Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Kujutis: Facebook

Räpina Aianduskool korraldab 30-31. mail esimest korda rahvusvahelised aednike olümpiamängud HortOlympics 2019.

Varasemalt on aednikud mõõtu võtnud vabariiklikul kutsevõistlusel Noor Aednik, mida korraldati kutsevõistlussarja Noor Meister raames. Sellel aastal on Eestisse otsustatud võistlema kutsuda aianduslikku õpet pakkuvate Euroopa kutsekoolide õpilased. Euroopas ei ole hetkel ühtegi kutsevõistlust, mis oleks ainult aednikele suunatud ning seetõttu on taoline võistlus ellu kutsutud.
Võistlused algavad 30. mail kell 10.00 avatseremooniaga. Võistlusalasid on planeeritud 20 ning need on jaotatud kahele võistluspäevale (10+10). Kõik ülesanded kestavad 15 minutit. Võistlus toimub rotatsioonis, korraga võistlevad ühel alal 2 võistlejat/võistkonda. Parimad võistlejad selguvad 31. mail ja nende autasustamine toimub õhtupoolikul kella 16.30 ajal.
Võistlejaid tuleb kokku 15 erinevast riigist: Eestist, Portugalist, Austriast, Saksamaalt, Itaaliast, Hollandist, Inglismaalt, Taanist, Rootsist, Rumeeniast, Ungarist, Lätist, Slovakkiast, Luksemburgist ja Tšehhist.

Võistlejad peavad tundma taimi, arvutama väetise koguseid, tundma haigused ja kahjureid, panema selga taimekaitseriietuse, trimmerdama, määrama viljade kaalu, ära tundma toorsalati komponente, ehitama putukahotelli, panema kokku kastmissüsteemi jne.

Võistlejaid hakkavad hindama kohtunikud, kes on Eesti aiandusmaastiku suurimad spetsialistid: Eesti Maaülikooli õppejõud Marge Starast ja Priit Põldma, ajakirjanik ja aednik Eva Luigas, Tallinna Loomaaia peaaednik Hannes Maripuu, Tallinna Botaanikaaia troopiliste ja subtroopiliste taimede osakonna juhataja Jaan Mettik, Kopli Ametikooli aianduse eriala õpetaja Heli Molok, Aiasõber OÜ juhataja Lembit Kaarna, Kanepi Aiand OÜ juhataja Margus Vahtramäe ja Baltic Agro AS esindaja Marge Olo – paljud neist on aianduskooli vilistlased. Samuti löövad kohtunikena kaasa mitmed aianduskooli õpetajad, töötajad ja õpilased.

Võistlust toetavad Maaeluministeerium ja Innove, auhindu panevad välja Seedri Puukool OÜ, Aran PM OÜ, Reginett OÜ, Click & Grow, TAMI Automatics, Matogard OÜ, Green Top OÜ, aianduskeskus Gardest, AS Värska Vesi, Tamme talu ja Baltic Agro.

Viimased uudised