Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Pilt: Telegram

Riia linnavolikogu otsustas eile kolmapäeval, 21. veebruaril nimetada ümber Moskva tänava ja veel mitmed pealinna tänavad, vahendab LETA.

Maskavas („Moskva”) tänav otsustatakse ümber nimetada Latgale tänavaks, mis on ajalooliselt olnud selle tänava nimi, vahendab lsm.lv.

Praegune Latgale tänav Riias saab omakorda nimeks Jāņis Klīdzējs’i tänav. Jānis Klīdzējs oli Latgalest pärit läti kirjanik ja luuletaja.

Lisaks plaanitakse Moskva tänava väike lõik Salu silla juures ümber nimetada Lastādijase tänavaks. Seda tehakse elanike turvalisuse huvides, „et kiirabi ei saaks ekslikke kõnesid varasematele aadressidele”.

Linnavolikogu otsustas ümber nimetada ka Puškini, Turgenevi, Lermontovi, Gogoli ja Lomonossovi tänavad, mille asemele pannakse Läti kultuuritegelaste nimed – keeleteadlane Kārlis Mīlenbahs, maalikunstnik Vilhelms Purvītis, luuletaja Vilis Plūdons ning ajakirjanik ja kirjastaja Emīlija Benjamiņa ja esimene naine Läti valitsusstruktuurides Valērija Seile.

Tipogrāfijas (Tüpograafia) tänav nimetatakse ümber Augusts Spariņši tänavaks. Sõjaväeohvitser Augusts Spariņš võttis osa Bermondti armee väljasaatmisest Pārdaugavast. Väidetavalt sündis ja elas ta Torņakalnsi linnaosas, praeguse Tipogrāfijase tänava lähedal.

Nagu Riia abilinnapea Edvards Ratnieks volikogu istungil selgitas, läheb tänavate ümbernimetamine kohalikule omavalitsusele maksma ligikaudu 80 000 eurot.

Volikogu liikmete arutelu põhjal oli tänavate ümbernimetamise osas valdavalt kaks vastandlikku seisukohta. Läti parteide esindajad kaitsesid valdavalt seisukohta, et Riia praeguses geopoliitilises olukorras tuleks kõik Venemaaga seotud nimed ära vahetada (hoolimata sellest, et Tüpograafia tänav ei ole seotud millegi poliitilisega). „Me lihtsalt ei saa neid nimesid jätta. Moskva tänava nimi peab minema sinna, kuhu sõjalaev läks,” märkis volikogu liige Kaspars Spunde.

Teine arvamus, mida väljendasid peamiselt Läti Vene Liidu liikmed, mõistis tänavate ümbernimetamise hukka ja kutsus üles säilitama olemasolevaid tänavanimesid. Näiteks Miroslavs Mitrofanovs väitis, et Maskavase tänaval pole Moskvaga ja praeguse Venemaa valitsuse tegevuse ja sõjaga Ukrainas mingit pistmist. Maskavase tänav on osa Riia ajaloost.

Väga emotsionaalsed arutelud tekkisid Puškini tänava ümbernimetamise otsustamisel. Näiteks Vladimirs Buzajevs püüdis Puškini luuletust vene keeles ette kanda, kuid tal lülitati mikrofon välja.

Enamik Riia linnavolikogu koalitsioonist ja edumeelsetest hääletas tänavate ümbernimetamise poolt, vastu olid aga Läti Vene Liit, Harmoonia, samuti sõltumatu saadik Jakovs Pliners ja partei „Au teenida Riiat” saadik Natālija Ābola.

Viimased uudised