Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Veesõda nädal aega tagasi piirkonnas, kus praegu lõõmavad metsatulekahjud.

„Kuule! Castelo Branco lähedal on metsatulekahjud!” sosistas Inno mulle täna hommikul kõrva. „Inimesed on juba paanikas!”

See uudis võttis küll korraks seest kõhedaks, sest Castelo Branco asub Portugalis Alentejos ning me olime olnud sealsamas vaid nädalapäevad tagasi. Küll ühes teises väikeses linnakeses nimega Portalegre, aga too on tulekahjude piirkonnast vaid viiekümne kilomeetri kaugusel. Ja leegid levivad väga kiiresti. Eriti kui on korraga mitu tulekahju. Juba suletakse maanteid ja see tähendab seda, et kui me nüüd ära tulla tahaksime, siis ei pruugiks me seda enam teha saada. Vaid oleksime lõksus kui hiired. Inimesi evakueeritakse piirkonnast kopteritega.

Jumal tänatud, et kuulasin oma sisemist häält, mis ütles mulle, et sealtkandist tuleb kiiresti jalga lasta. Ühe kuumalaine me seal juba üle elasime. Juuni lõpus, kui temperatuur tõusis 38 kraadini varjus. Ja see oli päris hull. Päikse käes oled nagu praeahjus. Ühe korra oli meie tänaval isegi tuletõrjeauto sireeni kuulda, aga kui ma aknast vaatama läksin, mis toimub (katted olid palavuse peletamiseks ees), siis korjati juba voolikuid kokku ja oli näha ainult väikest suitsu. Siis sain aru, et ega nalja ei ole. Piisab vaid väikesest hooletusest ning leegid lõõmavad. Ja kehatemperatuuri ületava kuumusega on neid väga raske kontrolli alla saada. Seadsingi siis lõunamaist soojust nautivale Innole ultimaatumi, et kas laseme nüüd siit koos jalga või lasen mina koos lastega 😀 Inno õnneks kuumakatlasse üksi jääda ei tahtnud ja nii me pakkisime oma kodinad kiirelt kokku ja panime autole hääled sisse. Ning sõitsime Portugali läänerannale Peniche’i, kus temperatuur ei tõuse üle 24 kraadi.

Ja tuleb välja, et väga õigesti tegime. Jube mõeldagi, kuidas me seal katlas nüüd siis toimetaksime. Praegu on Portalegres viiepäevane 38 kraadi periood ja ühel päeval tuleb isegi 41 kraadi. Tuletõrjujatel on väga raske sellistes tingimustes toimetada ja kohalikud elanikud juba kaebavadki Portugali ajalehtede teatel selle üle, et nad on oma võitluses tulega täiesti üksi jäetud ja peavad ise oma varanatukest leekide eest kaitsma.

Metsapõlengud on Portugalis iga-aastane jama ja kel vähegi aru peas, ei lähe suvel sisemaale rändama, kus võib tuleroaks saada. Ega osta endale elamist sisemaale. Mõtet on hoida ranniku lähedale – praegu on väga mõnus näiteks sellistes toredates linnakestes nagu Peniche, Nazare, Espinho ja Viana do Castelo. Lissabon ja Porto on ka okeid. Aga Alentejosse ärge praegu jumala eest oma nina toppige ja tark hoiab eemale ka Coimbra lähistelt, kus lõõmasid hävitavad tulekahjud 2017. aasta juunis. Siis sai surma tervelt 62 inimest! Ka täna viidi Lissaboni haiglasse üks Castelo Branco põlengus viga saanu.

Meie peame aga homme vist siit Põhja-Hispaaniast ka jalga lasksma, sest temperatuur tõuseb! Õnneks ainult 30 kraadini, mida ei anna võrrelda Lõuna-Prantsusmaaga, kus tuleb 40 kraadi ja üle. Ei ole midagi teha, tuleb Portugali rannikule tagasi minna 😀 Kust me Eesti poole tulema hakkasime 😀 Igal pool mujal on lihtsalt palav, Portugali läänerand on ainus turvasaareke. Kui keegi muidugi ei taha meile siia helikopterit järele saata? 😀

Seal passime siis selle kuumalaine ära ja vaatame, mis edasi. Inno ennustab, et tuleb uus kuumalaine 😀 Siis pole teha muud kui mõnda aega seal lihtsalt redus olla ja oodata, kuni läheb jahedaks. Kujutasin juba endale ette, kuidas Roosisaarel jalutan ja Katariina kohvikus kilusuppi söön (tervitage minu poolt Üllet ja Annelit!), aga selleks, et sinna saada, tuleks põrgukatlast läbi sõita. Mida paraku koos lastega teha ei saa. Nii et oleme kuumavangid edasi 🙂

Igatahes anname teile kindlasti teada, kuhu me otsaga välja jõuame. Inno ainus tingimus on, et tema enam telgis ööbida ei taha. No see vappekülma värk, ookeani ääres on ööd jahedapoolsed ja vahel puhub vile tuul. Ja Inno armastab sooja. Peab midagi muud välja mõtlema. Äkki on mõnes väikses külakeses väike majake, kus me saaks kuuma aja ära redutada? Saame näha.

IRJA TÄHISMAA

Kommentaarid

Viimased uudised