Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Pilt võidutööst. Foto: Vilve Oja.

5. mail 2023 kuulutati välja käsitöötoodete konkursi „Latsõlik ja lustilinõ” tulemused. MTÜ Vana-Võromaa Käsitüü poolt korraldatud konkursil sai peapreemia Helve Alla töö „Tähed ja tähetegelased”, mis on tähtede ja värvide õppimise mäng väikelastele. Vildijääkidest valmistatud väikseid armsaid tegelasi on terve tähestiku jagu. Vildiloomadega saab ka koduseid nukuteatreid korraldada, jutuvestmisel appi võtta. Tegemist on vägagi lapsesõbraliku mänguga.

Preemia said veel kaks hästituntud mängu, mis on meistrite käe all saanud omamoodi väljanägemise. Heli Viks oli valmistanud mängu „Tamkaplats”. Tegemist on lauamängu kabega, mille nuppudeks on nööbid ja mängulauaks on linane kootud kabelauamustriga linik. Mängu on hea väikseks kokku pakkida ja lihtne kaasa võtta. Tiina Bahmatšev oli teinud suure kaasaskantava trips-traps-trulli mängu, mille mänguväljak on tikitud rõiva peale ja mängunuppudeks on arhailise tikandiga kahte moodi kirjatud riidekattega kettad.

Noorele vallalidsõ pää ja virga käegä loojale oli välja pandud eripreemia ja selle sai Tambet Lastik. 13 aastane Tambet oli vanaema juhendamisel teinud luua, mille varre peal on võrukeelne sõnum juhatusega kombeid hoida: luud tuleb ikka ukse ette panna kui kodust ära lähed. Luua juures on ka lugu, kuidas Tambet vanaema käest tarkuse teada sai.

Konkurss toimus 15. veebruarist kuni 28. aprillini, laekus üheksa erinevat tööd, osales kaheksa meistrit.

Töid hindasid Margit Olesk (Vastseliina Käsitööühing), Janika Solman (käsitöömeister ja -ettevõtja), Margit Pensa (Vana-Võromaa muuseumid), Triin Toom (Võro Instituut, keelepesa õpetaja) ja Vilve Oja (Vana-Võromaa Käsitüü MTÜ). Hindamiskogu märkis ära, et mitme töö puhul olid materjalideks kas tootmisülejäägid või taaskasutatav rõivas. Võrukeelsed sõnumid ja sõnad annavad asjadele lustliku ja rõõmsa varjundi. Hindamise käigus koorus juba idee järgmiseks konkursiks – jätkata tuleks mängu teemaga, seda enam, et tulemas on Uma Pido, mille teemaks on samuti mäng.

Tänukirjad ning tunnustused konkursil osalenutele anti üle 5. mai pealelõunal Võru Instituudi saalis. Samas olid vaatamiseks välja pandud kõik konkursile esitatud lustilised esemed. Konkursil osalenud toodetega saab tutvuda fotode vahendusel Vana-Võromaa Käsitüü FB lehel: https://www.facebook.com/vanavoromaahandycraft/

Osale uutest toodetest leiti juba müügivõimalused. Peatselt leiab uusi tooteid ja saab neid ka tellida Vana-Võromaa e-poe Uma Puut kaudu.

Konkursi auhinnafondile andis tuge Vana-Võromaa pärimuskultuuri toetusmeede.

Tänavune konkurss „Latsõlik ja lustilinõ” oli järjekorras viies, varem on Vana-Võromaa Käsitüü MTÜ korraldanud tootekonkursi teemal „Savvusann”, „Aigu om!”, „Mõtsa poolõ” ja „Kirjun om väke”.

Viimased uudised