Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Laborispetsialistid pipeteerivad koroonaproove laminaarkapis. Foto: Synlab

Viimase ööpäeva jooksul analüüsiti Eestis 1 509 haigust COVID-19 põhjustava SARS-CoV-2 viiruse esmast testi, millest 45 testi tulemus osutus positiivseks.

Rahvastikuregistri andmetel laekus enim uusi positiivseid testitulemusi Ida-Virumaale, kus koroonaviirusesse nakatumine tuvastati 22 inimesel. Harjumaale lisandus 17 ning Läänemaale ja Lääne-Virumaale üks uus juhtum. Neljal positiivse testitulemuse saanul puudus rahvastikuregistris märgitud elukoht. Reeglina on sellisel juhul tegemist välismaalasega.

Viimase 14 päeva haigestumus 100 000 inimese kohta on 51,54.

Ida-Virumaa uutest juhtumitest kaheksa on seotud Jõhvi hooldekeskusega (6 klienti ja 2 töötajat), viiel juhul saadi viirus koolist. Nelja juhul saadi nakkus pereliikmelt ning kahel juhul töölt. Kahel juhul on haigus toodud Eestisse Venemaa Föderatsioonist ja ühel juhul Küproselt.

Lääne-Virumaa nakatunu elab tegelikult Harjumaal ja temaga suhtleb edasi põhja regionaalosakond.
Kokku on ida regiooni tööpiirkonnas üheksa aktiivset kollet: esimese Sillamäe töökoha koldega on seotud 14 ja teise Sillamäe töökoha koldega üheksa inimest. Kohtla-Järve ühe kooli koldega on seotud 12, Kohtla-Järve teise kooli koldega seitse ja Ida-Virumaa pereliikmete ja tuttavate koldega kaheksa haigusjuhtu. Jõhvi kooli koldega on seotud seitse ja Jõhvi hooldekeskuse koldega 16 haigestunut (viis klienti ja kaks töötajat). Sillamäe kooli koldega on seotud 15 ja nii-öelda meelelahutusasutuse koldega on kokku seotud üheksa Kohtla-Järve ja Sillamäe haigusjuhtu.

Ida regionaalosakonna jälgimisel on ligi 1 100 inimest, kellest on haigestunud 201.

Harjumaa uutest juhtudest 16 on Tallinnas. Kahel korral saadi viirus töökohal, ühel juhul koolis, ühel juhul pereliikmelt ja ühel juhul raviasutusest. Ühel korral toodi nakkushaigus Eestisse Venemaa Föderatsioonist ja ühel juhul Valgevenest. Ülejäänud juhtumite asjaolud on selgitamisel.

Kokku saab põhja regionaalosakonna tööpiirkonnas eristada viite kollet: haigla koldega on lisaks 25 töötajale haigestunud 15 ravil olnud patsienti ja kaks kohviku töötajat, Tallinna kooli koldega seoses on haigestunud 30 õpilast ja 10 õpetajat. Esimese töökoha koldega on seotud 36, teise töökoha koldega kaheksa ning pere- ja tutvuskonna koldega viis haigusjuhtu.

Põhja regionaalosakonna inspektorite jälgimisel on kokku üle 2200 inimese, kellest 375 on haigestunud.

Läänemaa nakatunu sai viiruse pereliikmelt.
Lääne regionaalosakonna jälgimisel on ligi 140 inimest, kellest 31 on haigestunud. Regionaalosakonna jälgimisel on ürituse kolle Läänemaal (6 nakatunut) ja perekondlik kolle Saaremaal (6 nakatunut).

Kaks inimest on juhitaval hingamisel

Tänase, 8. oktoobri hommikuse seisuga viibib haiglas 45 COVID-19 patsient, juhitaval hingamisel on kaks patsienti. Koju ei saadetud kedagi, uusi COVID-19 juhtumeid avati kuus.

Uusi surmajuhtumeid ööpäeva jooksul ei lisandund, kokku on Eestis surnud 67 koroonaviirusesse nakatunud inimest.

Tänaseks on haiglates lõpetatud 479 COVID-19 haigusjuhtumit 466 inimesega.

8. oktoobri seisuga on tervenenud 2 824 inimest. Neist 2134 inimese (75,6 protsenti) haigusjuhtum on lõpetatud, 690 inimese puhul (24,4 protsenti) on positiivsest testist möödunud rohkem kui 28 päeva ja inimene ei viibi haiglaravil ehk ootab tervenemise kinnitamist.

Eestis on kokku tehtud ligi 228 000 esmase testi, nendest 3760 ehk 1,65 protsenti on olnud SARS-CoV-2 viiruse suhtes positiivsed. Koroonatestide täpsemat statistikat saab vaadata www.terviseamet.ee/koroonakaart.

Olukord muutub tõsisemaks, viiruse leviku ohjamine nõuab kõigi panust

Rahvarohketes siseruumides ja ühistranspordis tasub kanda maski (eriti Ida-Virumaal, Tallinnas ja Võrus) – maski kandmine ei ole Eestis küll kohustuslik, kuid mask on väga hea täiendav meede distantsi hoidmisele, heale kätehügieenile ja heale respiratoorsele hügieenile. Maski tuleb kanda kõigil mistahes haigussümptomitega inimestel avalikus kohas viibides või vältimatu lähikontakti korral. Maski peaksid kandma kõik koroonaviirusesse haigestunute kontaktsed ka juhul, kui sümptomeid veel pole. Oluline on maski paigaldada, kanda ja eemaldada õigesti. Pärast maski eemaldamist tuleb käed desinfitseerida.

Hoiame oma vanemaid ja vanavanemaid – näeme, et haigus on liikumas noorematelt inimestelt vanematele inimestele, kes põevad COVID-19 raskemalt ja vajavad sagedamini haiglaravi. Mida rohkem on nakatunuid noorte ja tööealiste hulgas, seda enam hakkab viirus levima ka vanemaealistele. Seega, kui olete viibinud rahvarohketel üritustel – ärge minge külla oma vanavanematele.

Välisreisid tuleks lükata tulevikku ning veeta koolivaheaeg Eestis – haigestumise määr kasvab nii Eestis, Euroopas kui kogu maailmas. Selleks, et tõkestada viiruse piiriülest levikut tasub välisreisidest praegu loobuda ning leida puhkamisvõimalusi Eestis. Reisida tuleks ainult vältimatu vajaduse korral.

Haigena püsi kodus – kuna lähikontaktiks loetakse olukorda, kus inimesed viibivad teineteisele lähemal kui 2 meetrit ja pikema aja jooksul kui 15 minutit, siis haigena koosviibimisele minek on kindel viis oma sõpru nakatada – sageli viibitakse tunde tihedalt koos kinnises ruumis ning räägitakse valjul häälel. Viimane aitab viiruseosakestel aga veelgi paremini levida.

Kindlasti võiksid üritustel osalejad oma telefoni paigaldada koroonaäpi HOIA, mis aitab võimalikku lähikontakti tõhusamalt tuvastada.

Kuidas peatada koroonaviiruse levik?

v  Kõige efektiivsem meede nakkuse vältimiseks on distantsi hoidmine.

v  Rahvarohketes kohtades, eriti siseruumides ning ühistranspordis, kus ei ole võimalik teiste inimestega distantsi hoida, on soovitav kanda ka maski.

v  Kinniseid rahvarohkeid kohti tuleks võimalusel vältida.

v  Järgida tuleb kätehügieeni ehk teisisõnu: käsi tuleb pesta tihti.

v  Kätepesuks tuleb kasutada sooja vett ja seepi, avalikes kohtades alkoholipõhist käte desinfitseerimisvahendit.

v  Aevastamisel või köhimisel tuleb oma suu ja nina katta ühekordse salvrätiga. Kasutatud salvrätt tuleb koheselt visata prügikasti ja seejärel käed puhastada. Salvrätikut puudumisel kasuta oma varrukat (küünarvarre osa), mitte paljast kätt.

v  Haigena tuleb püsida kodus, seda ka kergete sümptomitega.

v  Mistahes haigussümptomite puhul tuleb kahtlustada koroonaviirust ja helistada oma perearstile.

v  Laadi Google Play või App Store’i kaudu oma telefoni mobiilirakendus HOIA, mis teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Samuti saad nii anonüümselt teavitada teisi kasutajaid enda haigestumisest. Rakenduse kasutajate telefonid vahetavad omavahel anonüümseid koode ning riik, rakenduse tootja ega telefoni tootja ei saa teada, kes kellega lähikontaktis oli. Loe lisa www.hoia.me

COVID-19 on piisknakkushaigus, mida põhjustab aevastamisel ja köhimisel inimeselt inimesele ning saastunud pindade ja pesemata käte kaudu leviv SARS-CoV-2 viirus.

Tervise ja heaolu infosüsteemide keskuse (TEHIK) andmetel on tänase seisuga HOIA mobiilirakendust alla laaditud 154 500 korda ja läbi selle on end haigeks märkinud 85 inimest.

Lisainfot COVID-19 kohta leiab terviseameti veebi– ja Facebooki-lehelt.

Viimased uudised