SK Tapa mängija Vahur Oolup oli Balti liiga võistluspäeva resultatiivseim eestlane. Foto: Marie-Johanna Kippar/ Eesti Käsipalliliit

Täna algas käsipalli Balti liiga, kus tänavu osaleb viis Eesti klubi: Viljandi HC, Mistra, Põlva Serviti, SK Tapa/N.R Energy ja HC Tallinn. Esimesed kaks kuuluvad A-alagruppi koos Klaipeda Dragunase, Kaunase Granitase (Leedu), ASK Zemessardze ja HC Ogre/HYDROX-iga (Läti). Viimase kolme mainitud tiimiga on ühes potis VHC Sviesa, HC Amber (Leedu) ja ZRHK TENAX Dobele (Läti).

Esimesel mängupäeval kohtusid Viljandi HC ja Mistra Leedus vastavalt Granitas-Karyse ja Klapeda Dragunasega. HC Tallinn ja SK Tapa/N.R Energy võtsid vastu leedukad HC Amberi ning VHC Sviesa. Põlva Serviti võõrustas kodusaalis eelmise hooaja Läti meistrit, ZRHK Dobele Tenaxit.

Leedu turneel olevad tiimid teenisid maksimumpunktid

Tiitlikaitsja Viljandi HC astus täna Leedus vastamisi eelmise hooaja kohalike meistrivõistluste hõbeda, Kaunase Granitasega. Mäng algas võrdsete heitluses ning Eesti klubi poolt oli resultatiivne Andrei Basarab, kelle kolme värava toel oli poolaja keskpaigas tablool seisuks 6:5. Perioodi lõpp kulges samuti pingeliselt ning 30 minuti möödudes oli Hendrik Koksi eksitud karistusviske järel seisuks 15:16.

Teisel poolajal alustati väravate viskamist kahekaupa, kuid kumbki võistkondades teist kaugele ei lasknud ja 41. minutil tõi Basarab taas viigi jalule. Viigiseisult, viis minutit enne kohtumise lõppu, võttis otsustamise enda peale Kristo Voika, kelle kaks väravat viisid Viljandi ette. Eestlased suutsid Rasmus Otsa tõrjete abil vahet hoida ning saavutasid 29:27 võidu. Mängu resultatiivseimad olid eestlaste poolelt Basarab, Voika, Koks ja Ott Varik viie väravaga. Granitase eest tabasid Modestas Štarolis seitsmel ja Martynas Giedraitis kuuel korral.

„Eks täna oli näha, et tegemist oli meie esimese Balti liiga mänguga sel hooajal. Ei ole lihtne joosta platsile, kui oled enne kaheksa tundi bussis istunud. Seetõttu ebaõnnestus ka endal matši algusfaas, kuid lõpu poole suutsin ka individuaalset sooritust parandada. Võistkondlikult tulime õnneks raskest seisust välja,” ütles Viljandi HC koondislane Kristo Voika.

Mistra kohtus Klaipedas Dragunasega. Mäng algas pingeliselt ning kumbki tiim oma paremust maksma ei suutnud panna. 15. minutil tõi leedukate Tomas Draksas tabloole viiginumbrid 8:8. Võrdses heitluses jätkati ka pausini ja poolaja viimase värava viskas juba kolm minutit enne lõppu Sander Sven Annula, kelle värav viis tiimid garderoobi seisult 13:12.

Sarnaselt esimese perioodiga jätkati ka teisel poolajal. Igale vastase väravale oli teisel tiimil vastus olemas. Kui Arno Vare 41. minutil Mistra ühega peale viskas, siis vaid 10 sekundit hiljem tegi sama Tomas Drakšas. Siis aga suutsid eestlased Armis Priskuse tõrjete ja ilusate joonesöötude järel pisut eest ära rebida ning viimast kuuendikku alustati neljaväravalisest eduseisust. Kuigi Dragunas sai veel ühe värava kaugusele, suutis Mistra siiski Leedust alati rasked kaks punkti ära võtta.

„Kohtumise alguses tegime palju tehnilist praaki, kuid õnneks suutsime mängu edenedes oma mängupilti parandada. Teisel poolajal saime ka kaitse ja väravavahi töö toimima. Kuigi matši lõpp läks väga pingeliseks, suutsime siiski emotsiooni pealt punktid Eesti kaasa võtta,” analüüsis Mistra pallur Martin Nerut.

Eestlaste kasuks viskasid Serhii Orlovskyi ja Jurii Sokorovich kuus väravat. Leedukate poolelt olid parimad Gytis Šmantauskas ja Tomas Drakšas vastavalt seitsme ja kuue tabamusega. Juba homme vahetavad täna võitlustules olnud Eesti tiimid vastaseid, kui Viljandi HC kohtub Dragunasega ning Mistra läheb vastamisi Granitasega.

Põlva Serviti otsustas „mängumeeste minutitel” kohtumise saatuse

Valitsev Eesti meister ning eelmisel hooajal Balti liiga finaalis Viljandi HC-le alla jäänud Serviti läks täna vastamisi Läti kullavõitja Dobele Tenaxiga. Mäng algas laupäevastest kohtumistest kõige tempokamalt, kui juba seitsmendal minutil tõi Alfred Timmo tabloole numbrid 4:5. Võistkonnad jätkasid resultatiivselt ja kordamööda väga efektiivselt skoorides, kui viskeprotsent oli mõlemal 74. Lätlaste Antons Šuleiko värava järel mindi vaheajaks nõu pidama seisul 17:17.

Teise poolaja alguses tempo natukene rahunes ning esimese värava skooris Alfred Timmo alles pärast kolme minuti möödumist. Mäng kulges võrdselt kuni juba Põlvas legendaarseks saanud „mängumeeste minutite” alates suutsid lõuna-eestlased teha viieväravalise spurdi ja 27:23 juhtima asuda. Sellest lätlased enam taastuda ei suutnudki ning lõppseisuks vormistas Timmo 36:28.

„Kuni 50. minutini püsis mäng tasavägisena, kuid siis suutsime pikema pingi abil oma paremuse maksma panna. Täna tõusis meie väravavaht Jürgen Lepasson Eston Varuski varjust ning säras postide vahel. Lisaks suutis Carl-Erk Uibo õigeaegsete väravatega meid rünnakupoolel aidata,” kommenteeris Serviti ääremängija Henri Sillaste.

Mängu resultatiivseimad olid võõrustajate poolt Timmo ja Henri Sillaste seitsme väravaga. Lätlaste poolelt tabas Ričards Juzups kaheksal korral. Erinevalt teistest Eesti tiimidest mängis Põlva Serviti sel nädalavahetusel Balti liigas vaid ühe kohtumise ning nende järgmine vastasseis selles sarjas toimub 22. oktoobril, kui Leedus kohtutakse HC Amberiga.

Kodus leedukaid võõrustanud tiimid võitu ei saanud

Sel aastal Balti liigasse naasnud HC Tallinn võõrustas kodus HC Amberi võistkonda. Sarnaselt eelmise nädala eurosarja kohtumisega oldi mängu alguses just realiseerimisega hädas ning 13. minutil oli Eesti klubi peatreener seisult 3:7 sunnitud aja maha võtma. Tallinn suutis poolaja lõpuks siiski oma 27 protsendiliseks langenud rünnakuefektiivsust tõsta ning garderoobi mingi 10:12 taga.

Teist poolaega alustas paremini Amber, kes suutis vahe neljaväravaliseks viia. Tallinn siiski kosus ning vaatamata mitmele kaheminutilisele karistusele tõi Kalev Kütt võõrustajad 37. minutil siiski tagasi seisule 16:18. Sama vahega jätkati pikalt, kuid kümme minutit enne kohtumise lõppu tõi Danil Gumianov eestlaste poolelt tabloole viigiseisu.

Tõeliselt pingeliseks kujunenud mängus, kus tiimid olid lausa 22 minutit vähemuses, teenis HC Tallinn üheväravalises kaotuseisus 10 sekundit enne lõppu karistusviske. Kahjuks Gumianovil seda realiseerida ei õnnestunud ning võõrustajad pidid leedukate 24:25 paremust tunnistama. HC Tallinna poolt viskasid Kalev Kütt ja Gumianov seitse väravat. Vastaste ridades oli resultatiivseim Sedchenko sama arvu tabamustega.

„Kohtumise alguses jäime nii kaitses kui rünnakul hambutuks. Õnneks üks hetk suutsime vastaste mängustiiliga harjuda ja ohtlikumaid pallureid takistada. Matši lõpp oli juba tõeline põnevusetendus ning kahjuks seekord õnn meile ei naeratanud,” olid HC Tallinna mängujuhi, Kalev Küti, esimesed kommentaarid pärast mängu.

SK Tapa/N.R Energy võttis kodus vastu Leedu eelmise aasta meistri, VHC Sviesa. Tapa ei saanud kodusaalis kuidagi minema ning üheksandaks minutiks jäädi leedukate Šarūnas Ugianskise tabamuse järel juba 2:6 taha. Võõrustajad siiski kosusid ning kümme minutit hiljem tõi Marcus Rättel nad karistusviskest vaid värava kaugusele. Poolaja lõpus oli siiski grammi võrra kõvem Sviesa, kes võttis pausile kaasa 15:16 edu

Juba tänasele laupäevasele Balti liiga ringile väga omasel moel kujunes ka siin kohtumises teise poolaja algus väga võrdseks. 40. minutil särasid Tadas Rasakevičiuse värava järel tablool taas 20:20 viiginumbrid. Kümme minutit enne kohtumise lõppu oli kohtumine endiselt pingeline, kui Kaspar Leesi tabamus Tapa ühega peale viis. Kuigi Ihor Bereznyi viis Tapa minut enne lõppu kahega ette, ei suutnud võõrustajad eduseisu hoida ning Valdas Drabaviciuse kaks väravat tegid lõppseisuks 30:30.

„Võtaks tänase mängu kokku vanasõnaga: süües kasvab isu. Kui enne kohtumise algust oleks keegi meile ühte punkti Leedu meistrite vastu pakkunud, oleksime selle rõõmsal meelel vastu võtnud. Kuid kui tulime kodupubliku toel kaotusseisust välja ja enne lõppu veel juhtisime, siis loomulikult jäi natukene mõru tunne. Kuna me ei ole nii pikalt koos mänginud, siis on meie esitus veel ebastabiilne ning peame seda homseks veel parandama,” analüüsis SK Tapa/N.R Energy mängujuht Kaspar Lees.

SK Tapa poolt viskas Vahur Oolup kaheksa väravat. Leedukate poolelt oli resultatiivseim Valdas Drabavičius seitsme tabamusega. Sarnaselt Leedu turneel olevatele tiimidele vahetavad ka HC Tallinn ja SK Tapa/N.R Energy homseks vastased ning lähevad kodus vastamisi vastavalt VHC Sviesa ja HC Amberiga.