Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Kuvatõmmis.

Ungari president Katalin Novák astus ametist tagasi.

Nováki tagasiastumist nõuti laialdaselt pärast seda, kui hiljuti selgus, et president andis 2023. aasta aprillis armu lastekodu direktori asetäitjale, kes mõisteti süüdi laste seksuaalse kuritarvitamise varjamises.

Ma tegin vea. Täna on viimane päev, mil ma teiega presidendina räägin, ütles Novák oma tagasiastumisest teatades televisioonis.

Lastekodu direktori asetäitja mõisteti 2018. aastal kolmeks aastaks vangi lastekodu väärkohtlemise juhtumite varjamise eest. Kurjategija oli lastekodu direktor, kes on aastatel 2004–2016 vähemalt kümne lapse väärkohtlemise eest karistatud kaheksa-aastase vangistusega.

Eile reedel kogunesid tuhanded inimesed Budapesti presidendilossi ette, et nõuda presidendi tagasiastumist.

Novák oli Ungari esimene naispresident ja riigi ajaloo noorim president. Ta on peaminister Viktor Orbáni lähedane parteikaaslane. Enne presidendiks saamist töötas traditsiooniliste pereväärtuste eestkostjaks tituleeritud Novák Ungari pereministrina.

Ungaris on presidendi roll peamiselt tseremoniaalne ja võim on peaministril.

Lisaks Nováki tagasiastumisele teatas riigi endine justiitsminister Judit Varga, et taandub avalikest ülesannetest, kuna oli andnud nõusoleku amnestiaks. Ta lahkus justiitsministri kohalt varem, et keskenduda võimupartei Fidesz EL-i valimiskampaania juhtimisele.

Samal ajal anti armu terrorismis süüdi mõistetud paremäärmuslikule aktivistile, kuid see ei tekitanud Ungaris märkimisväärset skandaali.

Viimased uudised