Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Pilt: Pexels

Viimase nädala jooksul on Soomes hakanud koroonapatsientide arv haiglates taas kasvama pärast mitu kuud väldanud langust, mistõttu kaalutakse inimestele neljandate vaktsiinidooside andmist ja näomaskide kasutuselevõttu.

Soome haiglates on koroonapatsientide arv kasvanud nädalaga 100 võrra ligi 500-ni. Terviseameti andmetel oli juuli algul haiglas 464 koroonapatsienti, mida on ligi 100 võrra enam kui kaks nädalat varem. Intensiivis oli 15 koroonapatsienti, vahendab MTV.

Helsingi ja Uusimaa ravipiirkonna HUS diagnostikajuht Lasse Lehtonen ütles, et nakatumine kasvab ning igapäevaselt sureb koroonasse Soomes ligi 10 inimest. Enamus neist on üle 70-aastased, kes pole vaktsineeritud või kelle vaktsiinikaitse on hakanud kaduma.

Lehtonen ütles, et pidev vaktsineerimine on ainus võimalus ära hoida raskeid haigestumisi ja surmasid. Soomes on neljandate doosidega vaktsineeritus väiksem kui näiteks Rootsis, ütles Lehtonen.

Soomes antakse praegu neljandaid doose üle 70-aastastele, kelle teovõime on vähenenud. Üle 70-aastastest vaid väike osa on neljanda doosiga vaktsineeritud.

Lehtonen ütles, et koroona olukord on praegu eriti raske, kuna uued ja kergesti nakkavad variandid BA5 ja BA4 suudavad läbi murda vaktsiinide ja varasema haigestumisega saadud kaitsest.

Lehtonen ütles, et paljudes riikides antakse neljas doos viimasest poole aasta möödudes, kui vaktsiini mõju hakkab vähenema. Lehtoneni väitel tuleks Soomeski hakata laiendama neljandate dooside saajate ringi.

Lehtonen ütles, et talle teeb kõige rohkem muret see, et igapäevaselt sureb koroonasse jätkuvalt kümmekond inimest. Tema sõnul on teada, et neljas doos vähendab surma ohtu 80 protsenti võrreldes kolmanda doosiga.

Terviseameti andmetel suureneb Soomes ka koroonaga nakatumiste arv. Kõige suurem on nakatumine Kesk-Pohjanmaal, kus 54,5 protsenti testidest on positiivsed. HUS-i piirkonnas on positiivseid 38,2 protsenti.

HUS-i nakkushaiguste peaarst Asko Järvinen ütles, et nakatumine on praegu suurem kui varasemate epideemia tippude ajal 2020-2021. aastal. Selles osas erineb tänavune suvi kahest eelmisest. Alla 20-aastasi ei testita, mistõttu tegelik nakatumine on ametikest andmetest palju suurem. Vaatamata suurele nakatumisele on haiglapatsiente siiski suhteliselt vähe.

HUS-i diagnostikajuht Lehtonen ütles, et Soomes tuleks samuti kaaluda näomaskide uuesti kasutuselevõttu. Maski peaksid kandma need, kes kuuluvad koroona riskigruppi ja käivad avalikel üritustel. Koroona variant BA5 põhjustab palju rohkem kopsupõletikku kui varasemad variandid, ütles Lehtonen.

Viimased uudised