Sporditarbed, spordivarustus e-spordipood:sportlik.ee

 

Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Eiko Lainjärv

Täna, 14. augustil anti Tallinna Prantsuse Lütseumis toimunud pidulikul tunnustusüritusel 20 noorele üle Noore õpetlase stipendiumid, millega toetatakse gümnaasiumi lõpetanud noorte haridustee jätkamist mainekates välisriigi ülikoolides. Ühekordse stipendiumi suurus on 5000 eurot. 

„Teie, tänased stipendiaadid, liigute siit maailma avastama. Seda ilmselt mitte mõttega, millist kasu see Eesti riigile või Euroopale toob. Teil on omad, isiklikud sihid ja usutavasti mitte tagasihoidlikud. Ja see on suurepärane. Kui te need saavutate, teeb see meie kõigi jaoks maailma paremaks,” ütles president Alar Karis stipendiaatidele.   

Haridus- ja Noorteameti haridusprogrammide keskuse juht Heli Aru-Chabilani sõnul on rõõmustav, et rahvusvaheline õpikogemus ei jää enam ammu meie noortele kättesaamatuks unistuseks: „Veelgi toredam, et välismaale õppima mineku võimalust teadvustavad ja väärtustavad noored üle Eesti. Sel aastal jõudis meieni taotlusi rohkem kui 50 erinevast koolist, sealhulgas noortelt, kes on põhihariduse omandanud väljaspool Eesti suuremaid linnu,” ütles Aru-Chabilan. Stipendiaatide hulgas on näiteks Kauksi Põhikooli, Värska Gümnaasiumi, Lähte Ühisgümnaasiumi ja Järveküla Kooli vilistlasi.  

5000-eurose stardirahaga saab noor rahastada oma õpingute esimest aastat. Stipendiumifondist poole paneb välja ligi 20-liikmeline eratoetajate grupp, kellest mitmed on stipendiumi toetanud rohkem kui 10 aastat.  

„Tugev soov ennast väljaspool Eestit proovile panna aitab leida lahenduse raskuste kiuste. Kümned noored on saanud sisse oma unistuste ülikooli ja leidnud vahendid õpingute rahastamiseks. 20 neist saavad lisaks toetuse Noore õpetlase stipendiumi näol,” rääkis Noore Õpetlase stipendiumi algataja ja nõukogu esimees Tõnu Pekk. 

Sihtriikide osas on ka sel aastal populaarsed Holland ning Põhjamaade – Soome, Rootsi, Norra ja Taani – ülikoolid. Õppima asutakse ka Ühendkuningriigis, Ameerika Ühendriikides, Kanadas, Iirimaal, Belgias ja Prantsusmaal. 

Õpinguid alustatakse näiteks keemia ja bioloogia inseneerias, biomeditsiiinis, linnaplaneerimises, filosoofias ja rahvusvahelises õpetajakoolituses algklassidele. Samuti toetatakse stipendiumiga silmapaistvaid fagoti-, klarneti- ja tšellomängijaid. 

2020. aastal stipendiumi pälvinud Aleks Tammiksaare, kes õpib hetkel Suurbritannias University of Southampton (Aeronautics and Astronautics), sõnul oli Noore õpetlase stipendium saamine elumuutev: „Sealt saadud raha kattis suure osa esimese aasta elamiskuludest ning stipendiumi vilistlaste võrgustik on mitmekülgselt rikastanud mu elu.”

Noore õpetlase stipendium (NÕS) on Eesti ettevõtjate, Haridus- ja Teadusministeeriumi ning Haridus-ja Noorteameti koostöös välja antav stipendium, mille eesmärk on toetada Eestist pärit andekate noorte bakalaureuseõpinguid tunnustatud välisriigi kõrgkoolides. Stipendiumi saamisega kaasneb kohustus rakendada omandatud teadmisi pärast õpingute lõppu Eesti hüvanguks. Tänavu antakse stipendiumi välja juba 21. korda. Kokku on alates 2004. aastast välja antud üle 200 stipendiumi. 

Stipendiumi pälvisid: 

Aksel Vürst (Heino Elleri Muusikakool)  Norges musikkhogskole (The Norwegian Academy of Music, NMH) 

Ats Johannes Kaup (Miina Härma Gümnaasium) – University of Amsterdam 

Merian Rööpson (Tallinna Kuristiku Gümnaasium) – Tampere Ülikool/Tampere University 

Ellen Marigold Roper (Tallinna Reaalkool)  University of Oxford 

Frederik Tanipere (Tallinna Inglise Kolledž) – Technische Universiteit Delft 

Vlada Tihhonova (Narva Keeltelütseum)  Erasmus University Rotterdam 

Michelle Šusta (Tallinna Reaalkool) – Rijksuniversiteit Groningen 

Mirtel Klaar (Tallinna Reaalkool) – Princeton University 

Patrick Mauer (Tallinna Reaalkool) – Sibelius-Akatemia, Taideyliopisto  

Markus Luik (United World College Costa Rica) – New York University 

Aleksander Traksmann (Tallinna Muusika- ja Balletikool) – Sibeliuse Akadeemia 

Kristjan Suuder (Tallinna Reaalkool) – Karolinska Institutet 

Emma Nahkor (Gustav Adolfi Gümnaasium)  University of Toronto 

Joosep Laanemägi (Hugo Treffneri Gümnaasium) – Stockholm School of Economics in Riga (SSE Riga) 

Clara Marin Johnson (Jüri Gümnaasium)  University of Galway 

Kareen Kink (Keila Kool)  NHL Stenden hogeschool 

Joosep Toom (Miina Härma Gümnaasium) – Danmarks Tekniske Universitet 

Lene Sepandi (Pärnu Sütevaka Humanitaargümnaasium) – Vrije Universiteit Brussel 

Elisabeth Vallner (Tallinna Reaalkool) – Maastricht University 

Adele Kuusk (Tallinna Prantsuse Lütseum) – Gobelins, l’école de l’image 

Viimased uudised