Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Kuvatõmmis.

Tänases riigikogu infotunnis ei saanud välisminister Margus Tsahkna (Eesti 200) vastata Isamaa fraktsiooni liikme Aivar Koka küsimusele, sest EKRE fraktsiooni liige Anti Poolamets hüüdis talle pidevalt vahele. 

Kokk ütles, et ligi 150 tuhat inimest saavad Eestis valida, kes on Vene või Valgevene kodanikud või nn hallipassi inimesed, kes võivad toetada Vene režiimi või Putinit ja see on väga ohtlik. Kokk ütles, et näiteks Tallinna värskelt valitud linnapea Jevgeni Ossinovski on mittekodanikelt hääleõiguse äravõtmise vastu. Samuti on Koka sõnul hull see, mis kirikutes toimub. Teda huvitas, milline on praegu seis selles osas, kas leitakse lahendus.

„Väga olulisi teemasid puudutasite. Tõepoolest, me peame vaatama kõiki teemasid läbi julgeolekuprisma. Me oleme siin Venemaa naaberriik ja Venemaa proovib toimetada ka Eesti riigis. See ei ole mingi saladus, et üle kümne inimese on Eesti julgeolekuorganite poolt vahistatud seoses sellega, et Venemaa organiseerib meie territooriumil segadust, kasutades julgeolekuasutusi Venemaal, et rünnata meie avalike isikute vara. Ega need asjad ei peatu, me peame väga karmilt tegelema,” rääkis Tsahkna.

Vene ja Valgevene kodanikke ning nende valimisõigust kommenteerides lausus Tsahkna, et nende lojaalsus ei käi mööda kodakondsust. „Siinsamas saalis täna kuulsin selliseid narratiive ja tehti selliseid lõbusaid nägusid sel ajal, kui me rääkisime tuhandetest inimestest, kes Ukrainas hukkuvad ja Ukraina toetamisest. Lojaalsus ei käi ainult läbi kodakondsuse, vaid see on ka kultuuri küsimus,” sõnas Tsahkna.

EKRE fraktsiooni liige Anti Poolamets hüüdis üle saali Tsahknale: „Lõpetage ära! Lõpetage ära!” Selle peale kõlistas riigikogu esimees Lauri Hussar saadikule rahunemise märguandeks spiikrikella.

Tsahkna jätkas: „Nagu me näeme, siin saalis on ka harjutud ja toodud siia kultuuri, kus inimesed karjuvad.”
Poolamets karjus edasi: „Lõpetage ära!”

Selle peale reageeris ka kaitseminister Hanno Pevkur (RE), kes koputas lauale ja ütles: „Ära karju”. Hussar kõlistas samal ajal rahunemiskella ja ütles, et Poolamets laseks Tsahknal lõpetada.

„Ma olen olnud pikalt riigikogus, alates 2007. aastast ja see kultuuritus on tulnud siia selle seltskonnaga. Ma Antit tunnen juba pikka aega, aga ma ei uskunud sinust elu sees, et ma seda näen siin riigikogu saalis, kus sa karjud,” osundas Tsahkna Poolametsale.

„Häbiväärne!” hüüdis Poolamets. „Ärge tulge sõimama riigikogu liiget,” jätkas ta.

„Head kolleegid! Head kolleegid! Head kolleegid, palun riigikogu saalis rahu!” palus Hussar. „Head kolleegid, palun jääge viisakaks ja palun lubage küsimusele vastamine lõpetada. Hea kolleeg Anti Poolamets! Härra minister lõpetab ja me lõpetame selle infotunni ära,” lausus Hussar.

Ent Poolamets karjus edasi Tsahkna peale.

„Anti Poolamets, palun lahkuge sellisel juhul saalist, kui te segate istungit. Palun, härra minister!” pöördus Hussar nüüd Tsahkna poole.

„Kui me räägime väärikusest, siis see, mida me praegu nägime siin otse-eetris, see kindlasti ei olnud väärikas. Kurb on see, et omaenda sõnade peale inimesed vihastavad, kui neid nimetatakse õigete nimedega. Kremli narratiivi ja lugu mina Eesti riigis ei lase viljeleda. Kuna mul natuke läks aega siin selle ebaväärika teo kuulamiseks, siis ma palun natuke lisaaega vastamiseks,” ütles Tsahkna.

Hussar ütles selle peale, et ta teeks lühidalt, sest lisaaega pole võimalik eriti anda.

Tsahkna ütles, et usuvabadus on väga tähtis, aga küsimus on selles, mis on juhitud Kremli poolt. Vastav avaldus on plaanis teha riigikogu poolt ja valitsus vastavalt sellele avaldusele ka käitub, ütles Tsahkna.

Sellega oli infotund lõppenud.

Video on siin, kõnealune lõik algab 1:50:28:

Viimased uudised