Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Urmas Reinsalu Isamaa Suurkogul. Kuvatõmmis

Isamaa esimehe kandidaat Urmas Reinsalu ütles Isamaa Suurkogul peetud kõnes, et Isamaa on ainuõige valik mõistlikule Eesti inimesele.

Isamaa esimehe kandidaadi Urmas Reinsalu kõne Isamaa Suurkogul 10. juunil 2023.

Armas rahvas.

Kust tuleme? Kuhu läheme?

Möödunud Riigikogu valimised olid meile pettumus. Olime teinud palju häid ja vajalikke asju, hoidnud ära hulga lollusi, kuid korraga olime keset vastutuult.

Nagu nüüd selgunud on, olid meie vastas üheks orkestreeritud tervikuks koondunud kolm tänast valitsuserakonda. Salga operatsioon seadis eesmärgiks Isamaa kustutamise. Selleks püüti meid hävitada süstemaatilise ja tööstusliku sotsiaalmeedia valede kampaaniaga. EKRE oma Venemaa ja Ukraina küsimustes lodeva suhestumisega osutus võimendiks, mille kaudu püüti tabada meid. Juulis olime moodustanud koos Reformierakonnaga valitsuse, kus seisime Eesti julgeoleku eest ja Ukraina võidu eest, tänuks saime valitsusparteritelt näkku hunniku valet.

Sihikul oli just Isamaa. Miks?

Vastus on lihtne: just meie oleme valitsustes hoidnud ära äärmuslikku poliitikat ja oleme lähtunud terve mõistusega kaalutud konservatiivsest käsitlusest. Meie poliitika on olnud väärtuspoliitika, mida viimastel valimistel püüti likvideerida.

Rahvusliku konservatismi aluseks on väärtused. Pere, kodu, isikuvabadus, usk, oma pärandi tajumine, patriotism. Vastutustunne tuleviku ees. Seega, meist teati, et me oleme ebamugavad partnerid, sest oleme väärtuspõhised.

See aktsioon ei ole episood, vaid tõsine sekkumine vabadesse valimistesse. Põranda alt suunatakse valitsusparteisid ja jagatakse peaministrile enne valimisi korraldusi. Toon ühe näite: Salk keelas tegeleda enne valimisi Nursipalu teemaga ning toona, mulle üllatuslikult, võttiski Reformierakond eelnõu kaks päeva pärast esitamist tagasi. Neid korraldusi jagati nurga tagant enne valimisi.

Järelikult on tervemõistuslik eeldada, et neid korraldusi jagatakse nurga tagant ka pärast valimisi. Ning seetõttu, kui meid ei suudetud erakonnana tühistada, tehakse seda võimul olles meie poliitikatega. Laiem eesmärk on kehtestada Eestile pöördumatult vasakliberaalne kurss. Just vasakliberaalne, sest vaadates vabaduste piiramist ning maksude tõstmist on Reformierakond deklareerinud häbenematult oma vasakpoolset olemust.

Kas laseme sellel juhtuda? Anname oma väärtuste eest seismise käest? Muutume nendesarnaseks? Mööname nohisedes, et nende käsitlusele puudub alternatiiv?

Minu sõnum on siit saalist kogu Eestile: Isamaa ei tagane. Me ei loobu oma väärtustest. Just nüüd, poliitilise ummikseisu ajal vajab Eesti oma arenguks POSITIIVSET ALTERNATIIVI, mis rajaneb rahvuslik-konservatiivsel väärtuspoliitikal.

Isamaa on ainuõige valik mõistlikule Eesti inimesele. Isamaa on valik Eesti inimesele, kes tahab, et eestlased jääksid meie maal enamusse ning kes peavad tingimusteta tähtsaks Eesti kaitsmist, keele kestmist, meie elulaadi ja vabaduste kaitset.

Isamaa on valik ettevõtlikele inimestele, kes toetavad vaba majandust, piiratud bürokraatiat ja madalaid makse. Isamaa on valik Eesti peredele, kes soovivad oma lapsed turvaliselt üles kasvatada. Isamaa on valik noortele, sest me usume et ühiskonna arengus peab järgmise põlvkonna elu olema parem. Meie sõnum nooretele on lihtne: me ei luba kultuurisõdasid, vaid jõukuse kasvu, võimalust olla vaba ja oma tuleviku peremees.

Isamaa on valik eakatele, sest me usume ühiskonna põlvkondlikku sidususse ja järjepidevusse. Isamaa on valik kõigile Eesti haritlastele ja kultuuriinimestele. Akadeemiline vabadus, vaimsus ja teadmised taasloovad meid nii inimese kui ühiskonnana.

Me oleme vaik koduomanikele, kes ei soovi karistavaid lisakoormisi kodu omanikuks olemise eest.

Isamaa on laiemas vaates valik neile, kes ammutavad jõudu meie vaimsest pärandist, austavad inimväärikust, väärtuspõhist ühiselu korraldust ning usuvad, et inimese elul on sügavam siht ja mõte, kui olla vaid tarbija või tööjõud. Neile, kes usuvad et objektiivsed väärtused on olemas ja inimene kannab oma tegude eest vastutust.

Isamaa sihiks ei ole meeldida kõigile. Isamaa ei ole valik neile, kes soovivad Eestit kujundada imporditud kultuurisõdade polügooniks, mis tegelikkuses on uusvasakpoolsuse pealetung. Ei ole valik neile, kes näevad Eesti tulevikku ühiskonna ülevalt alla kujundamises läbi sõnavabaduse piiramise, kvootide ja piirangute.

Ei ole me ka valik neile, kes käsitlevad meie rahvast kui  vaid tööjõu ühikut ning rahva vähenemise probleemi lahendust näevad tööjõu ulatuslikus migratsioonis.

Ei ole me ammugi valik neile, kes arvavad, et peame Euroopa Liidu poliitikate väljatöötamisel olema vaid käskude täitjad ning isegi oma rahvuslikest huvidest lähtuvate seisukohtade väljaütlemine on mõtteroim.

Me ei ole kodusadam silmakirjalikule poliitkorrektsusele ega teisalt ärge oodake meilt kellegi suunal isiklikke solvanguid või alandamist.

Meie positiivne alternatiiv tähendab tegelemist tegelike Eesti probleemidega. Esiteks, majanduslangus: Eesti on eelmise kvartali seisuga 3,2-protsendilises laiaulatuslikus majanduslanguses, millel on rida väliseid põhjuseid. Valitsusel paraku ei ole Eesti majanduskasvu poliitikat. Veelgi enam, tööjõumaksude tõstmise ja maksustabiilsuse lõhkumisega on asutud hoopis majanduslangust kiirendama. Maksutõusude kaskaad paraku survestab täiendavalt inflatsiooni.  Tööjõu kallinemine ja energiahindade pretsedenditu prognoosimatus on toonud juba tööstuse 15% languse, suurima Euroopas.

Kõige olulisem on vältida tööpuuduse hüppelist kasvu. Selleks tuleb kiiresti rakendada Euroopa Liidu vahendid. Euroopa Liidu tõukefondide rahast 2021-2027 on suudetud ära kasutada vaid 0,7%.

Teise sammuna tõmmata koomale riigivalitsemise kulusid ja vähendada bürokraatiat. Tänase valitsuse poliitika on hoopis muuta ministeeriumite uksesilte 1,9 miljoni euro suuruse arvega.

Kolmandaks tuleb loobuda ettevõtlust kägistavatest maksutõusudest. Räägitakse, et seda tehakse riigi rahanduse korrastamiseks? See on vale. Seda tehakse reformierakonna maksuseaduse kulude katmiseks.

See on valelik valitsemine. Külma kõhuga viiakse ellu asju, mida valimistel ei lubatud või mida deklareeriti et kindlasti ei tehta. See on ka ülbe valitsemine. Seadustele antakse kooskõlastamiseks 72-tunnised tähtajad, ettevõtlusorganisatsioone ei kuulata, vastuhaukumise eest kehtestatakse ajakirjandusele kõrgem käibemaks ning saadetakse laiali kiriku ja valitsuse koostöökomisjon.

Tänane valitsus on küüniline turundusprojekt, mille lõksu on sattunud kogu Eesti ühiskond. Mina arvan, et peame seda ausalt välja näitama ja algatama selle valitsuse umbusaldamise Riigikogus.

Isamaa ei tagane. Ülbe ja pealesuruv diktaat saadab kogu valitsuse stiili Eesti elu korraldamisel. Samasooliste abielu ajab terve ühiskonna kahte lehte. Maksutõusud: küll elavad üle! Sõnavabadust piirav vihakõne seadus, mille tagajärgede eest õiguseksperdid hoiatavad: Euroopa Liit nõuab, teeme ära! See on ülbus.

Tõsine küsimus on sellises stiilis ellu viidav rohepööre. See on kehtestatud Euroopas revolutsioonina, mille tagajärjed on meil tegelikkuses sisuliselt mõtestamata. Isamaa peab rohepöördes seisma terve mõistuse, Eesti inimeste toimetuleku ning ettevõtluse eest.

Olen sügavalt mures, et selle valitsuse käekirja vaadates hakatakse seda ellu viima kolhooside moodustamise stiilis. Ma vajame ausat arutelu.

Energeetikas vajame nii Eesti koduomanikele kui ettevõtetele minimaalset prognoositavaust lähiaastaiks. Meil on puudu varustuskindluse plaan, mis peab koosnema energia salvestamise võimekuse arendamisest, tarbimise juhtimisest, piisavast juhitavast võimsusest ning hoomatavast arusaamast energiahindade tulevikust.

See on hädavajalik ka inflatsioonitõrjes.

Julgeolekus ei tohi me teha sammugi tagasi. Ukraina sõja tulemused määravad kogu Euroopa ja eriti meie regiooni riikide elulise julgeolekuseisundi. Peame tingimusteta seisma Ukraina NATO tuleviku ning Venemaa kõikehõlmava isoleerimise eest. Me vajame suuremat USA sõjalist kohalolekut Euroopas. Meie piirkonnas roteeruvaid õhutõrjevõimeid.

Eile avalikustatud otsused lasemoonavarude soetamise kohta pole piisavad. NATO moonastandardi saavutamiseks peame olema valmis ühekordselt panustama 5 protsenti SKT-st, nagu kaitseväe juhataja viitab. Seda lihtsalt tuleb teha.

Meie ühine siht on Eesti kui edukas rahvusriik.

Sellest Isamaa ei tagane.

Me oleme ainuõige valik mõistlikule Eesti inimesele!

Haarame üheskoos härjal sarvist.

Erakond on mõttekaaslaste kodu. Peame ühiselt panema paika selged tööjaotused ja eesmärkide saavutamise kava. Peame olema kommunikatsioonis kiired ja vahedad.

Meie poliitika saab olema julge ja asjade tuuma tabav.

Luban, et minuga teil ei tule karta igavust. See saab olema meie ühine pingutus, kus igaühel on võimalus panustada Eesti asja ajamisel.

Ma tänan Helirit. See oli vahva sõit.

Ma tänan ka Lead ja Tõnist kandideerimise eest. Kui valite mind palun, et Lea ja Tõnis oleksid minu kõrval. Kui saan hõbeda või pronksi, on mul hea meel nende meeskonnas oma panus anda.

Jõudu meile kõigile!

Elagu Eesti parim erakond, Isamaa!

Me oleme ainuõige valik mõistlikule Eesti inimesele.

Ainuõige valik.

Olgu meie sõnum Eestile: Isamaa ei tagane!

Kandidaati tutvustav videoklipp on leitav siit: https://www.youtube.com/watch?v=mcQL_FLdQpU

Viimased uudised