Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Haanja vallas asuvas Rogosi mõisapargis algas pehkinud puude mahavõtmisega pargi uuendamine, et taastada selle kunagine teedevõrk ja alleed ning muuta mõisahoone paremini vaadeldavaks.

Mõisapargi maastikukujunduse projekti on koostanud Eesti üks tuntumaid maastikuarhitekte Ülle Grišakov (OÜ Kivisilla) ning selle koostamisel on lähtutud Rogosi pargi muinsuskaitse eritingimustest, teatas vallavalitsus.

Pargi ajaloolise ilme taastamist alustatakse puude raiega ning uute istutamisega. Kokku võetakse maha 124 haiget, kuivanud ning vähemväärtuslikku puud ning istutatakse 58 uut puud ning 369 põõsast. Pargi kesksel alleel asendatakse vanad puud noorte pärnadega.

Pargi vabakujulises osas on projekteeritud juurde vabakujulisi lehtpõõsastest – harilik ebajasmiin, harilik sirel ja pargiroosid. Kose-Käbli maantee poole taastatakse hariliku tamme rida. Tulevikus tehtavad erineva kõrgusega niited aitavad säilitada pargi salumetsalist rohttaimestikku, kontrastiks saab madala niitega pargimuru.

Kuna pargist ei ole ühtegi esialgset plaani säilinud, siis on pargi taastamise aluseks võetud fotod 1896 ja 1910 aastast ja J.Chr. Botze akvarell 18/19. sajandi vahetusest ning J.W. Krause akvarell 1795. aastast.

Pargi uuendamist toetab Keskkonnainvesteeringute Keskus.

LÕUNAEESTLANE

Viimased uudised