Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Viimaks ka üks positiivne koroona-uudis. 31-aastane portugali imenaine Elisângela Neves aitab süstida lootust praegusel košmaarsel ajal.

Elisângela oli 27. nädalat oma teise lapsega rase, kui ta sai koroona. Tema abikaasa oli viiruse koju toonud, kui käis haiget naabrit abistamas. Haigestusid mehe ämm, abikaasa ja 5-aastane laps. Aga Elisângela olukord pööras eriti kehvaks, vahendab Portugal Resident.

Naine mäletab, kuidas ta pöördus haiglasse, aga ta saadeti tagasi. Järgmisel päeval pöördus ta uuesti haiglasse … ja ärkas alles 24 päeva hiljem, ei jõudnud kätt tõsta, rääkida ega isegi end voodis liigutada.

Naine sai kohe aru, et „midagi on puudu”: ta polnud enam rase. Võttis veidi aega, kuni haiglaõed teda rahustasid ja ütlesid, et kõik hästi. Laps oli elus ja terve. Kõik liikus paremuse suunas …

Need 24 päeva aga olid paras katsumus Lissaboni Santa Maria haigla jaoks. Kõik oleks võinud lõppeda palju kurvemalt.

Elisângela olukord oli nii hull, et ta vajas palju enamat kui lihtsalt hingamisaparaati. Ta viidi koomasse ja talle tehti ECMO ehk kehaväline membraanoksügenisatsioon, mida kasutatakse siis, kui kopsud või süda ei tööta. Meedikud ei teadnud, kas sellest on abi korraga kahe inimese, ema ja veel sündimata lapse elus hoidmiseks.

Ühe intensiivravi arsti väitel polnud sarnasest asjast olemas ühtegi kirjeldust rahvusvahelisest erialasest kirjandusest, kui Elisângela eelmise aasta novembris haiglasse sattus. Arsti väitel oli asi keeruline, aga kasutati klassikalist lähenemist. Kõigele vaatamata 31-aastase naise seisund halvenes. Siis otsustati laps 29. nädalal välja võtta.

Päeval, kui naine viidi operatsioonituppa, olid tal juba tekkinud sepsis (veremürgistus) ja preeklampsia (rasedusaegne kõrge vererõhk). Laps tundis end ebamugavalt. Olukord nõudis kiiret tegutsemist.

Keisrilõike tegemiseks kulus tund aega, samal ajal oli Elisângela koomas. Kangete ravimite kasutamise tõttu sündis laps uimase ja täiesti passiivsena. Väike poiss tuli panna hingamisaparaadi alla, aga 24 tundi hiljem hakkas ta iseseisvalt hingama. Lapse koroonatest oli negatiivne, tema sünnikaal oli veidi üle 1 kilo ja ta paigutati enneaegsete laste palatisse teiste saatusekaaslaste juurde. Pärast seda hakati ootama, kuni Elisângela koomast välja tuleb.

Naine räägib nüüd, et „reisis” palju unes oleku ajal. Tagasi sünnikohta São Tomé’sse ja isegi Amazonasesse (kus ta kunagi varem oma elus polnud käinud).

See erakordne lugu näitab praegusel kurval ajal, et lootus sureb siiski viimasena. Elisângela soovib edastada sõnumi: „COVID on tõsine asi, aga te ei tohi alla anda. Võidelge haigusega, see on juba pool võitu. See on raske, aga mitte võimatu.”

Arstide väitel kirjutatakse juhtumi kohta eraldi teadusartikkel. Arstide jaoks oli kõige sünguse keskel ema ja lapse juhtum see, mis annab lootust ka edaspidiseks. Praegustel andmetel ei jää emale ega lapsele tüsistusi. Nüüd on aeg edasi minna, sest hullem paistab olevat seljataga.

Viimased uudised