Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Ameerika Ühendriikide ülemkohus otsustas, et osariigid ei saa keelata Donald Trumpil presidendiks kandideerida ja ta osaleb teisipäevastel Colorado eelvalimistel.

Ülemkohtu otsus on võit endisele presidendile, kes peaks superteisipäeva konkursil vabariiklaste kandidatuuri ära vormistama, vahendab Telegraph.

Täna esmaspäeval, 4. märtsil avaldatud arvamuses tühistas kohus varasema Colorado otsuse, „kuna põhiseaduse kohaselt vastutab 3. jaotise jõustamise eest föderaalametnike ja kandidaatide suhtes pigem Kongress, mitte osariigid”.

Jaotis 3 on 14. muudatuse säte, mis võeti vastu pärast kodusõda 1868. aastal ja mille eesmärk on hoida võimu tagasi saamast endistel ametnikel, kes „osalesid mässus”.

Ülemkohus jõudis järeldusele, et osariigid võivad „diskvalifitseerida isikuid riigiametisse asumise või ametisse asumise katse osas”.

Kuid kohus leidis, et „osariikidel ei ole põhiseaduse alusel õigust jõustada 3. jaotist föderaalametite, eriti presidentuuri suhtes”.

Mõni minut pärast arvamuse avaldamist kirjutas Trump sotsiaalmeedia kanalis Truth Social: „Suur võit Ameerikale!!!”

Ülemkohus otsustas, et oleks „sobimatu” lugeda muudatust nii, et see annab üksikutele osariikidele õiguse diskvalifitseerida föderaalameti kandidaate.

Arvamuses lisati, et oleks „lihtsalt ebausutav”, et osariikidele antaks „vabamad käed kui Kongressile” otsustada, kuidas seda põhiseaduse paragrahvi kohaldada.

Üheksa kohtunikku hoiatasid ka, et kohtuotsuse andmisel võidakse kandidaat mõnes osariigis sobimatuks tunnistada, teistes aga mitte, mis võib miljonitelt valijatelt valimisõiguse ära võtta.

„Häire oleks seda teravam – ja see võib tühistada miljonite hääled ja muuta valimistulemust –, kui jaotist 3 üritatakse jõustada pärast riigi hääletamist,” seisab otsuses.

„Miski põhiseaduses ei nõua, et me peaksime taluma sellist kaost – tehes seda igal ajal või erinevatel aegadel, kuni ametisse astumiseni ja võib-olla pärast seda,” seisab otsuses.

Trumpi poolt ametisse nimetatud kohtunik Amy Coney Barrett ütles arvamust kirjutades: „Praegu pole õige aeg võimendada lahkarvamusi karmusega.”

„Kohus on presidendivalimiste heitlikul hooajal lahendanud poliitiliselt laetud küsimuse. Eriti sellisel juhul peaksid otsused riigi temperatuuri alandama, mitte tõstma.”

Vahepeal ütlesid kolm demokraadist kohtunikku, et Colorado kohtuotsus „loob osariikide kaupa kaootilise lapistiku, mis on vastuolus meie rahva föderalismi põhimõtetega”.

Kohtunikud Sonia Sotomayor, Elena Kagan ja Ketanji Brown Jackson ütlesid, et see „eiraks loogikat, kui osariikidele antaks „uued volitused, kes võib presidendiks saada”.

Kuigi esmaspäevane otsus puudutab Coloradot, loob see pretsedendi teistele osariikidele, sealhulgas Illinoisile ja Maine’ile, mis keelasid samuti Trumpil eelhääletustel osaleda.

Eelmisel aastal tunnistas Colorado ülemkohus Trumpi kõlbmatuks, kuna ta julgustas 6. jaanuaril 2021 Kapitooliumis toimunud mässu ja püüdis ümber lükata 2020. aasta valimistulemusi.

Trump kaebas otsuse edasi 3. jaanuaril ja kohus kuulas argumente eelmisel kuul.

Colorado Vabariiklik Partei taotles ülemkohtult otsuse tegemist enne teisipäevast eelvõistlust.

Esmaspäevast otsust oodati suuresti pärast seda, kui nii vabariiklastest kui ka demokraatidest kohtunikud väljendasid muret selle pärast, et üksikutel osariikidel on kahetunnisel kohtuistungil võim otsustada presidendivalimiste üle.

Kohtuistungil ütles vabariiklasest ülemkohtunik John Robert, et kui Colorado otsus jõusse jäetakse, alustavad teised osariigid demokraatide või vabariiklaste kandidaatide diskvalifitseerimise menetlust.

Ta lisas: „Ja see taandub lõpuks vaid käputäiele osariikidele, kes otsustavad presidendivalimiste üle. See on üsna hirmutav tagajärg.”

Trump istungil ei osalenud, kuid ütles ajakirjanikele, et ta kuulas istungit ja arvas, et „see oli väga ilus protsess” ja et tema meeskonna argumendid olid väga-väga tugevad.

Trumpi-vastased jõud on püüdnud teda Kapitooliumi rünnaku tõttu diskvalifitseerida rohkem kui kahes tosinas teises osariigis – see on enamasti ebaõnnestunud.

Viimased uudised