Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

hammastetervisekuu.ee veebi kuvatõmmis.

Igal aastal novembris toimuv hammaste tervise kuu pälvis eile õhtul Kommunikatsioonitegu 2023 missioonipreemia, sest käsitles ühiskonnas olulist teemat ja lõi vabavarana kõigile kasutamiseks õppematerjali suitsetamise, veipimise ja huuletubaka kahjulikkusest tervisele.

Hammaste tervise kuu on ainulaadne, Eesti hambaarstide poolt loodud sotsiaalteavituskampaania, mille iga-aastaste intrigeerivate teemade taga seisab keerulistele hambaravijuhtumitele spetsialiseerunud Kliinik 32.

„Suitsetamise, veipimise ja huuletubaka tarbimise mõjusid näevad hambaarstid oma töölaual nüüd juba järjest nooremate patsientide puhul. Järjest enam ilmub ka teadusajakirjanduses nikotiini ja nende aseainete tarbimise kahjulike mõjude kohta artikleid. Seetõttu otsustasime omalt poolt eestlaste terviseedendusse laiemalt sekkuda ning pühendasime 2023. aasta hammaste tervise kuu nendele pahedele,” ütles Kliinik 32 peaarst dr Lauri Vahtra teavituskuu meeskonna nimel.

„Panime kõik mängu, et äratada noorte ja meelelahutust otsiva sotsiaalmeedia kogukonna tähelepanu ning panna inimesi mõtlema suitsetamisest loobumisele ja sellega üldse mitte alustamisele. Lõime intrigeerivad lühivideod, kus nii kaadri taga kui ekraanil olid turundajatele nõu ja jõuga abiks meie erioskustega hambaarstid,” jätkas Vahtra.

Lisaks saatis hammaste tervise kuu kampaania pöördumise kõigile Eesti koolidele ja tegi neile kättesaadavaks kõik 2023. aasta hammaste tervise kuu videod. Hammaste tervise kuu partner Eesti Tervisemuuseum lisas sellele pöördumisele omalt poolt podcasti Sünaps nr #52 „Tupsu on?” ja kutse külastada Tervisemuuseumi sõltuvuste tuba.

Hammaste tervise kuu (www.hammastetervisekuu.ee) korraldaja hambaravikeskus Kliinik 32 ja kampaania koostööpartner Eesti Tervisemuuseum tänavad tunnustuse eest ning kordavad 2023. aasta hammaste tervise kuu pöördumist koolide ja lapsevanemate poole.

Hammaste tervise kuu pöördumine koolide ja lapsevanemate poole

Head lapsevanemad, õpetajad ja koolijuhid!

Kõik, mida Eesti haridussüsteemis osalevad teismelised ja noored täiskasvanud võtavad ette vahetunnis ja pärast tunde, ei ole otseselt seotud hariduse omandamisega, kuid mõjutab siiski noori. Üks neist tegevustest on suitsetamine ning selle alternatiivid veipimine ja huuletubaka kasutamine.

Kui suitsetamise kahjulikkuse kohta üldiselt teatakse, siis veipimine, huuletubakas ja muud suitsetamise alternatiivid on turul olnud vähem kui 10 aastat – nende mõju tervisele teadlaste poolt alles uuritakse. Samas on 10 aastat piisavalt pikk aeg, et pideva tarbimise tulemusena tekiksid esimesed reaalsed jäljed tervisele.

Meid ajendas teie poole pöörduma ja järgnevaid õppevideosid jagama kohtumine 19-aastase noore inimesega, kellel olid veipimise tulemusena tekkinud hamba- ja igemekahjustused, ning 45-aastase inimesega, kelle suitsetamise ja veipimise tõttu moondunud hambakaart me samuti videos näitame.

Hambaarstid ütlevad, et suits, veip ja huuletubaka kasutamine muudab igemehaigustesse haigestumise mitu korda tõenäolisemaks. Sellise haiguse väljakujunemine võtab 10 kuni 15 aastat ning inimene saab oma probleemist ise aru tihtipeale alles siis, kui hambad hakkavad liikuma või suust välja kukkuma. Kui alustada suitsetamisega põhikoolis, on võimalik kogeda videos näidatud 19-aastase hambaprobleeme.

Tubakainfo.ee kodulehe kaudu on meile kõigile kättesaadav TAI uuring „Eesti täiskasvanud rahvastiku tervisekäitumise uuring 2022”, mis näitab, et 2022. aastal on märkimisväärselt kasvanud vähemalt mõni kord kuus e-sigareti kasutajate hulk 16-24-aastaste vanuserühmas: mehed 23,5% (meeste keskmine 11,8%) ja naised 34,5% (naiste keskmine 10,8%). Siin on kaks võimalust, kas noored hakkavad pärast kohustusliku hariduse omandamist massiliselt suitsetama või väljendab statistika plahvatuslikku e-sigarettide tarbimise kasvu Eesti tänaste noorte teismeliste hulgas.

Nende muret tekitavate numbrite taustal on 1.–30. novembrini 2023 toimuv hammaste tervise kuu pühendatud suitsetamisest, veipimisest ja huuletubaka tarvitamisest tekkivatest kahjudest rääkimisele. Julgustame teid jagama sotsiaalteavituskuu materjale õpilastele ja kasutama neid materjale õppevahenditena, et Eesti noorte hulgas tervist kahjustavad tegevused väheneksid.

2023. aasta hammaste tervise kuu videomaterjalid:

Eesti Tervisemuuseumi sõltuvuste teemalised materjalid:

Rohkem infot 15. korda toimuva hammaste tervise kuu kohta: www.hammastetervisekuu.ee

Hammaste tervise kuud veavad Kliinik 32 ja Eesti Tervisemuuseum.

Viimased uudised