga. Eelkõige hakkasid sel aastal Venemaa vägede seas okupeeritud aladel ilmuma Elon Muski ettevõtte SpaceX Starlinki satelliit-internetiterminalid. Üks impordikanaleid, mida kümned Venemaa veebipoed juba kasutavad, on AÜE. Dubaist imporditakse Venemaale seadmeid sõna otseses mõttes tonnides, ütles satelliitside turul osaleja ComNewsile.

Lääs kardab, et AÜE ettevõtted on seotud arvutikiipide, elektroonika, tööpinkide ja muude sanktsioneeritud kaupade tarnimisega Venemaale, mida võidakse kasutada Ukraina sõja jätkamiseks, ütlesid allikad Reutersile. Nad ütlesid, et AÜE ametnikud kordasid eelmisel nädalal septembris antud kinnitusi ekspordikontrolli kehtestamise kohta, kuid ei esitanud selliste meetmete kohta tõendeid.

Lääneriikide diplomaatiliste pingutustega kursis olevate inimeste sõnul võivad AÜE uued ettevõtted lähiajal sanktsioonide alla sattuda. Eelnevalt kehtestas USA sanktsioonid eelkõige mitmele kohalikule ettevõttele, kelle tankerid rikkusid Venemaalt nafta ostmisel hinnalaest kinnipidamise nõuet. Ja Araabia Ühendemiraatide pangad hakkasid Venemaaga äritegevust piirama, kartes sattuda Ameerika teiseste sanktsioonide alla.

Selle ohu tõttu on ka Türgi ja Hiina finantsasutused tugevdanud kontrolli Venemaaga tehtavate maksetehingute üle. Selle tulemusena langes Türgi eksport Venemaale esimeses kvartalis võrreldes 2023. aasta sama perioodiga kolmandiku võrra ning Hiina eksport hakkas langema märtsis.

11. Venemaa jätkab lähiaastatel oma positsiooni kaotamist maailma riikide elatustaseme edetabelis, usub Rahvusvaheline Valuutafond (IMF). Rahvusvahelise Valuutafondi hinnangul on Venemaa SKT elaniku kohta maailmas praegu 68. kohal, mida peetakse kodanike majandusaktiivsuse taseme ja elukvaliteedi näitajaks. Eelmisel aastal tootis Venemaa majandus 13 648 dollarit SKT-d elaniku kohta – 6 korda vähem kui Ameerika Ühendriikides (81 632 dollarit), neli korda vähem kui Saksamaal ja peaaegu 10 korda vähem kui maailma liidril Luksemburgil (129 810 dollarit).

Viimase 10 aasta jooksul on SKT Venemaa Föderatsioonis elaniku kohta IMF-i andmetel vähenenud 16%. Selle tulemusena oli Venemaa maailma edetabelis samal tasemel Mehhikoga (13 642 dollarit) ja madalamal kui Panama (18 725 dollarit), Argentiina (14 024 dollarit), Bulgaaria (15 854 dollarit) ja Ungari (22 146 dollarit). Njah, Eesti oma oli 2021 aastal u 39 000 dollarit.

Järgmise kolme aasta jooksul kasvab Venemaa SKT elaniku kohta IMFi prognoosi kohaselt 11%, 15 146 dollarini. Selle tulemusel langeb Venemaa tagasi kaheksandasse kümnendasse riikide edetabelisse ning jääb maha Kasahstanist ja Türkmenistanist: esimese SKT inimese kohta on 2027. aastaks 15 964 dollarit ja teisel 15 517 dollarit. Tulevikus see vahe ainult suureneb: 2029. aastaks on Venemaa SKT elaniku kohta IMFi hinnangul 15 683 dollarit – 15% väiksem kui Kasahstanis (18 396 dollarit) ja Türkmenistanis (18 202 dollarit). Samuti on fondi arvutuste kohaselt Venemaast kõrgemad Türgi (14 010 dollarit), Mauritiuse saar (18 124 dollarit), Malaisia (17 075 dollarit), Serbia (17 823 dollarit) ja Dominikaani Vabariik (15 925 dollarit).

Üldiselt eeldab IMF Venemaa tänavuseks SKT kasvuks 3,2% – sama palju kui majandusarengu ministeerium, kes eelmisel nädalal esitas prognoosi järgmiseks kolmeks aastaks. Venemaa valitsus seadis eesmärgi suurendada putini viienda ametiaja lõpuks SKT-d 20%, mis on väärtus, mida majandus pole näinud enam kui kaks aastakümmet.

Kuid IMF-i eksperdid ei usu Venemaa võimude ambitsioonikatesse prognoosidesse. Nende hinnangul aeglustub Venemaa majanduse kasv 2025. aastal 1,8%-ni ja 2029. aastal vaid 1,2%-ni. Selle tulemusena kasvab Venemaa jätkuvalt maailma keskmisest aeglasemalt ja kaotab oma osa globaalses SKT-s. Nüüd on see 2,9% ja 2029. aastaks väheneb see 2,7%ni – miinimumini kogu riigi uusaja ajaloos, prognoosib IMF.

12. kremli üleskutsel Ukraina okupeeritud piirkondadesse tööle läinud ametnikud üritavad oma ametikohalt lahkuda, et jätkata karjääri Venemaal, kirjutab Meduza viitega presidendi administratsiooni (AP) allikatele.

Ühe väljaande allika sõnul tajuvad viimasel ajal annekteeritud territooriumide administratsioonides ametlikel ametikohtadel töötavad inimesed oma tööd seal „nihkena”. „Algul [2022. aastal] arvasid paljud ikka, et võiks sinna jäädagi: sõda saab läbi, raha voolab sinna nagu jõgi. Nüüd see nii ei ole – sõda venib, inimesed on oma toolidel kinni. Isegi alalisel ametikohal töötamist tajutakse vahetusena. Kui võimalus avaneb, minnakse tagasi,” märkis ta.

26. aprillil sai teatavaks isehakanud DPR kuberneri Denis Pušilini administratsiooni juhi esimese asetäitja Aleksandr Kostomarovi vallandamine. Väljaande allikad nimetasid ametnikku „kohalikuks Sergei Kirijenkoks”, kes on Kremli sisepoliitika kuraator. Kostomarov osales DPR-s Venemaaga liitumise referendumi ja sellele järgnenud valimiste korraldamises ning enne seda töötas ta sarnastel ametikohtadel Uljanovski ja Lipetski oblastis ning Moskva oblastis.

Nagu Kostomarovi tuttav ütles, otsustas ta Donbassi tööle asuda, et saada seejärel kubernerikoht ühes Venemaa piirkonnas. Tema sõnul ei kavatsenud Ühtse Venemaa liige algusest peale DPR-i jääda ning pärast presidendivalimisi suutis ta kokku leppida oma viibimise lõpetamises isehakanud vabariigis.

Siiski ei pea Kostomarov Venemaal veel kõrgele ametikohale lootma. Tema tuttav ütles, et sel aastal ei plaani Kreml kubernerikorpuses tõsiseid kaadrimuudatusi teha, mistõttu okupeeritud aladel töötamisega soosingut püüdnud ametniku karjäär on pausile pandud.

Kostomarovi järel lahkub ametist Zaporižja oblasti okupeeritud osa asekuberner Sergei Tolmatšov, teatasid kaks allikat. Enne seda töötas ta sarnasel ametikohal annekteeritud Sevastoopolis ning juhtis Ühtse Venemaa ja selle kandidaatide kampaaniaid Vene Föderatsiooni piirkondades.

Ühe allika sõnul ei olnud Tolmatšov erinevalt Kostomarovist selle vastu, et lõpuks sai ühe annekteeritud territooriumi kuberneriks, vaid otsustas ametist lahkuda, kui sai aru, et Zaporižja oblasti juhi ametikohta ei saa ta selleks, et püüda Venemaal sarnast ametikohta saada. Seda kinnitab Ühtse Venemaa allikas. Nad kavatsevad panna okupeeritud piirkonna eest vastutama Tšeljabinski oblasti endise asekuberneri ja endise senaatori Irina Gehti, kes juhtis kohalikku „valitsust” 27. aprillil.

Tolmatšov, nagu Kostomarov, ei saa Venemaal kõrget ametikohta. kremli plaani kohaselt moodustab see poliitilise bloki tehnoloogidest meeskonnad, kes hakkavad tööle regionaalsetel valimistel. „Tolmatšov peaks võimude hinnangul olema samal tasemel nn IMA ja teiste suuremate turuosalistega,” selgitas allikas.

Samal ajal pakub kreml ametnikele jätkuvalt vabu töökohti Donbassis, püüdes neid veenda, et see on hea karjäärivõimalus, mis on samaväärne sõjategevuses osalemisega. Kuid reeglina antakse ametikõrgendused pärast annekteeritud piirkondades töötamist või rindelt naasmist endiselt inimestele, kes on olnud pikka aega personalireservis või on juba valitsussüsteemis registreerunud, väidavad allikad.

13. Austria võimud on nõudnud, et Raiffeisen Bank International (RBI) keelduks ostmast osalust ettevõttes Strabag, mida kontrollib vene ärimees Oleg Deripaska, väidavad allikad Reutersile. Nende sõnul teatas Austria keskpank RBI-le, et USA võib pidada 1,5 miljardi euro suurust tehingut sanktsioonide rikkumiseks, kuna Deripaska on alates 2018. aastast Washingtoni mustas nimekirjas. Nagu üks agentuuri vestluspartneritest selgitas, on Ameerika võimud juba hoiatanud RBI-d ostu sooritamise korral karistuse eest. Jutt on trahvist ja kaalutakse ka karmimaid meetmeid dollarimaksete piiramise näol.

Tehing asetab Austria ebamugavasse olukorda, arvestades rahvusvahelist kriitikat riigi suhtes „liiga sõbraliku”° Venemaa suhtes, ütles ametnike seisukohtadega kursis olev allikas. RBI pressiesindaja ütles, et „Strabagi osaluse omandamine kuulub ülevaatamisele”, lisades, et pank „ei osta aktsiaid Deripaskalt ega üheltki muult sanktsioneeritud üksikisikult või üksuselt”.

27. märtsil sai teatavaks, et Deripaska müüs Austria Strabagis 24,1% osalust omava Küprose ettevõtte Rasperia Trading Limited 12. juulil 2023 registreeritud Venemaa JSC-le Iliadis. Ettevõtte kasusaajad on teadmata. SPARK-Interfaxi andmetel kuulub Iliadis aga 99% investeerimisfirmast Atmosphere, mis on registreeritud 29. veebruaril 2024 Krasnodari territooriumil Ust-Labinskis, kus Deripaska veetis suurema osa oma lapsepõlvest. Ülejäänud 1% omanik on Rasperia.

RBI teatas oma kavatsusest osta Strabagis osalus oma Venemaa tütarettevõtte Raiffeisenbanki kaudu 2023. aasta detsembris. Pärast tehingu lõpuleviimist pidid aktsiad minema dividendidena emakontsernile.

Varem sai teatavaks, et Euroopa Keskpank saadab peagi RBI-le palve kiirendada äritegevuse vähendamist Venemaal. Rühm teatas plaanist lahkuda Vene Föderatsioonist 2022. aasta märtsis, kuid protsess on siiani viibinud. Lisaks jätkab pank Venemaal töötajate aktiivset palkamist.

14. Venemaa kaitseministeerium nõuab Ukrainas pealetungi armee relvatarnete suurendamist, mis sunniks laskemoona ja sõdurite nappuses vaevlevaid Ukraina relvajõude taanduma. Vaja on tõsta vägedele tarnitava relvastuse ja sõjatehnika mahtu ja kvaliteeti, ütles kaitseminister sergei šoigu kolmapäeval ühendvägede staabis toimunud kohtumisel. Ministri sõnul (tsiteerib Interfax) on jutt eelkõige „hävitusrelvadest”, mis on vajalikud „nõutava ründetempo säilitamiseks”.

„Tekib probleeme, mis nõuavad erilist tähelepanu ja kiireloomulisi lahendusi, eriti populaarsemate näidiste pakkumise osas,” ütles šoigu. Samuti nõudis ta täiendavate meetmete võtmist, et lühendada sõjatehnika mootorite, sõlmede ja üksuste remondiaega, samuti suurendada varuosade ja komponentide varusid kiireks remondiks. šoigu sõnul töötavad sõjatööstuskompleksi ettevõtted juba praegu maksimaalse võimsusega. Ameerika andmetel on relvatootmine Venemaal jõudnud tasemele, mida riigi kaasaegses ajaloos pole varem nähtud.

Kaitsega seotud tööstusharud näitavad kahekohalist kasvu: metalltoodete tootmine kasvas 2024. aasta esimeses kvartalis 35 protsenti ja eelmisel aastal 28 protsenti; „muude sõidukite” tootmine – vastavalt 29% ja 26%; „elektroonilised optikatooted” – 33% ja 42%. Sõjatööstuslik kompleks moodustab peaaegu kaks kolmandikku riigi majanduskasvust, hindasid CMAKP eksperdid varem.

Samal ajal on Lääne vastastikune sõjaline abi Kiievile seiskunud. See on tekitanud rindel „keerulise olukorra, millel on kalduvus halveneda”, ütles Ukraina relvajõudude ülemjuhataja Oleksandr Sõrski nädala alguses. Tema sõnul olid Ukraina väed sunnitud maha jätma mitu küla Donbassis. Venemaa kindralstaabi järgmine sihtmärk võib olla Harkiv. Ukraina relvajõud kardavad linna piiramist, milleks Moskva võib kasutada kuni 40 tuhat sõdurit, ütles allikas Ukraina armees Bildile.

Njah, egas sellist kurtmist poleks, kui jooksvaid kaotusi suudetaks 100 protsenti asendada ehk siis ühikute arv rindel kahaneb siiski kiiremini kui seda asendada suudetakse.

15. Lühiuudised

Armeenia allkirjastas NATO-ga sõjalise koostööplaani.

Ukraina kaitseministeeriumi luure peadirektoraat teatas Nepaalist pärit palgasõdurite massilisest deserteerumisest Ukraina vastu võitlevatest vene armee osadest.

Eile õhtul pidas šoigu Rostovis ühendvägede staabis nõupidamise. Ametlikel andmetel kuulas kaitseminister väejuhatuse ettekandeid Ukraina sõja hetkeolukorrast.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, avalik meedia, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud kremlimeelsete isikute nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised