Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Gitanas Nausėda. Kujutis: Twitter

Gitanas Nausėda tagas pühapäeval endale teise viieaastase ametiaja Leedu presidendina pärast seda, kui ta sai valimiste teises voorus 74,43 protsenti häältest.

„Leedu rahvas on andnud mulle suure usaldusvolituse ja ma tean hästi, et pean seda usalduskrediiti kalliks pidama,” ütles ta Vilniuses ajakirjanikele, vahendab lrt.lt.

„Nüüd, mil mul on viieaastane kogemus, usun, et suudan seda ehteid õigesti kasutada, ennekõike kõigi Leedu elanike heaolu eesmärkide saavutamiseks,” lisas ta.

Üksikkandidaadina kandideerinud Nausėda ütles, et keskendub ka teisel ametiajal riigipeana heaoluriigile. Samuti rõhutas ta kahe olulise fookusvaldkonnana välispoliitikat ja julgeolekut.

Pühapäeval läksid Leedu presidendivalimiste teises voorus vastamisi Nausėda ja peaminister Ingrida Šimonytė.

Enne kõigi häälte kokku lugemist tunnistas Šimonytė kaotust ametisolevale Nausėdale.

„Tahaksin õnnitleda Leedu valitud presidenti,” ütles Isamaaliidu-Leedu kristlike demokraatide kandidaat Šimonytė ajakirjanikele.

Šimonytė ütles, et naaseb peaministrina tööle esmaspäeval. Tema sõnul ei aidanud tema praegune ametikoht teda presidendivalimistel kampaania tegemisel.

Nausėda pälvis Leedus läbi aegade kõrgeima toetuse presidendivalimiste valimiste ajaloos. 2019. aastal hääletas presidendivalimiste teises voorus Nausėda poolt 65,68 protsenti valijatest, 2009. aastal sai Dalia Grybauskaitė 69,09 protsenti häältest.

Leedu põhiseadus keelab isiku valimise presidendiks rohkem kui kaks korda järjest. Nausėda astub juulis ametisse uueks viieaastaseks ametiajaks.

Keskvalimiskomisjoni (VRK) andmetel käis pühapäeval presidendivalimiste teises voorus hääletamas 49,61 protsenti hääleõiguslikest elanikest.

Viis aastat tagasi oli presidendivalimiste teise vooru valimisaktiivsus 53,43 protsenti.

Viimased uudised