Riigikohus: riik ei tohi olla sõnamurdlik
Avaldatud: 21 november, 2023Täna avaldatud otsuses rõhutab Riigikohtu üldkogu seadusega antud lubadusest kinnipidamise olulisust, tunnistades põhiseadusega vastuolus olevaks sätte, mis võttis staažikalt politseiametnikult tagantjärele õiguse saada suuremat eripenisoni.
Enne 2020. aastat ametisse asunud politseinikel tekib vähemalt 20-aastase politseiteenistuse staaži korral õigus politseiniku eripensionile. See määratakse protsendina politseiniku ametikoha palgast. Inimene, kes on töötanud politseis eri ametikohtadel, võib valida, millise varasema ametikoha palga põhjal tema pension arvutatakse.
2020. aasta algul jõustunud seadusemuudatusega võeti pensionile minevatelt politseinikelt neile varem seadusega lubatud õigus valida pensioni arvutamise aluseks varasema ametikoha palk sellises suuruses, mis kehtib pensioni määramise ajal. Asemele pakuti võimalust saada pensioni protsendina oma varasema ametikoha palgast, mis kehtis siis, kui nad sellel ametikohal töötasid. Uue seaduse järgi määratav pension on tavaliselt märksa väiksem, kui see olnuks varasema seaduse kohaselt.
Näiteks Riigikohtus käsitletud juhtumil määrati kaebajale uue seaduse tõttu ligikaudu viiendiku võrra madalam pension, kui ta võis loota tema teenistuse ajal pikka aega kehtinud seadusele tuginedes.
Riigikohus tunnistas kõnesoleva seadusemuudatuse põhiseadusvastaseks, leides, et seda kehtestades käitus riik kaebaja suhtes sõnamurdlikult. Üldkogu hinnangul ei olnud seaduse muutmisega saavutatud riigi kulude mõningane kokkuhoid piisavalt kaalukas, õigustamaks kaebajale seadusega antud lubaduste murdmist.
Nii kohtuotsuse, riigikohtunik Juhan Sarve täiendava arvamuse kui ka riigikohtunike Kai Kullerkupu, Saale Laose, Viive Ligi ja Nele Siitami eriarvamusegasaab tutvuda Riigikohtu veebilehel.