Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Vastase kaotused. Allikas: https://armyinform.com.ua/

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 02. märts 2024:

kaks väga kalli hinnaga saadud vene poole väikest edenemist ning Krimmis peaks hakkama järjest ärevus tõusma.

Täna viimane võistluspäev Otepääl (noorte ja juunioride maailmameistrivõistlused laskesuusatamises), sestap ajapuuduses on lugu lühem aga pöidlad pihku nii siin kui Oslos, unustamata samal ajal Ukrainas toimuvat. Ukraina tüdruku saadud kuldmedal Otepääl tõi pisara silma küll!!! Kulbini hõbe ka!!!

1. Droone ikka jagub.

2. Ei Venemaal ega Krimmis rahulik ole.

3. Kupiansk-Kreminna: ühes lõigus survet oli, muutusi rindejoones mitte.

4. Siversk: rünnakuid on, aga need edutud.

5. Bahmut: siin pisu surve langes.

6. Donetsk: hull rünnakute laine üle laipade siiski mõned sammud lääne poole vene poolele tõid.

7. Lõunarinne: üllatavalt vaikne.

8. Herson: mutuusteta.

9. Pisu Navalnõi matustest.

10. Venemaa piirkondades hakati karistama nime Navalnõi kui äärmusluse sümboli kasutamist.

11. Lühiuudised

1. Eile päeval tulistati Dnipropetrovski kohal alla Kh-59.

Öösel uus droonirünnak Ukraina lõunapoolsemate linnade pihta. Odessas tabas drooni Shahed-136 mitmekorruselist maja ja kokku kukkus terve püstak. On hukkunuid.

Piiriäärsetest Ukraina asulatest u 1/3 pääses pommisajust, rinde lähedus siiski hullu pommisaju all.

Lähinädalatel peaks Ukraina saama esimese partii mürske Tšehhi algatuse raames osta 800 000 suurtükimürsku, ütles Tšehhi Vabariigi asekaitseminister Jan Jires Bloombergile.

Ukraina on valmistanud mereväe droone, mis suudavad uputada Venemaa sõjalaevu ~950 km kaugusel ja ületada 150 cm kõrgused lained. Lisaks on neil suurem lõhkepea suurus, mis on võimeline kohale toimetama raskeid lõhkeaineid, mis kaaluvad ligikaudu 860 kg.

2. Okupeeritud Krimmi löökide käigus sai löögi Venemaa sõjaväebaas Hvardiis’kes. vene meediaväljaande MASH andmetel üritas Ukraina rünnata Krimmi silda Briti tiibrakettide Storm Shadow ja Ameerika ADM-160 MALD peibutusseadmete kombineeritud löögiga. Väidetavalt olla alla tulistatud vähemalt 12 raketti.

Purustustest info veel puudus. Küll kurdab vene pool, et NATO riikide suured luuredroonid Musta mere kohal annavad liialt palju luure/seire abi Ukrainale oma rünnakute läbiviimiseks Krimmi suunal. Eks nad on varemgi ähvardanud, et hakkavad neid droone alla laskma…

Üks SU-34 lasti eile alla, enne kui see jõudis rindele piisavalt lähedale, et enda pommilaadung teele saata.

3. Kupiansk-Kreminna: eile ühtki rünnakut Kupianski suunal polnud, põhjust ei tea aga pigem arvan, et suuremaks pealetungiks valmistuvad.

Ternõ-Kreminna juures siiski tugevaid vene edutuid rünnakuid jagus.

4. Siversk: siingi vene pool edutult surus.

5. Bahmut: õige pisu vene poole surve langes ja muutusi rindejoones ei tuvastanud.

6. Donetsk: väga tugev vene arutu pead vastu seina jooksmine jätkus ning iga meeter on neile oi kui kallis. Nii palju uusi videosid surnukehadega suurtes kogustes pole ammu näinud.

Geolokeeritud kaadrid kinnitavad vene poole edusamme Orlivkas, võttes samal ajal enda kontrolli alla Stepovest lõuna pool asuva ala. Võimalik, et Orlivka on hüljatud.

Novomõhailivka juures ka vene pool asulast lõunas edenes ja nüüd ollakse jõutud sealt suunalt peaaegu asula servale. Siingi suunal käib terve päev hull rünnak ja langenuid jagub.

7. Lõunarinne: eile oli kuidagi väga rahulik.

Berdjanski suund: suht vaikne.

Tokmaki suund: suht vaikne.

Melitopoli suund: vaikne.

8. Herson: ikka mõned edutud vene poole rünnakud.

9. Moskvasse Aleksei Navalnõi matustele kogunenud inimesed ei läinud mitu tundi pärast matmist laiali ja hakkasid karjuma sõjavastaseid loosungeid. Videosalvestisi avaldavad Navalnõi kaaslased.

Kokkutulnud hüüavad: „Tooge sõdurid koju”, „Putin sureb koos meiega”, „Kangelased ei sure”. Tundmatud tsiviilriietes inimesed hoiatasid inimesi Aleksei Navalnõi hauale lähenemise eest ja nõudsid edasi liikumist, märgib Mediazona, kuid hauale tuldi jätkuvalt.

Venemaa presidendi administratsioon andis meediale korralduse mitte kajastada 16. veebruaril polaarjoone kohal asuvas koloonias surnud opositsioonipoliitiku Aleksei Navalnõi reedeseid matuseid.

Matuste kohta uudiste avaldamise keeld jõudis nii riigi- kui ka erameediasse, ütles kremlile lähedane allikas ja suure riikliku väljaande kõrge ametnik ajalehele Moscow Times.

Riigimeedia sai korralduse „õhk blokeerida”, ütles allikas ajalehele Moscow Times: Navalnõi ümber käiv päevakord kästi maha suruda eelmisel päeval toimunud uudistega putini sõnumist, kus Venemaa president lubas triljoneid dollareid investeeringuteks kodanikele ja kutsus üles saama sõja jätkamiseks lapsi.

„Ülesanne püstitati selleks, et vältida [Andrei] Sahharoviga hüvastijätuga sarnase pildi tekkimist,” ütleb ametnik. 1989. aastal osalesid Moskvas dissidentliku Nõukogude füüsiku, 1975. aasta Nobeli preemia laureaadi matustel sajad tuhanded inimesed.

Seetõttu jäid Moskvas Borissovi kalmistul toimunud matused, millest võtsid osa tuhanded inimesed, aga ka saadikud vähemalt 10 välisriigist, laialdase meediakajastuseta.

Suurimad Venemaa väljaanded, sealhulgas RBC, Kommersant, RIA Novosti, Interfax ja TASS, piirdusid lühikeste ja kuivade teadetega Navalnõi matmise kohta. Kõik nad postitasid ka Kremli hoiatuse, et venelasi ähvardab poliitiku hüvastijätul loata miitingutes osalemise eest „seadusjärgne vastutus”. Moskva linnapea kantselei kontrolli all olevad väljaanded (Moskva agentuur, Argumentõ i faktõ, Moskva 24) ignoreerisid Navalnõi matuseid täielikult.

Ajalehe Moscow Times allikate sõnul arutati Navalnõi matustega seotud olukorda kremlis kohtumistel FSB ja siseministeeriumi kõrgete kindralitega, kellele anti käsk korraldada „põhiseadusliku korra kaitse operatsioon”.

„Navalnõi matused on Venemaa valitsuse jaoks pingetest,” selgitas varem ühes julgeolekujõududes töötanud kõrge vene ametnik.

Julgeolekujõud pidasid matustel ja poliitik Aleksei Navalnõi mälestusüritustel kinni vähemalt 128 inimest 19 Venemaa linnas, vahendab OVD-info.

Kõige rohkem oli kinnipeetavaid Novosibirskis (vähemalt 31 inimest), Jekaterinburgis (19 inimest) ja Moskvas (17 inimest). Samuti peeti mitu inimest kinni Peterburis, Tjumenis, Voronežis ja teistes linnades.

Moskvas toimusid arreteerimised otse kiriku kõrval, kus peeti Navalnõi matusetalitust, ja Borissovi kalmistu kõrval, kuhu ta maeti. Teistes linnades kogunesid inimesed poliitiku mälestust austama spontaansete mälestusmärkide lähedal.

10. Vähemalt nelja Venemaa piirkonna kohtud on võrdsustanud perekonnanime „Navalnõi” äärmusorganisatsiooni sümbolitega, teatab inimõigusrühmitus First Department, viidates Aleksei Navalnõi mälestuseks korraldatud meeleavaldustel osalejatele tehtud haldusrikkumiste kohta tehtud otsustele.

Kohtud määrasid nendes asjades Tšeljabinskis, Krasnodaris ja Murmanskis süüdistatavad vahi alla plakatitel oleva nime „Navalnõi” tõttu. Ühe süüdistatava vastu koostati protokoll plakati kohta, millel oli kiri: „Aleksei Navalnõi tapeti. Tema veri on sinu kätel, Vova”.

„Pildil olev tekst sisaldab ühiskondliku liikumise „Navalnõi peakorter”, mittetulundusühingute „Korruptsioonivastase võitluse Fond” (FBK), „Kodanike õiguste kaitse fond” asutaja ja juhi nime ja perekonnanime ( FZPG), kes on korduvalt kasutanud atribuutika ja sümboolikana nime- ja perekonnanime Aleksei Navalnõi,” seisab tema kohtuotsuses.

Sotsiaalmeedia Telegrami kanali „Simbirsk Šugožor” autor Vitali Ahmerovov rääkis sarnasest juhtumist: Uljanovskis koostati tema vastu protokoll Navalnõi nime mainimise eest. „Isegi kremli-meelsed uudisteagentuurid nagu RIA Novosti kirjutavad kellegi kohta, kelle nime ei saa nimetada, tema perekonnanimi, mis algab N-tähega ilma igasuguse märgistuseta,” märkis Ahmerov.

Esimese osakonna juristide sõnul võib Navalnõi perekonnanime eest karistamist, arvestades laia geograafiat, pidada uueks tavaks, mitte „kohalikuks liialduseks”. Nad märgivad, et perekonnanime „Navalnõi” ei saa pidada äärmuslikeks sümboliteks, olenemata sellest, kus see on kirjutatud.

„Sümbolid, mis on tunnistatud äärmuslikeks, peavad olema kohtuotsuses ära märgitud. Navalnõi perekonnanime ei ole ühegi kohtuotsusega keelatud ja seda ei saa keelata. Ees- ja perekonnanimi on midagi, mida inimeselt ära võtta ei saa,” ütleb jurist Jevgeni Smirnov. „Need otsused näitavad, et see praktika on alguse saanud erinevatest piirkondadest ja see viitab ühele asjale – vastav ringkiri anti ülevalt.”

11. Lühiuudised

Hollandi peaminister Mark Rutte ja Zelenski allkirjastasid kahepoolse julgeolekuleppe Ukraina ja Hollandi vahel. Dokumendis saab Ukraina Hollandilt tänavu 2 miljardi euro suurust sõjalist abi, aga ka täiendavat kaitseabi järgmise kümne aasta jooksul. Lepingus määratletakse ka abi osutamise prioriteedid õhutõrje, suurtükiväe, mereväe ja kaugmaa vahendite vallas, kusjuures eriline rõhk on Ukraina relvajõudude õhujõudude tugevdamisel.

Ühendkuningriigi valitsus on eraviisiliselt kutsunud Saksamaad üles tarnima Ukrainale pikamaa Taurus rakette. Ühendkuningriik pakkus isegi vahetustehingut, mille kohaselt Suurbritannia tarnib Ukrainale rohkem omaenda Storm Shadow rakette ja Saksamaa taastab Ühendkuningriigi rakettidega Tauruse varud.

Bundestagi Euroopa Komitee esimees Anton Hofreiter süüdistas Scholzi valetamises Bundeswehri sõdurite vajaduse kohta Tauruse paigutamiseks ja väitis, et Scholzi juhivad alusetud hirmud ja ta on kinni 20 aastat kestnud valest poliitikast Venemaa suhtes.

Pärast „Kiievi režiimi” räägib vene välisminister lavrov nüüd „Chişinău režiimist”, viidates Moldova valitsusele. lavrov nentis, et Moldova valitsus käib Ukraina jälgedes.

Šveits ühines Venemaa vastu vastu võetud 13. Euroopa Liidu sanktsioonide paketiga. Šveits kehtestas ka täiendavad kaubandussanktsioonid, „et takistada Venemaad ostmast vene armeele tööstuslikult olulisi kaupu ja tehnoloogiaid”.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, avalik meedia, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud kremlimeelsete isikute nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised